Slovanské Noviny

24. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Slovensko nepodporí aktuálnu verziu novej pandemickej zmluvy ani návrh novelizácie Medzinárodných zdravotníckych predpisov (IHR).

Povedal splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 a poslanec parlamentu Peter Kotlár (SNS), ktorý sa zúčastnil na rokovaniach o zmluve vo švajčiarskej Ženeve.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Kotlár a ministerka Dolinková

Kotlár reagoval aj na vyjadrenia ministerky zdravotníctva: „K vyjadreniu ministerky zdravotníctva pani Zuzany Dolinkovej pre TA3 vo veci mojej účasti na rokovaní k návrhu Pandemickej zmluvy v Ženeve vyhlasujem, že nevidímzásadne rozdielne stanovisko s vyhlásením ministerky.  Pani ministerka vo svojom vyjadrení informovala o tom, že v právomoci splnomocnenca vlády nie je uskutočniť finálne hlasovanie o Pandemickej zmluve (ratifikácia/pristúpenie po jej prípadnom schválení Svetovým zdravotníckym zhromaždením) v orgánoch EÚ, a teda v Rade,  pretože tátoprávomoc vyplýva  ministrovi zdravotníctva  ako členovi Rady z článku 118 Zmluvy o fungovaní EU.”

Kotlár ďalej dodáva: „Diametrálne iná vec bola moja úloha na zasadnutí Medzivládneho vyjednávacieho orgánu (MVO), ktorého členom sú aj ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí poverení delegáti za SR. Mojou úlohou nebolo vyjadrovať sa k procedúre finálneho odsúhlasenia Pandemickej zmluvy orgánmi EÚ. Mojím poslaním ako riadneho delegáta MVO za SR (a nie prísediaceho) s poverovacou listinou udelenou ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí (na návrh ministerky zdravotníctva) bolo vyjadriť na rokovaní MVO názor, že pre Slovenskú republiku je aktuálny text Pandemickej zmluvy z viacerých dôvodov neprijateľný. Stanovisko obsahujúce udelený mandát som predniesol vo svojom vystúpení na rokovaní MVO a následne aj na rokovaní s generálnym riaditeľom WHO. V písomnej forme som ho odovzdal MVO a rovnako generálnemu riaditeľovi WHO, ktorý ma pozval na rozhovor.”

Pevná spolupráca koalície

„Podotýkam, že ako členovi  Výboru NR SR pre európske záležitosti mi vyplýva na základe Pravidiel pre tvorbu stanovísk k návrhom pre tvorbu aktov EÚ a pre koordináciu realizácie politík EÚ právo aktívne sa zúčastňovať na tvorbe stanovísk (aj predbežných) k aktom EÚ. Musím podotknúť, že ministerka zdravotníctva je plne súčinná v otázkach „Pandemickej zmluvy“, bola vždy ochotná si vypočuť názor odborníkov (nielen môj), a plne rozumie vážnosti situácie, ktorú prináša ratifikácia oboch zmlúv. (spolu s novelizáciou IHR). Rovnako treba podotknúť, že v tejto vážnej veci sa ukázala pevná spolupráca medzi SNS, Smerom-SD a Hlaso-SD. Nikto neriešil privlastňovanie si tak aktuálnej témy, nevytĺka politický kapitál, ale spolupracuje proporcionálnou časťou na „najbezpečnejšom“ postoji v tejto veci v rámci zvrchovaného rozhodovania Slovenskej republiky.” Hovorí splnomocnenec vlády.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d