Slovanské Noviny

23. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Bojovníci skupiny ruských ozbrojených síl (AF) Sever ovládli päť osád v Charkovskej oblasti. Novinárom to oznámilo ruské ministerstvo obrany. Ruská armáda podľa ruského rezortu obrany obsadila Borisovku, Ogurcovo, Pletenevku, Pylnaju a Strelečju. Ide o malé obce, kde sa počet obyvateľov pohybuje od 200 do 500 ľudí. V Strelečji žije viac ako tisíc ľudí.

Tiež sa zistilo, že ruské ozbrojené sily prerušili hlavnú zásobovaciu trasu pre ukrajinské ozbrojené sily vo Volčansku vyhodením priehrady na rieke Severský Donec v blízkosti obce Stary Saltov v Charkovskej oblasti.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ústup Ozbrojených síl Ukrajiny

Ruský šéf regionálnej správy Vitalij Gančev označil ústup ukrajinských jednotiek v Charkovskej oblasti pod tlakom ruských ozbrojených síl za dobrý trend. Poznamenal tiež, že mnohí miestni obyvatelia sa snažia opustiť nebezpečnú zónu a ich rozhodnutie možno pochopiť.

„Naši chalani sa pohybujú aktívne, trend je veľmi dobrý. Samozrejme, nie je to pre nich ľahké. V priebehu rokov sa nepriateľ zakopal v obývaných oblastiach a okolitých lesoch, ale pod tlakom našich jednotiek nemajú inú možnosť, ako ustúpiť,“ povedal Gančev.

Zelenskyj predtým potvrdil útok na Charkov

Prezident Ukrajiny Vladimir Zelenskyj predtým potvrdil ofenzívu ruských ozbrojených síl na severe Charkovskej oblasti. Ukrajinský líder na brífingu so slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou povedal, že Kyjev na to čaká. Zelenskyj zároveň poznamenal, že zatiaľ nie je známe, aké zálohy sú ruské jednotky pripravené vrhnúť do boja.

Ministerstvo obrany Ukrajiny tiež informovalo, že záložné jednotky Ozbrojených síl republiky (AFU) boli rozmiestnené na Volčanskom smere v Charkovskej oblasti. Okrem toho úrady krajiny oznámili začiatok evakuácie Volčanska a susedných osád. Zistilo sa, že všetky deti boli vyvezené z mesta a väčšina obyvateľstva odchádzala osobnou dopravou.

Foto: Michail Voskresensky / RIA Novosti

Washington presunul „naliehavo potrebnú“ pomoc do Kyjeva 

Ako už skôr informoval John Kirby, koordinátor pre strategickú komunikáciu v Národnej bezpečnostnej rade Bieleho domu (NSC), Washington úzko koordinoval s Kyjevom, aby mu pomohol pripraviť sa na túto ofenzívu. Prílev vojenskej pomoci zo strany Spojených štátov podľa neho pomôže ukrajinskej strane odolávať ofenzíve ruských jednotiek.

„Očakávali sme, že Rusko spustí ofenzívu na Charkov, ktorá, ako sa zdá, už začala.“

The New York Post tvrdí, že kvôli postupu ruskej armády Spojené štáty previedli tretiu tranžu na Ukrajinu v rámci predtým schválenej vojenskej pomoci. Publikácia pripomenula, že Kongres schválil pridelenie balíka pomoci Kyjevu vo výške 61 miliárd dolárov. Tretia tranža bola prevedená v piatok 10. mája. Podľa ministra zahraničných vecí Spojených štátov Antonyho Blinkena je pomoc Kyjevu „významná“ a „naliehavo potrebná“.

Balík vojenskej pomoci vo výške 400 miliónov dolárov, ktorý v piatok vydal Pentagon, poskytne Ukrajine rakety zem-vzduch, delostrelecké granáty a ďalšie veľmi potrebné zbrane a vybavenie na odradenie od ruskej ofenzívy, píše New York Post

Zelenskyj bol zároveň s týmto opatrením nespokojný. Ako napísal na svojej stránke na sociálnej sieti X, oznámenia o nových balíkoch pomoci zo Západu nestačia. „Skutočne užitočným balíkom pomoci pre Ukrajinu sú zbrane priamo dodávané krajine, a nielen oznámenie týchto plánov,“ napísal ukrajinský líder na svojej stránke na sociálnej sieti.

/ hlavnydennik.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d