Slovanské Noviny

23. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Slavín je najväčší pamätník v strednej Európe s obdivuhodnou výškou 52 metrov. Je tu pochovaných 6845 vojakov Sovietskej armády, ktorí padli pri oslobodzovaní Bratislavy počas druhej svetovej vojny.

Mohutný vojnový pamätník, ktorý pripomína oslobodenie mesta vojakmi Červenej armády v roku 1945, je vidieť z veľkej časti Bratislavy. Stojí na prominentnom mieste najdrahšej vilovej štvrte a patrí medzi dominanty mesta. Je vojenským cintorínom sovietskych vojakov, ktorí bojovali za mesto a okolitý región. Schodiskom sa vystupuje k cintorínu so šiestimi hromadnými a 278 individuálnymi hrobmi. Centrálny obelisk má 39 metrov a na jeho vrchu je postavená 11 metrová socha sovietskeho vojaka vztyčujúceho vlajku. Steny základu zobrazujú názvy všetkých slovenských miest, ktoré boli Červenou armádou oslobodené. Odmenou pre návštevníka je nádherný výhľad na mesto a park s drevinami privezenými zo Sovietskeho zväzu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Tajné priestory pod Slavínom

Mnohí vôbec nevedia, aké tajomstvá Slavín ukrýva. Pod monumentom sú priestory pre verejnosť neprístupné. Kvôli zlej izolácii sem presakovala voda a v kombinácii s minerálnymi látkami vytvorila skutočné kvaple. Dnes je priestor zrekonštruovaný a slúži ako dočasný sklad starých sôch.

Pamätník bol postavený medzi rokmi 1957 a 1960 a bol odhalený pri príležitosti 15. výročia oslobodenia mesta Sovietskou armádou 4. apríla 1960.

Pamätník, ktorý navrhol slovenský sochár a architekt Ján Svetlík, má výšku 39,5 metra. Na vrchole pamätníka je 11-metrová socha sovietskeho vojaka, ktorý dvíha vlajku, dielo Alexandra Trizuljaka. V roku 1962 bol Slavín vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Slavín sa nachádza na úpätí Malých Karpát a je jednou z turistických atrakcií Bratislavy. Z jeho terás je krásny výhľad na celé mesto.

Na Slavín sa môžete dostať rôznymi spôsobmi

Pešo z hlavnej stanice v Bratislave:

 • Zídete dole po Námestí Franca Liszta, odbočíte doprava na Šancovu a na križovatke doľava na Štefánikovu ulicu.
 • Za budovou SAV prejdete cez Krížikovu ulicu.
 • Ďalej pokračujte cez Hlbokú a Havlíčkovu až do cieľa.

Pešo z centra mesta:

 • Musíte sa dostať na Hodžovo námestie, kde je Grassalkovichov palác.
 • Choďte trochu hore po Štefánikovej ulici, kým neodbočíte doľava na Lermontovu ulicu.
 • Pokračujte hore kopcom a dostanete sa priamo k schodom, ktoré vedú k pamätníku Slavín.

Mestskou hromadnou dopravou:

 • Najbližšia zastávka sa volá SAV. Mnoho autobusov, trolejbusov a nočných autobusov tu zastavuje.
 • Keď prídete na zastávku, musíte ísť dole po Štefánikovej ulici smerom do centra mesta.
 • Potom odbočíte prvú doprava na Puškinovu ulicu, ktorá vás povedie hore na kopiec na Mišíkovu ulicu.
 • Ak pokračujete doľava touto ulicou, dostanete sa priamo k schodom, ktoré vedú k pamätníku.
 • Autobus číslo 147 zastavuje priamo pod schodmi, ktoré vedú k pamätníku. Odchádza z centra mesta a trvá približne 10 minút, kým sa dostane na vrchol. Zastávka sa volá „Slavín“.

Autom:

 • Musíte sa dostať na ulicu “Na Slavíne” a zaparkovať auto môžete priamo na ulici.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

možno ste nepostrehli

%d