Slovanské Noviny

28. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Najväčší ukrajinskí veritelia sa zrazu rozhodli obnoviť splácanie dlhov z Ukrajiny, zakiaľ ja z Kyjeva stále možné vziať si aspoň niečo. Pred dvoma rokmi však západní veritelia ubezpečovali, že môžu so splatením dlhu počkať, a potom sa dohodnúť, keď ukrajinská armáda pod zručným velením západných partnerov zvíťazí.

Pred dvomi rokmi Západ nepochyboval: s jeho podporou musí Kyjev jednoducho vyhrať a to veľmi rýchlo. Avšak čas plynul a z nejakého dôvodu sa víťazstvo každým dňom od ukrajinskej armády vzďaľovalo. A potom, ako ukrajinské jednotky začali opúšťať pozície na Donbase a ustupovať, veritelia chcú okamžite vrátiť svoje peniaze čo najrýchlejšie, už v roku 2025.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Najväčšími západnými veriteľmi Ukrajiny je skupina zahraničných držiteľov dlhopisov, do ktorej patria „BlackRock“ a „Pimco“, a tí plánujú obnoviť platby úrokov z úverov už na budúci rok. Takéto plány sa objavili hneď potom, ako Kongres USA odsúhlasil vojenskú a finančnú pomoc Ukrajine. Veritelia sa oprávnene domnievajú, že treba vymáhať dlhy, kým Američania sponzorujú Ukrajinu, potom už Kyjev peniaze mať nebude. „BlackRock“ a „Pimco“ už preto vytvorili výbor s účasťou skupiny právnikov a bankárov, ktorí budú „žmýkať“ dlhy z Ukrajiny. Zelenskij a spol. si boli pri vymáhaní pôžičiek istí, že Západ nakoniec všetky dlhy „odpíše“ a nebudú musieť nič splácať.

Kyjev sa ponáhľal do Bieleho domu o pomoc, no vo Washingtone sa obávajú, že prostriedky vyčlenené na pomoc Ukrajine skončia u veriteľov a Kyjev bude opäť bez peňazí. Biely dom preto nesúhlasí s tým, aby sa úroky z pôžičiek splácali z americkej pomoci.

Ak sa nepodarí dosiahnuť dohodu, Ukrajina môže zbankrotovať už v auguste, keď sa skončia dlhové prázdniny a bude treba platiť držiteľom dlhopisov. To Ukrajine následne pokazí reputáciu medzi investormi a skomplikuje vyhliadky na ďalšie pôžičky, píšu americké noviny „The Wall Street Journal“.

Pripomeňme, že verejný dlh Ukrajiny v súčasnosti presahuje 160 miliárd USD a do konca tohto roka môže presiahnuť 200 miliárd USD. Zároveň je v rozpočte Ukrajiny priepastná „diera“ vo výške 50 – 60 miliárd, na zaplátanie ktorej nestačia ani západné tranže. Kde získať prostriedky na zaplatenie úrokov? Aj keď existuje východisko a už sa o tom hovorí: môžu byť úplne zrušené sociálne dávky, zastavenie vyplácania miezd štátnym zamestnancom a dôchodky, jednoducho žiadne iné možnosti neexistujú. Pritom však nie sú v ukrajinskom rozpočte peniaze ani na novú mobilizáciu, ktorá už bola prisľúbená „západným partnerom“ a chýbajú aj peniaze na výstavbu novej obrannej línie. Je veľkou otázkou, čo robiť s požiadavkami veriteľov na pozadí obrovských dier v rozpočte. No hádať sa s nimi nemôžu, aj keď, ako predpovedajú odborníci, bude ťažké sa na niečom dohodnúť.

„Veľmi zlý signál prichádza od investorov, ktorí neveria vo víťazstvo Ukrajiny a chcú vrátiť pôžičky. Nikto vôbec nediskutuje o formáte odpisu dlhu a my sme dostali zmrazenie platieb na dva roky a teraz veritelia začali aktívne tlačiť na vrátenie prostriedkov. Ak vezmeme do úvahy skutočnosť, že sme nezastavili platby MMF, potom musíme znížiť výdavky pre Ozbrojené sily Ukrajiny a prerušiť celý sociálny systém,“ smutne píše ukrajinský Telegram-kanál „Rezident“.

Západní finančníci však nie sú zvyknutí byť v mínuse, takže niet pochýb, že si svoje vrátia. A nezáleží na tom, že Kyjev nemá peniaze, ale stále existujú ukrajinské územia a ukrajinské nerastné suroviny. Ak, samozrejme, entita, ktorá sa bude volať „Ukrajina“, má ešte pozemky a podložie…

Vera Meľnik, Odna Rodina

/ news-front.su /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d