Slovanské Noviny

24. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Pri príležitosti stého výročia narodenia Konštantína Čulena usporiadal Historický odbor Matice slovenskej v spolupráci s Ústavom pamäti národa seminár o jeho živote a diele.

Pri počúvaní „vyrovnania sa s minulosťou“ v povojnovom období, keď sa iniciatívy chopili komunisti so sovietskou mocnosťou za chrbtom, vnucuje sa otázka, prečo sa naša spoločnosť v ponovembrovom období aspoň nestriasla  strereotypov v historických vedách, vnucovaných obyvateľstvu cez školský systém.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

To sa musí verejnosť iba cez náhodne organizované semináre dozvedať napríklad, že poslanci Slovenského snemu v období prvej Slovenskej republiky boli súdení podľa retribučných nariadení a s použitím paragrafu domáci zradcovia, odsúdení na drakonické tresty?

To dodnes uznávame? Dodnes uznávame zavedenie kolektívnej viny v povojnovom súdnictve? Ako sa z toho chceme dostať? Prijímame rozličné nariadenia EÚ a iných medzinárodných inštitúcií o ľudských právach a v našom spoločenstve zostáva v platnosti povojnové besnenie komunistov?

Vieme si predstaviť, že by sa po novembri ´89 udeľovali poslancom federálneho a národných parlamentov tresty za to, že pôsobili v nich počas totalitného režimu? Ako to, že dosiaľ sme nenašli dostatok síl, aby sme sa pozreli na naše dejiny zbavení nenávisti, ale aj s rešpektom pre ľudské práva!

Rozličné menšiny požadujú svoje práva, ale právo národa na svoj slobodný rozvoj ustavične zostáva potláčaný.

Kým pravdivo nevysvetlíme svoje dejiny, budeme sa nenávidieť

A netýka sa to len povojnového obdobia či našich najstarších dejín. Mnohí politici túto prax realizujú dodnes voči svojim oponentom na ceste k moci.

Len si spomeňme ako sa ujal pojem mečiarizmus na označenie všetkého, čo stálo v ceste oportunistom slovenskej štátnosti. Alebo jednoducho tým, čo tento štát nechceli.

Ako sa vytvára nový stereotyp na zakrytie zlyhania politikov. Na „vyrovnanie sa“ s érou vzniku štátnosti.

A znova treba pripomenúť KDH. Toto hnutie v istom čase navrhovalo znova založiť štát. Prečo? Lebo vtedy, keď nadišla chvíľa, zľakli sa zodpovednosti? A v podobných návrhoch pokračuje dodnes.

Najnovšie si pri pamätníku SNP v Bratislave pripomínalo výročie Barbarskej noci, pričom europoslanec za KDH Ivan Štefanec vyhlásil, že zakladajú novú tradíciu. To im trvalo vyše tridsať rokov, kým si spomenuli na zrušenie reholí a prenasledovanie kňazov i rehoľníkov?

A je pamätník SNP tým miestom, ktoré by pripomínalo zatváranie kláštorov a internáciu rehoľníkov? Ibaže je v centre hlavného mesta, takže akékoľvek aktivity v jeho blízkosti sa nedajú prehliadnuť.

Zrejme o to išlo kandidátovi do eurovolieb. Politické šafárenia s dejinami Slovenska prehlbujú nenávisť v spoločnosti a vedú k nedoziernym škodám na národnom povedomí.

Eva Zelenayová/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d