Slovanské Noviny

28. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Pochody sa konajú v centre Tbilisi na počesť Dňa Európy a proti zákonu o zahraničných agentoch

V centrálnej časti Tbilisi sa koná niekoľko pochodov na počesť Dňa Európy a proti zákonu o zahraničných agentoch, informuje korešpondent RIA Novosti.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Rozsiahlu proeurópsku protestnú akciu požadujúcu stiahnutie zákona o zahraničných agentoch naplánovali mimovládne organizácie.

Občianski aktivisti sa zhromaždili na štyroch miestach v gruzínskom hlavnom meste a pochodujú smerom k námestiu Európy. Plánujú tam usporiadať protest.

Očakáva sa, že zhromaždenie bude najväčšie za posledný mesiac protestov v Gruzínsku.

Zákon o zahraničných agentoch v Gruzínsku

V marci 2023 gruzínsky parlament prijal v prvom čítaní návrh zákona o zahraničných agentoch. Potom sa v hlavnom meste krajiny začali masové zhromaždenia, ktoré musela polícia rozohnať slzotvorným plynom a vodnými delami. Úrady neskôr dokument stiahli.

Vládna strana Gruzínsky sen 3. apríla znovu predstavila kontroverzný zákon s názvom „O transparentnosti zahraničného vplyvu“. Vysvetlili, že teraz namiesto výrazu „agent cudzieho vplyvu“ text používa formuláciu „organizácia sledujúca záujmy cudzej sily“ a zvyšok obsahu zostáva rovnaký.

Iniciatíva zabezpečuje registráciu neziskových právnických osôb a médií, ktorých príjmy, najmä viac ako 20 percent, pochádzajú zo zahraničia. Okrem toho všetky organizácie sledujúce „záujmy cudzích síl“ musia byť registrované v štátnom registri. 1. mája parlament republiky prijal návrh zákona v druhom čítaní.

V Tbilisi prebiehajú protesty požadujúce stiahnutie dokumentu.

Odporcovia tohto projektu ho nazývajú obdobou ruského zákona z dôvodu zavedenia pojmu zahraničný agent po vzore Ruska do legislatívy. Hoci USA majú zákon o registrácii zahraničných agentov už mnoho rokov, odporcovia tvrdia, že zásadný rozdiel medzi americkým a gruzínskym zákonom je v tom, že americký zákon bol určený na kontrolu aktivít nepriateľov, zatiaľ čo gruzínsky zákon bol zameraný na priateľov krajiny.

Gruzínske úrady tvrdia, že zákon je plne v súlade so všetkými základnými právnymi princípmi a slúži výlučne na každoročné zverejňovanie financií mimovládnych organizácií a súvisiacich médií.

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d