Slovanské Noviny

23. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Prezidentka SR Zuzana Čaputová počas piatkovej rozlúčkovej návštevy v Kyjeve rokovala aj s predsedom ukrajinskej vlády Denysom Šmyhaľom a predsedom parlamentu Ruslanom Stefančukom. Prezidentka to uviedla na sociálnej sieti.

“Hovorí sa, že v núdzi poznáš priateľa a ich slová vďaky za nezištnú pomoc našich občanov potvrdzujú, že Slovensko za svojho priateľa na Ukrajine stále považujú,” napísala Čaputová.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Pripomenula, že s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským telefonovala hneď v prvý deň ruskej invázie na Ukrajinu z 24. februára 2022. “Bolo veľmi veľa neznámych a iba jedna istota – vedel, že jeho miesto je v Kyjeve a na Ukrajine,” uviedla.
Zelenského odvaha podľa nej povzbudila nielen Ukrajincov, ale inšpirovala celý slobodný svet, aby Ukrajine pomohol brániť sa proti ruskej agresii.

“Ukrajina nechce byť vazalom Moskvy, ale ako suverénny a demokratický štát si chce slobodne vybrať svoju perspektívu,” zdôraznila Čaputová. Apelovala na to, aby sa z pokračujúcej ruskej invázie nestala všedná záležitosť napriek tomu, že trvá už vyše 800 dní.

Rusov treba zastaviť

Milióny Ukrajincov podľa nej denne čelia ostreľovaniu, bombardovaniu a neskutočnému ľudskému utrpeniu. “Čerstvé stopy po raketách sme videli aj dnes, priamo tu, v Kyjeve,” dodala s tým, že tragédiu takýchto rozmerov potrebuje civilizovaný svet zastaviť, a to tak, že zastaví Rusko.

Zároveň vyjadrila hrdosť na pomoc Slovenska a Slovákov Ukrajine

“Prichýlili sme ženy a deti utekajúce pred vojnou, organizovali humanitárnu pomoc, podporovali sme nášho suseda aj vojensky. Pragmatická a praktická spolupráca medzi našimi krajinami pokračuje v rôznych oblastiach naďalej,” uviedla prezidentka.

Súčasťou jej delegácie v Kyjeve sú aj organizátori občianskej zbierky Munícia pre Ukrajinu. Činnosť občianskeho sektora prezidentka vyzdvihla ako dôkaz toho, že Ukrajina má na Slovensku skutočných priateľov.

“Som rada, že úprimné poďakovanie od prezidenta Zelenského môžu takto sprostredkovať aj domov na Slovensko,” napísala. Ukrajinskému prezidentovi podľa svojich slov poďakovala za ich spoločné priateľstvo a spoluprácu s ním, jeho tímom, ukrajinskou vládou a so všetkými partnermi na Ukrajine, s ktorými sa stretla počas svojich piatich rokov v prezidentskom úrade. Čaputovej mandát sa skončí 15. júna.

“Všetkým ľuďom na Ukrajine želám skorý, ale spravodlivý mier, pretože iba takýto mier prinesie skutočný pokoj, a nie iba prestávku v bojoch. Hlboko si vážim ich odvahu a nezlomnosť v bránení vlastnej krajiny a princípov, na ktorých je postavená aj naša bezpečnosť,” uzavrela.

/ hlavnydennik.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d