Slovanské Noviny

13. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Zadlužení českých obyvatel v roce 2023 meziročně vzrostlo o 5,1 procenta na 3,31 bilionu korun. V České republice se více než 26 procent obyvatel řadí mezi dlužníky a více než 640 tisíc lidí je v exekuci. Hrozí, že dluhy v celkové výši 29,5 miliardy korun, nebudou nikdy splaceny.

V roce 2023 bylo zahájeno 460 573 exekucí, s těmi se v České republice potýká celkem 644 857 lidí, kteří mají celkem více než 4,05 milionu exekucí. V minulém roce počet lidí v exekuci oproti roku 2022 mírně vzrostl. Za posledních 14 let přibylo podle statistik Exekutorské komory České republiky nejvíce lidí v exekuci v roce 2011, bylo to více než 936 tisíc lidí, v roce 2018 poprvé klesl počet nových exekucí pod 500 tisíc. Významnější pokles pak byl zaznamenán mezi lety 2019 a 2020.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Podle experta osloveného redakcí Echo24 tento pokles souvisí s pandemií covidu-19. Podle Daniela Hůleho, vedoucího programu Dluhové poradenství Člověka v tísni je také jedním z důvodů tzv. moratorium na zesplatnění pohledávek, které trvalo během velké části roku 2020. „Lidé významně méně častěji cestovali hromadnou dopravou, která se stará dlouhodobě cca o 10 procent všech nových exekucí,” doplnil Hůle.

Nejvíce lidí v exekuci je pak v Ústeckém a Karlovarském kraji, kde je v ní podle dat z roku 2022 kolem 13 procent lidí starších 15 let. „V těchto krajích jsou nejhorší výsledky v mnoha oblastech, vzdělanost, sebevražednost, nezaměstnanost, atd. Jsou to spojené nádoby. Je zde největší podíl lidí v exekuci, ale zajímavé je, že průměrná výše dluhu je v těchto krajích nižší než v bohatších krajích,” vysvětlil Hůle.

Dluží čtvrtina Čechů

Celkem je podle společnosti CRIF – Czech Credit Bureau v Česku 2,92 milionu dlužníků, z toho 1,06 milionů lidí má dluh dlouhodobý, 2,33 miliony lidí má dluh krátkodobý, 474 tisíc lidí má oba druhy dluhů. Celkový počet exekucí vůči fyzickým osobám je u nás vyšší než 4 miliony.

Objem krátkodobého dluhu ke konci loňského roku podle dat činil 579,4 miliardy korun, meziročně narostl o 8,9 procenta. Nejvíce jeho objem narostl v posledním čtvrtletí minulého roku, a to téměř o 14 miliard. Objem dluhu na spotřebu se proti konci roku 2022 zvýšil ve všech krajích, nejrychleji v Praze, nejnižší dynamiku měl na Vysočině.

Počet klientů s krátkodobým úvěrem se v roce 2023 proti předchozímu roku zvýšil o dvě procenta na 2,33 milionu. Vzrostla také průměrná částka na klienta, a to zhruba o 15 tisíc korun na 248 tisíc korun.

Objem dluhu ohroženého nesplácením se zvýšil o 6,2 procenta na 29,5 miliardy korun. „Největší vykřičník vidíme u mladších třicátníků, u kterých se objem nesplácené částky dluhu na spotřebu zvýšil meziročně o pětinu na čtyři miliardy korun a jejichž počet se zvýšil meziročně o devět procent na 26 tisíc lidí. Ve věkové skupině 35 až 44 let stoupl nesplácený krátkodobý dluh o 13 procent na 6,3 miliardy korun a počet lidí o 4,4 procenta na 40 tisíc. Dlužníci v těchto věkových skupinách mají nejvyšší zadlužení hypotékami a nyní rychlým tempem zvyšují své zadlužení i krátkodobými úvěry, což u některých může postupně vyvolat dluhovou spirálu,“ uvedl pro ČTK výkonný ředitel Nebankovního registru Jiří Rajl.

ZDROJ

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d