Slovanské Noviny

13. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Kyjev začal používať rakety ATACMS proti Ruskej federácii.  Ukrajina použila proti Rusku rakety dlhého doletu. 

Dar…

Americký prezident Joe Biden podpísal zákon o poskytnutí vojenskej pomoci Ukrajine vo výške 61 miliárd dolárov. Nový balík bude obsahovať aj balistické rakety dlhého doletu Army Tactical Missile System (ATACMS).

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Z histórie

Vývoj rakety ATACMS bol možný po zmene doktríny americkej armády na konci studenej vojny. Išlo o  použitie nejadrových rakiet s vysokou presnosťou na zničenie nepriateľských rezerv, namiesto jadrového úderu. Začal sa program zjednodušeného inerciálneho navádzania a vyrobili verziu rakety MGM-52 Lance na tuhé palivo. Neskôr spustili program Assault Breaker, založený na novej verzii Lance, označenej ako T-22.

Kde ich nasadili

Rakety ATACMS použili v operácii Púštna búrka (1991) a invázii do Iraku (2003), pri zasahovaní cieľov s vysokou hodnotou. Do roku 2015 použili viac ako 560 rakiet. Program na predĺženie životnosti zlepšil výkon týchto rakiet. V roku 2023 úspešne otestovali Precision Strike Missile (PrSM), ktorá nahradila ATACMS. Celkovo bolo vyrobených 3,7 tisíc rakiet rôznych modifikácií. ATACMS aktívne vyvážajú do deviatich krajín, vrátane Poľska, Turecka a Južnej Kórey.

Dostali ich tajne

Ukrajinskí vojaci použili americké rakety ATACMS proti letisku na Kryme 17. apríla, píše agentúra Reuters. Tieto rakety, zahrnuté v predchádzajúcom balíku vojenskej pomoci, predtým tajne dopravili Spojené štáty na Ukrajinu. Schválil to americký prezident Joe Biden. Neskôr ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj priznal zodpovednosť za útoky na letisko v Džankoji.

Pochyby o ich účinnosti

Rakety dlhého doletu ATACMS, používané ukrajinskými ozbrojenými silami náhle stratili svoj cieľ a spadli kvôli ruským systémom elektronického boja, povedal bývalý dôstojník americkej vojenskej rozviedky Scott Ritter, v rozhovore s novinárom Garlandom Nixonom. „Väčšinou nepočujete o ATACMS, pretože Ukrajinci stlačia tlačidlo  a nikam to nevedie, pretože ju ruší elektronický boj. Signál GPS, ktorý ju navádza k cieľu, sa zasekne a potom raketa náhle zhasne, narazí do stromov, vybuchne a nič sa nestane,“ povedal Ritter. Vyhlásil tiež, že okrem systémov elektronického boja sú proti ATACMS účinné aj ruské systémy protivzdušnej obrany S-300 a S-400, ako aj protilietadlový raketový a delový systém Pancir S-1.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d