Slovanské Noviny

12. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Izraelské ministerstvo pre spravodajstvo

Dokument ministerstva spravodajstva odhalený prostredníctvom Local Call a +972 ukazuje, ako sa myšlienka presunu obyvateľstva na Sinaj dostáva do oficiálnych diskusií.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Izraelské ministerstvo pre spravodajstvo odporúča násilný a trvalý presun 2,2 milióna Palestínčanov z pásma Gazy na egyptský Sinajský polostrov , podľa oficiálneho dokumentu, ktorý včera v plnom rozsahu zverejnila partnerská stránka +972 Local Call.

Desaťstranový dokument z 13. októbra 2023 nesie logo ministerstva spravodajstva – malého vládneho orgánu, ktorý vytvára politický prieskum a zdieľa svoje návrhy so spravodajskými agentúrami, armádou a ďalšími ministerstvami.

Posudzuje tri možnosti týkajúce sa budúcnosti Palestínčanov v pásme Gazy v rámci súčasnej vojny a ako preferovaný postup odporúča úplný presun obyvateľstva. Vyzýva tiež Izrael, aby na podporu tohto úsilia získal medzinárodné spoločenstvo. Dokument, ktorého pravosť potvrdilo ministerstvo, je v plnom znení preložený do angličtiny tu na +972.

Existencia dokumentu nevyhnutne nenaznačuje, že jeho odporúčania zvažuje izraelský obranný establishment. Napriek svojmu názvu ministerstvo spravodajstva nie je priamo zodpovedné za žiadny spravodajský orgán, ale skôr nezávisle pripravuje štúdie a strategické dokumenty, ktoré sú distribuované izraelskej vláde a bezpečnostným agentúram na posúdenie, ale nie sú záväzné.

Ročný rozpočet ministerstva je 25 miliónov NIS a jeho vplyv sa považuje za relatívne malý. V súčasnosti ho vedie Gila Gamliel, členka strany Likud premiéra Benjamina Netanjahua.

Avšak skutočnosť, že izraelské vládne ministerstvo pripravilo takýto podrobný návrh uprostred rozsiahlej vojenskej ofenzívy na pásmo Gazy, po smrteľnom útoku Hamasu a masakroch v komunitách južného Izraela 7. októbra, odráža, ako myšlienka núteného obyvateľstva transfer sa posúva na úroveň oficiálnych politických diskusií.

Obavy z takýchto plánov, ktoré by podľa medzinárodného práva predstavovali vážny vojnový zločin, v posledných týždňoch vzrástli , najmä po tom, čo izraelská armáda nariadila približne 1 miliónu Palestínčanov evakuovať severné pásmo Gazy pred stupňujúcim sa bombardovaním a postupnými pozemnými vpádmi.

Dokument odporúča, aby Izrael počas vojny „evakuoval civilné obyvateľstvo na Sinaj“; založiť stanové mestá a neskôr trvalejšie mestá na severnom Sinaji, ktoré pohltia vyhnané obyvateľstvo; a potom vytvoriť „niekoľkokilometrovú sterilnú zónu… v rámci Egypta a [zabrániť] návratu obyvateľstva do aktivít/obydlia blízko hraníc s Izraelom“.

Zároveň sa musia zmobilizovať vlády na celom svete na čele so Spojenými štátmi, aby tento krok realizovali.

Zdroj z ministerstva spravodajstva potvrdil pre Local Call/+972, že dokument je autentický, že bol distribuovaný obranným organizáciám politickým oddelením ministerstva a „nemal sa dostať do médií“.

„Dajte jasne najavo, že neexistuje žiadna nádej na návrat“

Dokument jednoznačne a výslovne odporúča presun palestínskych civilistov z Gazy ako želaný výsledok vojny. O existencii plánu prvýkrát informovali minulý týždeň izraelské obchodné noviny Calcalist a celé znenie dokumentu je zverejnené a preložené tu .

Kliknite sem a prečítajte si celý dokument

Prestupový plán je rozdelený do niekoľkých etáp

V prvej fáze je potrebné prijať opatrenia, aby sa obyvateľstvo Gazy „evakuovalo na juh“, zatiaľ čo letecké útoky sa zamerajú na severné pásmo Gazy.

Opäť Nakba? Uniknuté dokumenty potvrdzujú izraelský plán vytlačiť Palestínčanov do Egypta

V druhej fáze sa začne pozemná invázia do Gazy, ktorá povedie k obsadeniu celého pásma od severu na juh a „vyčisteniu podzemných bunkrov bojovníkov Hamasu“ .

Súčasne s opätovnou okupáciou Gazy budú palestínski civilisti presunutí na egyptské územie a nebude im umožnený návrat. „Je dôležité ponechať cesty na juh otvorené, aby sa umožnila evakuácia civilného obyvateľstva do Rafahu,“ uvádza sa v dokumente.

Podľa predstaviteľa ministerstva pre spravodajstvo si za týmito odporúčaniami stoja pracovníci ministerstva. Zdroj zdôraznil, že výskum ministerstva „nie je založený na vojenskom spravodajstve“ a slúži len ako základ pre diskusie vo vláde.

Dokument navrhuje propagovať kampaň zameranú na palestínskych civilistov v Gaze, ktorá ich bude „motivovať k prijatiu tohto plánu“ a privedie ich k tomu, aby sa vzdali svojej pôdy.

„Správy by sa mali točiť okolo straty pôdy, aby bolo jasné, že neexistuje žiadna nádej na návrat na územia, ktoré Izrael čoskoro okupuje, či už je to pravda alebo nie. Obraz musí znieť: ‘Alah sa postaral o to, aby ste prišli o túto krajinu kvôli vedeniu Hamasu – nie je iná možnosť, ako sa s pomocou vašich moslimských bratov presťahovať na iné miesto’,“ píše sa v dokumente.

Okrem toho tento dokument nabáda vládu, aby viedla verejnú kampaň v západnom svete na propagáciu plánu presunu „spôsobom, ktorý nepodnecuje ani neznevažuje Izrael“. Dosiahlo by sa to tak, že by sa vyhostenie obyvateľov Gazy prezentovalo ako humanitárna nevyhnutnosť na získanie medzinárodnej podpory, pričom by sa tvrdilo, že premiestnenie povedie k „menej obetiam medzi civilným obyvateľstvom v porovnaní s očakávanými stratami, ak obyvateľstvo zostane“.

V dokumente sa tiež uvádza, že Spojené štáty by sa mali zapojiť do procesu s cieľom vyvíjať tlak na Egypt, aby absorboval palestínskych obyvateľov Gazy, a že ostatné európske krajiny – najmä Grécko a Španielsko – ako aj Kanada by mali pomôcť absorbovať a usadiť palestínskych utečencov. . Ministerstvo pre spravodajstvo uviedlo, že dokument ešte nebol formálne distribuovaný americkým predstaviteľom, ale iba izraelskej vláde a bezpečnostným agentúram.

Širšia politická diskusia

Minulý týždeň Misgav Institute, pravicový think-tank na čele s Meir Ben-Shabbat, blízkym spolupracovníkom premiéra Netanjahua a bývalým šéfom izraelskej Národnej bezpečnostnej rady, zverejnil pozičný dokument, ktorý podobne vyzýval k nútenému presunu Gazy. obyvateľov na Sinaj. Inštitút nedávno vymazal príspevok z Twitteru a zo svojej webovej stránky po silnej medzinárodnej kritike.

Vymazanú štúdiu napísal Amir Weitmann, aktivista Likudu a podľa zdrojov, ktoré sú mu známe, blízky spolupracovník ministra pre spravodajstvo Gila Gamliel. Minulý týždeň Weitmann na facebookovej stránke s názvom „Plán na rehabilitáciu Gazy v Egypte“ robil rozhovor s poslancom Likudu Arielom Kallnerom , ktorý mu povedal, že „riešenie, ktoré navrhujete, presunúť obyvateľstvo do Egypta, je logické a nevyhnutné riešenie“.

Toto nie je jediné spojenie medzi Likudom, ministerstvom pre spravodajstvo a pravicovým think-tankom. Asi pred mesiacom sa ministerstvo pre spravodajstvo zaviazalo presunúť približne 1 milión NIS zo svojho rozpočtu na inštitút Misgav na výskum arabských krajín. Ak sa Misgavov inštitút nejakým spôsobom podieľal na príprave odporúčaní ministerstva na presun do Gazy, jeho logo sa na dokumente aspoň neobjavuje.

Zdroje z ministerstva spravodajstva uviedli, že správa o Gaze bola nezávislou štúdiou, ktorú vypracovalo politické oddelenie ministerstva bez spolupráce s externou stranou, ale potvrdili, že ministerstvo nedávno začalo spolupracovať s inštitútom Misgav, pričom zdôraznili, že vládny orgán spolupracuje s rôznymi výskumnými skupinami s rôznymi politickými agendami. Inštitút Misgav zatiaľ neodpovedal na otázky týkajúce sa tohto článku.

Okrem toho dokument ministerstva pre spravodajské služby prvýkrát unikol v malej internej skupine pravicových aktivistov WhatsApp, ktorí spolu s obhajcom Likudu Whitemanom presadzujú obnovenie izraelských osád v pásme Gazy a presun Palestínčanov, ktorí tam žijú.

Podľa jedného z týchto aktivistov sa k nim dokument ministerstva spravodajských služieb dostal prostredníctvom „zdroja Likud“ a jeho verejná distribúcia súvisí so snahou zistiť, či „izraelská verejnosť je pripravená akceptovať myšlienky presunu z Gazy. “

Preferovaná možnosť

Šance na plnú realizáciu takéhoto plánu, ktorý by sa rovnal totálnej etnickej čistke pásma Gazy, sú v mnohých ohľadoch zanedbateľné.

Egyptský prezident Abdel Fattah el-Sisi vyhlásil , že je rozhodne proti otvoreniu prechodu Rafah, aby absorboval palestínske obyvateľstvo z Gazy.

Tvrdil, že vysídlenie Palestínčanov na Sinaj by ohrozilo mier Izraela s Egyptom, a varoval, že by to viedlo k tomu, že Palestínčania budú využívať egyptské územie ako základňu na pokračovanie ozbrojených konfrontácií s Izraelom. Podobný plán už v minulosti predložili izraelskí predstavitelia a ani on doteraz nedozrel do serióznej politickej diskusie.

Navyše, po týždňoch správ, že Spojené štáty sa pokúšajú upozorniť na možnosť presunu Palestínčanov do Egypta ako súčasť „humanitárneho koridoru“, americký prezident Joe Biden včera vyhlásil , že on a Sisi sa zaviazali „zabezpečiť, aby boli Palestínčania v Gaze neboli vysídlení do Egypta alebo iného národa.”

V dokumente ministerstva spravodajských služieb sa uvádza, že Egypt bude mať „povinnosť podľa medzinárodného práva umožniť prechod obyvateľstva“ a že Spojené štáty môžu prispieť k procesu „vyvíjaním tlaku na Egypt, Turecko, Katar, Saudskú Arábiu a Spojené arabské emiráty, aby prispeli k iniciatíve, či už prostriedkami, alebo absorbovaním vysídlených osôb.

Navrhuje tiež uskutočniť osobitnú verejnú kampaň zameranú na arabský svet so „zameraním na posolstvo pomoci palestínskym bratom a ich rehabilitácii, a to aj za cenu tónu, ktorý pokarhá alebo dokonca poškodí Izrael“.

Nakoniec dokument poznamenáva, že „veľká migrácia“ nebojujúcich z bojových zón je „prirodzeným a vyhľadávaným výsledkom“, ktorý sa vyskytol aj v Sýrii, Afganistane a na Ukrajine, pričom dospel k záveru, že iba vyhnanie Palestínčanov obyvateľstvo bude predstavovať „primeranú reakciu [ktorá] umožní vytvorenie výrazného odstrašenia v celom regióne“.

Deň po vojne: Dve možnosti

Dokument predstavuje dve ďalšie možnosti, čo robiť s obyvateľmi Gazy deň po vojne. Prvým je umožniť Palestínskej samospráve (PA), na čele so stranou Fatah na okupovanom Západnom brehu, vládnuť Gaze pod izraelskou záštitou.

Druhým je pestovanie ďalšej „miestnej arabskej autority“ ako alternatívy k Hamasu. Obe možnosti, ako sa uvádza v dokumente, sú pre Izrael zo strategického a bezpečnostného hľadiska nežiaduce a neposkytnú dostatočné odstrašujúce posolstvo, najmä Hizballáhu v Libanone.

Autori štúdie tiež poznamenali, že privedenie Palestínskej samosprávy do Gazy bolo z týchto troch najnebezpečnejších možností, pretože by to mohlo viesť k vytvoreniu palestínskeho štátu.

„Rozdelenie medzi palestínskym obyvateľstvom v Judei a Samárii a Gaze je dnes jednou z hlavných prekážok, ktoré bránia vytvoreniu palestínskeho štátu. Je nepredstaviteľné, že výsledkom tohto útoku [masakra Hamasu zo 7. októbra] bude bezprecedentné víťazstvo palestínskeho národného hnutia a cesta k vytvoreniu palestínskeho štátu,“ píše sa v dokumente.

Dokument ďalej tvrdí, že model izraelskej vojenskej vlády a civilnej vlády Palestínskej samosprávy, aký existuje na Západnom brehu, v Gaze pravdepodobne zlyhá.

“Neexistuje spôsob, ako udržať efektívnu vojenskú okupáciu v Gaze len na základe vojenskej prítomnosti bez [izraelských] osád a v krátkom čase dôjde k vnútornému izraelskému a medzinárodnému tlaku na stiahnutie sa.”

Autori dodali, že v takejto situácii bude štát Izrael „považovaný za koloniálnu veľmoc s okupačnou armádou – podobne ako súčasná situácia v Judei a Samárii, ale ešte horšie“. Poznamenali, že Palestínska samospráva má nízku legitimitu medzi palestínskou verejnosťou a že na základe predchádzajúcich skúseností Izraela s odovzdaním kontroly nad Gazou Palestínskej samospráve a prípadným prevzatím moci Hamasom by Izrael nemal „zopakovať tú istú chybu, ktorá viedla k súčasnej situácii. “

Druhá možnosť, vytvorenie miestneho arabského vedenia, ktoré by nahradilo Hamas, je podľa dokumentu nežiaduca, pretože proti Hamasu neexistujú žiadne miestne opozičné hnutia a nové vedenie môže byť radikálnejšie. „Najpravdepodobnejší scenár nie je ideologický posun, ale skôr vznik nových, možno ešte extrémnejších islamistických hnutí,“ uvádza sa v správe.

Autori spomínajú nevyhnutnosť „vytvorenia ideologickej zmeny“ v palestínskom obyvateľstve prostredníctvom procesu, ktorý sa prirovnáva k „denacifikácii“, pričom Izrael vyžaduje, aby „diktoval školské osnovy a presadzoval ich používanie pre celú generáciu“.

Nakoniec dokument tvrdil, že ak by obyvateľstvo Gazy zostalo v pásme, došlo by k „veľa arabských obetí“ počas predpokladanej opätovnej okupácie územia, čo by poškodilo medzinárodný imidž Izraela ešte viac ako vyhnanie obyvateľstva. Zo všetkých týchto dôvodov je odporúčaním ministerstva pre spravodajstvo podporovať trvalý presun všetkých palestínskych civilistov z Gazy na Sinaj.

Ministerstvo obrany, kancelária hovorcu armády a Misgavov inštitút ešte nereagovali na žiadosti +972 o vyjadrenie v čase uverejnenia tohto článku. Všetky prijaté odpovede budú pridané sem.

Yuval Abraham

O autorovi: Yuval Abraham je novinár a aktivista so sídlom v Jeruzaleme.

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d