Slovanské Noviny

23. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Systém PÔSTOV je spojený s Prírodou, mení výživu v závislosti od ročných období s cieľom očistiť a prebudovať telo z jedného druhu poživne na druhý.

Slavjanský systém pôstov :

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Každé Lieto je 5 Pôstov a každý týždeň jeden jednodňový PÔST (pôstny deň). Nemáme Pôsty ako kresťanská cirkev 40 dní a predtým sa dosýta najedú alebo doslova prežerú, aby potom mohli hladovať a postiť sa. Slavjansky POST trvá 1-2 týždne.

1. SVÄTÝ PÔST trvá 9 dní, od 22. do 31. Ramchat (14. – 22. októbra). Počas tohto obdobia nie je vhodné, aby PRAVoslávni Slovania konzumovali mäso, ryby, mastné bielkoviny (vajcia, maslo, mlieko) a korenené jedlá. Ráno a večer si môžete dať zeleninu, ovocie, bobule, obilniny a strukoviny a popoludní najmä vodu, šťavy a bylinkové čaje (list ríbezlí, list malín, tymián, mätu, harmanček, Ivan čaj). Je to spôsobené prípravou tela na prechod na skoré konzervované produkty: mierne solené uhorky, paradajky atď. Aby sme telo pripravili na takéto skoré konzervované produtky, musíme ho očistiť, aby normálne fungovalo.

2. TARCHOV POST trvá 18 dní (dva slavjanské týždne), 1-18 Bejlieta (12.-29. decembra). Počas tohto obdobia dochádza k prechodu od skorých konzervovaných potravín k úplne konzervovaným potravinám (nakladaná zelenina, údené potraviny atď.). Je neprípustné jesť mäso, tučné ryby, vajcia, mastné mliečne výrobky (smotana, kyslá smotana), maslo a biely chlieb. Môžete však jesť akýkoľvek rastlinný olej (slnečnicový, ľanový, konopný…), ražný chlieb, najmä pečený z polnočného cesta. To znamená, že sa začína robiť večer, odstojí cez noc a potom sa pečie ráno. Konzumujú sa aj naklíčené zrná a naklíčené obilné pečivo. Zvyšná poživeň sa konzumuje rovnakým spôsobom ako počas Svätého Pôstu. Na zlepšenie metabolizmu počas dňa sa odporúča jesť kyslú kapustu alebo pohánkovú kašu.

3. ČISTÝ POST trvá 18 dní, 23-40 Gejliet (13. februára – 2. marca). Nie je dovolené jesť mäso, tučné, kyslé (kvasené), vajcia a akýkoľvek olej (rastlinný a živočíšny). Môžete jesť chudé ryby (okrem vyprážaných), dusené obilniny, cestoviny, ražný chlieb, orechy, bobule, šťavy, bylinkové čaje a strukoviny v malom množstve. Od druhého týždňa čistého pôstu sa postupne zavádzajú čerstvé rastlinné potraviny (zelená cibuľka, reďkovky…). V tento pôsť jeme hlavne kaše. Mnohé kaše sa po uvarení dochucovali medom, tým pádom sa výrazne zvýšil energetický systém. A pamätajte, Slovania nikdy nesladili cukrom, vždy používali hrozienka a med.

4. VEĽKÝ PÔST trvá 13 dní, to je jeden a pol Slovanského týždňa, od 22. Dajlieta po 35. Dajlieta (24. mаrcа – 5. apríla) Po zime je potrebné telo prebudiť. Je neprípustné konzumovať tučné mäsové jedlá, mastné ryby, olej (okrem rastlinného oleja) a mliečne výrobky (smotana, kyslá smotana). Všetko ostatné, čo nemá veľa tukov, sa môže jesť. Odporúča sa zahrnúť lieskové oriešky a vlašské orechy do vašej každodennej poživne, pretože nielen čistia pažerák a črevá, ale poskytujú aj silnú prirodzenú silu. Počas pôstu sa často pripravovala aj tekvicová kaša.

Prečo Veľký Pôst? Pretože v týchto dňoch si ctíme všetkých Veľkých Bohov a Predkov. Keď dôjde počas Veľkého pôstu k obmedzeniu výživy, človek viac myslí na Bohov a Predkov a keďže nad nimi viac premýšľate, získate z nich viac sily, čo človeku kompenzuje poživeň. To znamená, ako by povedali jogíni : Človek prechádza na výživu pránou, čiže obmedzovaním sa v pozemskej výžive získate viac nebeskej poživne, čiže energiu, ktorá je potrebná na prebudenie vášho tela po zime.

ZÁPOVED BOHA SVAROGA :

Dodržiavajte Veľký PÔST od odchodu Moreny po príchod Živy. Chráňte sa ľudia v tom čase od Krivdy, dôrazne chráňte brucho pred jedením, ruky pred okrádaním, ústa pred potupovaním.

1. SVETLÝ POST trvá 18 dní, od 33. Vejliet do 9. Chejliet (24. jún – 11. júl). Počas tohto obdobia je dovolené jesť iba rastlinnú stravu ráno pri východe slnka a večer, keď slnko zapadá. Na Svätý deň Boha Kupala, ktorý sa zhoduje so Svetlým pôstom, môžete jesť mäso akéhokoľvek obsahu tuku, ale musí byť varené na Živom ohni (oheň zapálený zo získaného Živého ohňa). Nie na sporáku v kuchyni.

JEDNODŇOVÝ PÔST dodržiavame každý 7. deň deväťdňového slavjanského týždňa, podľa Zápovede Svaroga: „Cti si tri dni v týždni – tretí, siedmy a deviaty…“. Teda tri dni voľna, z toho siedmy deň je PÔST. Čiže spomínaná SEDMICA. V tento deň sa odporúča zdržať sa poživne úplne, s výnimkou štiav, vody, kompótov bez bobúľ a bylinných čajov. Ak sa jednodňový PÔST zhoduje so sviatkom, potom sa v ten deň nepostia, ale dodržiavajú sviatok.

KTO NEMUSÍ DODRŽIAVAŤ PÔST:

Pôst nedodržiavajú malé deti do 12 rokov, tehotné a dojčiace matky, starci a ženy nad 60 rokov, muži, ktorí vykonávajú ťažkú fyzickú prácu, ako aj ranení a chorí, ktorí potrebujú jesť, aby nabrali silu a zdravie. A tiež Žreci nedodržiavajú POST v čase, keď vedú obrady, rituály spojené s používaním prírodných síl, napríklad: očistu. 

Slovanské Noviny

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d