Slovanské Noviny

11. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Trafené husy zagágali. Lipšic a Dlugošová chrániaci skupinu obvinených policajtov okolo Čurillu & spol. svorne reagovali na trestné oznámenie podané ministrom vnútra Šutajom Eštokom

Týkajúceho sa podozrivých okolností poskytnutia ochrany obvineným policajtom. Úrad špeciálnej prokuratúry tvrdí, že ochranu im poskytol v súlade so zákonom a Úrad na ochranu oznamovateľov alibisticky uviedol, že Lipšicovo rozhodnutie musí rešpektovať

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v pondelok 27. novembra 2023 oznámil, že podal trestné oznámenie na skupinu osôb pre poskytnutie ochrany čurillovcom. Myslí si, že poskytnutá ochrana je nezákonná a došlo k spáchaniu trestného činu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) poskytli oznamovateľom nezákonnej činnosti ochranu plne v súlade so zákonom. Na pondelkovom tlačovom brífingu to povedal špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Reagoval tak na trestné oznámenie podané ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom (Hlas-SD) na skupinu osôb pre okolnosti poskytnutia ochrany tzv. čurillovcom.

Ak existuje kvalifikované oznámenie a žiadosť o poskytnutie ochrany, prokurátor je podľa Lipšica „povinný takúto ochranu svojim opatrením bezodkladne poskytnúť. Ak by to neurobil, konal by arbitrárne a svojvoľne“.

Zdôraznil, že poskytnutie ochrany bolo prokurátormi nad rámec zákona aj rozsiahlo odôvodnené. Takáto ochrana môže byť podľa Lipšica poskytovaná aj policajtovi.

„A najmä, keď má vedomosť o nezákonnej činnosti iných orgánov, ktoré sa môžu týkať aj Policajného zboru. Napríklad nezákonnej činnosti spôsobenej zasahovaním do vyšetrovania konkrétnych káuz,“ podotkol špeciálny prokurátor.

Celá tlačová beseda:

Dlugošová: Komunikácia cez trestné oznámenia podkopáva dôveru v orgány

Komunikácia medzi štátnymi orgánmi prostredníctvom trestných oznámení podľa predsedníčky Úradu na ochranu oznamovateľov (ÚOO) Zuzany Dlugošovej podkopáva dôveru vo všetky verejné inštitúcie. Uviedla to pre TASR v reakcii na trestné oznámenie, ktoré podal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) pre okolnosti poskytnutia ochrany tzv. čurillovcom.

„Nemyslím si, že tento krok pána ministra upokojí a vyjasní situáciu,“ povedala Dlugošová.

Podotkla, že sa to negatívne odrazí aj na efektívnom boji proti korupcii. Zároveň pripomenula, že úrad nemá pri podaní trestných oznámení žiadnu právomoc udeľovať statusy chráneného oznamovateľa a voči udeleniu nemôže ani zasiahnuť.

„Naopak, ako štátny orgán je povinný každý udelený status rešpektovať. Zároveň pripomíname, že udelenie statusu neznamená zabetónovanie v akejkoľvek pozícii,“ dodala. Úrad podľa slov predsedníčky každý prípad posudzuje individuálne a v mnohých prípadoch už udelil súhlas s prepustením.

Dlugošová bola nielen poradkyňou na ambasáde USA, ale aj Čaputovej kolegyňou v mimovládke Via Iuris, spolupracovala so Sorosovou Nadáciou otvorenej spoločnosti a bola aj advokátskou koncipientkou u dnešného šéfa špeciálneho súdu Hrubalu. Pripomenuli to nový šéf Úradu vlády Juraj Gedra a kandidát na poslanca NR SR za stranu Smer-SSD Richard, ktorí sa vo svojom nedávnom videu pozreli bližšie na Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ktorý na čele so Zuzanou Dlugošovou chráni skupinu obvinených policajtov okolo Jána Čurillu.

Šutaj Eštok začal robiť poriadky v polícii

Nový minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) koncom októbra 2023 rozhodol o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby šiestich policajtov. Medzi nimi aj vyšetrovateľa NAKA Jána Čurilllu. Odvolal sa na zákon, podľa ktorého sa policajt musí dočasne pozbaviť výkonu služby, ak je dôvodne podozrivý zo spáchania trestného činu.

Rozhodnutie ministra vnútra vzbudilo rozhorčenie nielen advokáta obvinených policajtov a redaktorov korporátnych médií na čele s triom tzv. červených denníčkov (Denník N, Aktuality.sk a denník SME), ale aj predstaviteľov bývalej vládnej koalície, ktorá políciu zneužívala na politický boj. Obvinení policajti vraj mali poskytnutú ochranu v zmysle zákona č. 54/2019 Z.z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a preto vraj mohol minister vnútra takto postupovať voči nim len v prípade, ak by mal na tento svoj postup súhlas úradu na ochranu oznamovateľov v zmysle zákona o ochrane oznamovateľov.

Podľa názoru mnohých právnikov však postup ministra vnútra bol plne v súlade so zákonom a na obvinených policajtov dopadajú úplne iné ustanovenia zákona o ochrane oznamovateľov než na ktoré poukazoval advokát obvinených policajtov a ktoré citovali aj médiá bývalého hlavného prúdu.

Bývalá dlhoročná zástupkyňa SR pred Európskym súdom pre ľudské práva JUDr. Marica Pirošíková napríklad uviedla, že minister vnútra Šutaj Eštok pozbavením výkonu štátnej služby šiestich obvinených policajtov postupoval v súlade s Ústavou SR a šéfke Úradu na ochranu oznamovateľov pripomína, že vzhľadom na jej predchádzajúce pôsobenie na ESĽP by mala vedieť, čo znamená nezávislosť vyšetrovania.

Členka Súdnej rady SR a sudkyňa Krajského súdu v Bratislave Dana Jelinková Dudzíková sa vo svojom nedávnom článku pod názvom „Mystifikácia súvisiaca s Úradom na ochranu oznamovateľov“ venovala postaveniu a právomoci Úradu na ochranu oznamovateľov, ako aj vplyvu jeho právomocí na rozhodovanie v administratívnom konaní v personálnych otázkach príslušníkov Policajného zboru.

Okrem už medializovaných šiestich policajtov rozhodol Šutaj Eštok v stredu (22. 11.) o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby ďalších 20 policajtov, ktorým bolo vznesené obvinenie pre úmyselný trestný čin. Vo štvrtok (23. 11.) vydal personálne rozkazy ďalším šiestim policajtom, pričom účinnosť opatrenia sa skončí právoplatným skončením trestného konania.

Mestský súd Bratislava IV medzitým zamietol návrh na nariadenie neodkladného opatrenia vo veci Jána Čurillu. Uviedol to minulý týždeň na svojej sociálnej sieti advokát Peter Kubina s tým, že aj napriek tomu nad ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom (Hlas-SD) stále vyhrávajú 2:1.

Šutaj Eštok v pondelok 27. novembra 2023 oznámil, že podal trestné oznámenie pre okolnosti poskytnutia ochrany tzv. čurillovcom. Myslí si, že poskytnutá ochrana je nezákonná a došlo k spáchaniu trestného činu

Zdroj: trend.sk / hnonline.sk / YouTube / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d