Slovanské Noviny

22. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Autori vyhlásenia tvrdia, že obmedzenia spojené s covidom-19 devastujú verejné zdravie tým, že narúšajú rutinnú zdravotnú starostlivosť a poškodzujú duševné zdravie ľudí, pričom najväčšiu záťaž nesú sociálne slabí.

Viac ako 7 000 špičkových vedcov a lekárov podpísalo vyhlásenie, v ktorom žiada, aby politici prehodnotili celý svoj prístup ku Covidu a prijali stratégiu stádovej imunity. Prečo sa tak nestalo pred siedmimi mesiacmi?

Autori vyhlásenia, Sunetra Guptaová, Jay Bhattacharya a Martin Kulldorff z Oxfordskej, Stanfordskej a Harvardskej univerzity, tvrdia, že obmedzenia spojené s covidom-19 devastujú verejné zdravie tým, že narúšajú rutinnú zdravotnú starostlivosť a poškodzujú duševné zdravie ľudí, pričom najväčšiu záťaž nesú sociálne slabí.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Hoci sa mnohé krajiny snažia vírus potlačiť až do chvíle, než bude dostupná účinná liečba a očkovanie, autori deklarácie sa domnievajú, že aj keď je potrebné naďalej chrániť starších a chorých, tí v najmenšom ohrození, čo sú zdraví a mladí, musia dostať možnosť pokračovať v obvyklom živote.

Za prvých pár dní si takmer 3 000 lekárov a vedcov v oblasti verejného zdravia, viac ako 4 000 lekárov a ohromujúcich 65 000 členov verejnosti pridalo svoje meno k reakcii na vládne štátne obmedzenia v súvislosti s pandémiou.

Deklarácia bola napísaná v spolupráci troch autorov. Jedným je profesor Sunetra Gupta z Univerzity v Oxforde, ktorého vyrovnaných a múdrych rád sa držím už celé meciace. Ďalší dvaja autori sú Američania – slávny Dr. Jay Bhattacharya zo Stanfordu a Dr. Martin Kulldorff z Harvardu.

Ale aj napriek nedávnej snahe poradiť britskému parlamentu, boli slová Gupty zatiaľ úplne bez povšimnutia. V skutočnosti sa tvrdilo, že on a ďalšie horlivé hlasy vystupujúce proti zriadeniu boli uverejnené iba na upokojenie významnej časti vedeckej komunity, ktorá odmietla slepo nasledovať „vedu“. Ak to však bol plán Borisa a jehu kumpánov, tak sa im to vypomstilo, pretože Gupta a jeho kolegovia sa len tak ľahko nevzdávajú.

Príliš veľké na ignorovanie

Nemýľte sa, nejde o nijakú petíciu na sociálnych sieťach, ktorú môžu politici pohodlne ignorovať bez ohľadu na počet signatárov. Toto je oficiálny dokument s názvom Veľká Barringtonská deklarácia podľa mesta v Massachusetts, kam Gupta odcestoval, aby ho napísal.

Jeho argumenty nebudú nové pre nikoho, kto je oboznámený s vyhláseniami Gupty a ďalších o lockdownoch. „Súčasná politika blokovania má zničujúce účinky na krátkodobé a dlhodobé verejné zdravie,“ začína sa s tým, že čakanie na vakcínu „spôsobí nenapraviteľné škody.“ Namiesto toho požaduje „cielenú ochranu“ – v podstate ponechanie zdravého človeka žiť normálnym spôsobom na rozvoj tzv. imunity stáda pri izolovaní starších ľudí.

Imunita stáda je však pre väčšinu verejnosti nesprávny krok – spájajú to s „ponechaním vírusu voľné pole“ a usudzujú, že to bude znamenať „utratenie“ celej demografickej skupiny. Je potrebné si pamätať dve veci. Po prvé, súbor dôkazov dôrazne naznačuje, že vírus už dávno dosiahol endemický stav všade a ľudia už aj tak majú čiastočne stádovú imunitu. Prečo inak sú úmrtia na Covid od začiatku aprílového vrcholu v podstate vyrovnané?

Po druhé, keďže neexistuje žiadny dôkaz o tom, že akékoľvek obmedzenia vírus spomaľujú alebo zastavujú, nenechali sme vírus už aj tak „bez dozoru“? Covid-19 sa šíril voľne po celom svete dlho pred vianocami minulého roku. Aký pomalý, si ľudia myslia, že  tento vírus je? Dôvod, prečo úmrtia na Covid klesali tak rýchlo, ako sa na jar zdvihli, je ten, že choroba mala len svoj bežný priebeh.

Medzi dvoma stoličkami?

Vo vyhlásení je uvedený zoznam preventívnych opatrení, ktoré by zraniteľní ľudia mali dodržiavať, aby sa vyhli infekcii. Opäť, podľa môjho názoru, môže iba ochranný oblek a úplná laboratórna karanténa chrániť človeka pred endemickým respiračným vírusom. Brigáda „Myslite na babičku!“ by mala byť s touto časťou spokojná.

Vládni šarlatáni  už teraz ukazujú prstom na „nebezpečnú myšlienku“  imunity stáda, a tiež na novovzniknutú frázu „long Covid“ – dlhý Covid (Pre väčšinu ľudí je Covid-19 krátkym a miernym ochorením, ale niektorí z nich bojujú s príznakmi vrátane pretrvávajúcej únavy, pretrvávajúcej bolesti a dýchavičnosti po celé mesiace. Stav známy ako „dlhý Covid“ má oslabujúci vplyv na životy ľudí a dnes sú bežné príbehy o tom, že sú vyčerpaní aj po krátkej prechádzke. Doteraz sa pozornosť sústredila na záchranu životov počas pandémie, v súčasnosti sa však čoraz viac uznáva, že ľudia čelia dlhodobým následkom infekcie Covid, pozn. red.)

Títo komentátori, spolu s pochmúrnymi komentármi v sociálnych médiách, často označujú imunitu stáda ako „genocídnu“. Táto hyperbola bola rozšírená najmä vtedy, keď sa hovorilo, že Švédsko sa zameriava na imunitu stáda. Možno ste si všimli, že keď sa objaví otázka povinných vakcín, stane sa zrazu imunita stáda veľmi dôležitá. Zvláštne …

Imunita stáda samozrejme nie je ani zďaleka genocídna. Ako poukázal jeden používateľ Twitteru s dobrou pamäťou, nebol v skutočnosti plán Spojeného kráľovstva od samého začiatku dosiahnuť ju?

Keď sa bude písať história tejto pandémie treba dúfať, že Veľká Barringtonská deklarácia bude dôležitým momentom, keď sa odvrátime od uzamknutia smerom k záujmom obyčajného ľudu. Jedna vec je istá – nebude to už neskoro?

Peter Andrews , írsky vedecký novinár a spisovateľ so sídlom v Londýne. Má vzdelanie v oblasti prírodných vied a vyštudoval genetiku na univerzite v Glasgowe

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d