Europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová (Smer-SSD) sa dlhodobo zaoberá pôdohospodárstvom. K tomu patrí aj potravinová bezpečnosť jednotlivých krajín. Keďže ona zastupuje Slovensko je len prirodzené, že dôraz kladie práve na túto krajinu.
Roth Neveďalová nás presviedča, že Európsky parlament sa snaží vyvíjať tlak na nie len ekologické, ale aj ekonomické zvýhodnenie potravín vyprodukovaných v EÚ. Potrebujeme ich však dostatok, práve z vlastnej produkcie a to, ktoré Ukrajina mala možnosť odoslať do Afriky, štátom, v ktorých je hladomor. Jej slová potvrdzuje aj česká europoslankyňa, podľa ktorej lacnejšie potraviny a obilie zvlášť nepotrebuje EÚ, ale Afrika.
Potrebujeme jesť kvalitu
„Musíme si dávať veľký pozor, lebo je klimatická kríza a nedarí sa nám vypestovať niektoré potraviny. Dovážajú sa nám niektoré lacné potraviny z mimo priestoru EÚ a my, ako Európsky parlament sa snažíme tlačiť na to, aby sme využívali potraviny a zdroje, ktoré máme na svojom území čo najviac,“ hovorí europoslankyňa.
Taktiež si myslí, že kvalite neprospieva dovoz potravín na veľké vzdialenosti. Takisto hovorí o tom, že pri niektorých rastlinách by sa nemali využívať pesticídy. Tiež upozorňuje na ochranu včiel a snahu o udržateľnosť tohto systému.
„Aby naše potraviny boli aj zdravé, ale aby ich bol aj dostatok a nebrali by sme ich na úkor iných. Príkladom sú koridory solidarity, ktorými pomáhame Ukrajine, aby svoje obilie mohla dostať ďalej do Afriky,“upozorňuje europooslankyňa a pripomína, že nechceme, aby bolo toto obilie predávané u nás, keďže naši poľnohospodári ho dopestovať vedia. Navyše podľa nej to obilie, ak má podporovať boj proti hladomoru v Afrike, tak nech do tej Afriky naozaj dorazí.
Lacné obilie nepotrebuje EÚ
Česká europoslankyňa Michaela Šojdrová súhlasí s Katarínou Roth Neveďalovou.
„Európska komisia aj členské štáty musia zabezpečiť, aby ukrajinské obilie a potraviny nezostávali na vnútornom trhu, pretože to nie je cieľom týchto opatrení. EÚ nepotrebuje lacnejšie obilie a potraviny dovážané z Ukrajiny, potrebuje ich tretí svet,“ upozorňovala začiatkom mája Šojdrová.
Vzájomný obrat agrárneho zahraničného obchodu EÚ s Ukrajinou presiahol v roku 2021 desať miliárd eur. Vývoz poľnohospodárskych výrobkov z EÚ na Ukrajinu z tohto objemu predstavoval zhruba tretinu. V tom istom roku bola EÚ pre Ukrajinu najvýznamnejším obchodným partnerom.
hlavnydennik.sk
„Ak padne Irán, sme ďalší“? Čo hovoria ruskí experti a politici o amerických útokoch
Trump vyhlásil, že Irán a Izrael sa dohodli na prímerí
NATO zvýši výdavky na obranu, potvrdil Rutte a za najväčšiu hrozbu označil Rusko. Fico: Slovensko má iné priority
Putin označil americké údery na iránske jadrové zariadenia za neopodstatnenú a nevyprovokovanú agresiu a avizoval ochotu pomôcť Iránu a jeho obyvateľom.
Dag Daniš: Zrada diplomacie.
Maďarsko a Slovensko zablokovali prijatie 18. balíka sankcií EÚ voči Rusku
Chirurgický zásah Iskandera: Sanatórium premenené na popol, výcvik skončil navždy
Irán bude pokračovať v mierovom jadrovom programe a dodrží zmluvu NPT z roku 1968. Izrael nie.
Henry Kissinger: „Ak nepočujete vojnové bubny, musíte byť hluchý“
Prečo nemáme rovnaký meter na Rusko, USA či na Izrael?! Pýta sa nielen Chmelár, ale aj mnohí Slováci
Trumpova nová šou: neviditeľné bombardéry zhodili bomby na Irán, ale stopy po úderoch sú neviditeľné
Evropský parlament chce trestat nenávistné projevy. „V EU se zase zbláznili. Takto začíná cenzura,“ prohlásil šéf české senátní ústavněprávní komise Zdeněk Hraba
VIDEO: Satelitné snímky firmy Maxar po útokoch amerických bombardérov na iránske jadrové zariadenia ukazujú, že protibunkrové bomby zlyhali a explodovali na povrchu skalného masívu rovnako ako pred rokmi v Afganistane pri úderoch na jaskynný komplex Tora Bora.
„Hra sa neskončila, prekvapenia budú pokračovať.
VIDEO: „Formuje sa multipolárny svet, v ktorom je medzinárodný dialóg založený na vzájomnom porozumení v hľadaní riešení aj v tých najnáročnejších podmienkach.
Irán spustil nový raketový útok na Izrael. Kuvajt vyhlásil výnimočný stav – obáva sa útoku na americké základne
Trump opäť dráždi Teherán: Zmena režimu je možná
USA pod paľbou kritiky: Severná Kórea odsúdila zásah v Iráne
Hrozí Európe imigračná katastrofa?
Viktorín sa pýta: Kam sa stratili všetci mierotvorcovia?
zo sekcie
Europoslankyňa: Nebuďme potravinovým smetiskom sveta
Europoslankyňa: Nebuďme potravinovým smetiskom sveta
Europoslankyňa: Nebuďme potravinovým smetiskom sveta