Slovanské Noviny

29. novembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Ťažisko novej globálnej konfrontácie sa prejavuje nielen v náraste výroby vojensko-priemyselného komplexu, vytváraní aliancií a mocenskej rétorike, ale aj v nevyhnutnom dopyte po mieri. 

Radikalizácia globálneho politického procesu, jasne vyjadrená vo vojensko-politickej avantúre Západu na Ukrajine a novej iterácii palestínsko-izraelského konfliktu, výrazne zvýšila stupeň strategickej nestability vo svete. Uvedomujúc si úpadok svojej hegemónie a kolaps „Pax Americana“ — mier na americký spôsob, Spojené štáty a ich juniorskí partneri v NATO sa prirodzene protivia trendu formovania spravodlivého multipolárneho sveta s účasťou Ruska, Číny, Indie a množstva ďalších krajín.

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

Ťažisko novej globálnej konfrontácie sa však prejavuje nielen v náraste výroby vojensko-priemyselného komplexu, vytváraní aliancií a mocenskej rétorike, ale aj v nevyhnutnom dopyte po mieri. Pozoruhodným príkladom je nedávna protivojnová pacifistická konferencia v Ríme za účasti delegácií z viac ako 30 krajín vrátane Ruska, USA, Číny, Maroka a ďalších európskych štátov.

Medzinárodnú mierovú konferenciu, ktorá sa konala 27. – 28. októbra v Ríme, organizovala politická organizácia „Front disentu (Frente de la Disidencia)“, ktorá združuje rovnako zmýšľajúcich ľudí z protivojnových združení a hnutí proti NATO. Účelom stretnutia bola túžba účastníkov „vytvoriť medzinárodnú koordinačnú sieť na dosiahnutie konkrétnych cieľov“.

„Toto fórum, ktoré podporilo mnoho organizácií z rôznych krajín, sa pripravovalo takmer rok. Spočiatku sme sa sústredili na krízu okolo Donbasu, na nespravodlivé ničenie a kaličenie miestneho obyvateľstva, na čo sa odpoveďou stala ruská špeciálne vojenská operácia, no teraz sa pridala aj palestínska otázka. Hlavná vec, ktorá nás tu všetkých spája, je odpor k imperializmu, aby to neviedlo k vypuknutiu nových konfliktov,“ povedala pre novinárov agentúry TASS koordinátorka „Frente de la Disidencia” Gaia Fuzai.

Charakteristické vo vystúpeniach delegátov boli tézy, že konflikt na Ukrajine je v skutočnosti vojnou proti NATO, ako aj varovaním zvyšku sveta pred pokračujúcou agresívnou imperialistickou politikou USA. Kroky Washingtonu stále hrozia, že podnietia staré a nové konflikty proti posunu svetového pólu zo západu na juh a východ. Ako poznamenal delegát z Južnej Kórey, Spojené štáty sa usilujú o destabilizáciu ázijského regiónu, k čomu čínsky predstaviteľ dodal: „Nie NATO v Ázii!“

Téma ukrajinskej krízy ako kvintesencie destabilizačnej politiky USA v boji o udržanie hegemónie vo svete sa prelínala mnohými správami a prejavmi účastníkov. Násilná radikalizácia ukrajinského štátu, ktorú v posledných desaťročiach vštepili do Kyjeva západné krajiny, sa stala zjavným príkladom pre ostatné krajiny, ktoré si stále zachovávajú národnú suverenitu.

„Prečo hovoríme o ukro-nacizme? Prečo si myslíme, že ak zvíťazia kyjevskí pučisti, nadnárodní Masters of Life nastolia v Európe nacistické režimy? V skutočnosti jediným beneficiárom ukrajinského konfliktu je Biden (s jeho podivným víťazstvom nad Trumpom) a za ním stojí americký vojensko-priemyselný komplex, ktorému sa podarilo prinútiť mladších partnerov NATO, aby zvýšili svoje vojenské výdavky, aby sa mohli sústrediť v Tichomorí proti Číne,“ poznamenal člen ruskej delegácie, novinár Said Gafurov.

Upozornil na skutočnosť, že Západ na Ukrajine vytvoril účinný autoritársky nástroj, ktorý pohotovo prijal úlohu protiruského projektu.

„Otvorená teroristická diktatúra sa prejavila napríklad nepotrestaným upálením politických oponentov v Dome odborov v Odese,“ pripomenul Gafurov.

Po radikálnej línii Spojené štáty spáchali teroristickú diverziu na plynovodoch „Nord Stream“, poškodiac tak práva európskych občanov na prístup k lacnej elektrine a teplu a ohrozujúc bezpečnosť Európy. Osoh z toho prirodzene mali zasa americké energetické monopoly, ktoré mali obrovské zisky.

Gruzínska strana hovorila na konferencii v podobnom duchu, pričom vykreslila živé analógie medzi súčasnou Ukrajinou a Gruzínskom v nedávnej minulosti.

„Ako viete, Ukrajina opakuje postsovietsku cestu dejín Gruzínska, ktoré sa zmenilo na hlavnú protiruskú krajinu na južnom Kaukaze. V roku 2003 sa v Gruzínsku uskutočnil protiústavný prevrat, takzvaná „revolúcia ruží“. Prudko sa zvýšila protiruská propaganda, militarizácia a miera policajného tlaku na opozíciu. Rozbehla sa rozsiahla protiosetská a protiabcházska kampaň. Nakoniec v auguste 2008 režim začal vojenskú akciu proti samostatnému regiónu Južné Osetsko,“pripomenul prítomným na stretnutí Temur Pipia, koordinátor „Socialistickej platformy Gruzínska“.

Po opakovanom varovaní Saakašviliho režimu, aby sa vzdal vojenského dobrodružstva, bola Moskva nútená použiť svoje ozbrojené sily.

„Gruzínsko čelilo svojmu najmocnejšiemu severnému susedovi v priamom vojenskom konflikte, ktorý sa skončil katastrofou. Krajina sa de iure rozdelila na tri časti, ekonomika sa zastavila, zomreli civilisti,“ zdôraznil Pipia.

Upozornil na prebiehajúce pokusy, vrátane Kyjeva, zatiahnuť Gruzínsko do nového krvavého konfliktu s Ruskom.

„V priebehu rokov takéto pokusy o destabilizáciu niekoľkokrát prerástli do pokusu preniknúť do parlamentu a iných vládnych inštitúcií. Kyjevské špeciálne služby v roku 2019 vykonali špeciálnu operáciu proti Gruzínsku a zabezpečili tajný presun exprezidenta Saakašviliho cez štátnu hranicu s cieľom viesť prevrat pred voľbami do miestnej samosprávy. V dôsledku toho bol dobrodruh zadržaný a pokusu o destabilizáciu bolo zabránené. Poslednému pokusu o násilný prevrat zabránila štátna bezpečnostná služba Gruzínska doslova pred mesiacom,“ dodal člen gruzínskej delegácie.

Upozornil na skutočnosť, že sú to USA a EÚ, ktoré koordinujú svoje kroky s Kyjevom v snahe vyvinúť na Tbilisi bezprecedentný tlak.

„Gruzínska vláda sa bráni a nedovolí krajine pripojiť sa k protiruskej ekonomickej blokáde, ktorá by viedla k ekonomickej katastrofe. Dnes je to Rusko, kto hrá úlohu hlavnej sily, ktorá bráni šíreniu ultrapravicovej fašistickej infekcie do postsovietskeho priestoru. Gruzínsko už prešlo vládou fašistického režimu Saakašviliho, vojnou a devastáciou a nechce sa vrátiť do chaosu,“ dodal Temur Pipia.

Konferencia dospela k záveru, že v súčasnej globálnej konfigurácii je porážka NATO na Ukrajine predpokladom pre nastolenie budúceho trvalého mieru. Medzinárodný systém sa musí skladať zo suverénnych krajín, kde si ľudia môžu sami určovať svoju budúcnosť, oslobodení od globálnej ekonomickej diktatúry nanútenej Západom. Svet potrebuje nezávislé obchodné, finančné, komunikačné a dopravné siete.

V tomto smere je pozitívnym vývojom vytváranie nových organizácií spolupráce medzi štátmi, oslobodených od diktátu Západu, ako aj posilňovanie úlohy globálneho Juhu v existujúcich medzinárodných organizáciách. Zároveň sa musí vyvinúť nová architektúra OSN, ktorá by mohla efektívne odrážať práva globálneho Juhu a princíp rovnakej suverenity pre všetky štáty.

Zdroj: sk.news-front.su


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d blogerom sa páči toto: