Slovanské Noviny

24. septembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Prokurátor ÚŠP Michal Šúrek odmieta povedať, v akom štádiu je obvinenie kajúcnika Bernarda Slobodníka v korupčnej kauze Dušana Kováčika.

Korupčnú kauzu bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a Petra Košča alias pána X sledujem od začiatku. Bola som na každom jednom pojednávaní na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici. V prípade vystupuje ako kľúčový svedok bývalý šéf finančnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Bernard Slobodník, ktorý je najznámejší kajúcnik a od novembra 2020 spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní (OČTK).

Ide o jediného priameho svedka prípadu. Keď vypovedal na pojednávaní, uviedol, že ho v tejto kauze vyšetrovateľ tiež obvinil. Keďže nesedí na lavici obžalovaných s Kováčikom (pán X je na úteku), je teda logické, že bol vylúčený na samostatné konanie. Pojednávanie je už v záverečnej fáze, zaujímalo ma, v akom štádiu je stíhanie kľúčového svedka.

Pri zisťovaní informácií pracujem z verejnými zdrojmi, posielam otázky hovorcom inštitúcií, komunikujem priamo s ľuďmi, od ktorých chcem získať vyjadrenie… Často používam aj zákon o slobodnom prístupe k informáciám. A tak to bolo aj v tomto prípade. Z Úradu špeciálnej prokuratúry som požadovala sprístupniť tieto informácie:

Ide o vec vedenú na NAKA P PZ pod ČVS: XXX a bola dňa ZZ.ZZ.ZZZZ vylúčená z veci pod ČVS: YYY.

 1. V akom štádiu konania je aktuálne vec pod ČVS: YYY ?
 2. Kto, kedy a ako o nej právoplatne rozhodol?
 3. Sprístupnenie anonymizovaného rozhodnutia.
 4. Z akého dôvodu nie je toto uznesenie zverejnené na webe generálnej prokuratúry medzi ostatnými uzneseniami, ktorými sa právoplatne skončilo trestné stíhanie voči fyzickej osobe?
 5. Kto, kedy, prečo a z akého dôvodu rozhodol, že nebude zverejnené?
 6. Kedy bude predmetné uznesenie zverejnené na webe?
 7. Koľko osôb je vo veci obvinených a pre aké trestné činy?

Vraj nemôže informovať

Odpovedí som sa však nedočkala. Prokurátor zo špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek mi požadované informácie odmietol sprístupniť.

„Sprístupnenie informácii v súčasnej dobe by mohlo podstatne sťažiť dosiahnutie účelu prebiehajúceho trestného stíhania v inej, ale priamo súvisiacej trestnej veci. Požadované informácie ešte len budú predmetom dokazovania v priamo súvisiacej trestnej veci, kde prebieha súdne konanie, preto ich poskytnutie žiadateľovi by v súčasnosti predbehlo samotné dokazovanie, čo by mohlo mať vplyv na prípustnosť vykonania daného dôkazu, respektíve dôkazov pred súdom, teda aj na rozhodovaciu činnosť súdu,“  uviedol v rozhodnutí. To je všetko k argumentom odôvodnenia.

Inými slovami prokurátor Michal Šúrek „plošne“ odmietol sprístupniť všetky požadované informácie. A to aj tie, ktoré celkom nepochybne nebudú predmetom dokazovania. Bude nebodaj na súde prebiehať dokazovanie o tom, kto a kedy rozhoduje o zverejňovaní právoplatných rozhodnutí na webe generálnej prokuratúry? Tak to asi nie!

Kajúcník Makó je na webe

Rozhodnutie neobstojí z dôvodu, že v minulosti boli na webovej stránke Generálnej prokuratúry SR zverejnené informácie obdobného charakteru, ako som žiadala. Týkali sa úplne inej trestnej veci a úplne iného obvineného. Rovnako kajúcníka, bývalého šéfa daňových kriminalistov Ľudovíta Makóa, ktorého zadržali pri akcii Božie Mylny v septembri 2020, rozhodol sa priznať k vlastnej trestnej činnosti a spolupracuje s OČTK. Vraj vypovedá až v 80 prípadoch.

Anonymizované uznesenie prokurátora špeciálnej prokuratúry Michala Šúreka (teda toho istého prokurátora, ktorý vydal rozhodnutie o nesprístupnení informácií týkajúce sa Bernarda Slobodníka) vo veci Ľudovíta Makóa je zverejnené na webe generálnej prokuratúry v anonymizovanej forme, tak, ako to ustanovuje príslušný paragraf zákona o prokuratúre. Z rozhodnutia vyplýva, že prokurátor mu zastavil trestné stíhania podľa § 215 odsek 3 Trestného poriadku.

Toto ustanovenie hovorí, že: “Prokurátor môže zastaviť trestné stíhanie proti obvinenému, ktorý sa významnou mierou podieľal na objasnení korupcie, trestného činu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, alebo zločinu spáchaného organizovanou skupinou alebo zločineckou skupinou alebo trestných činov terorizmu alebo na zistení alebo usvedčení páchateľa tohto trestného činu a záujem spoločnosti na objasnení takého trestného činu prevyšuje záujem na trestnom stíhaní tohto obvineného pre taký trestný čin alebo pre iný trestný čin; zastaviť trestné stíhanie nie je možné voči organizátorovi, návodcovi alebo objednávateľovi trestného činu, na ktorého objasnení sa podieľal.“

Uznesenie vo veci Ľudovíta Makóa si môžete pozrieť nižšie.

Dá sa predpokladať, že aj Bernardovi Slobodníkovi v korupčnej kauze Kováčika právoplatne zastavil trestné stíhanie z rovnakého dôvodu, vyplýva to aj z nedávnych vyjadrení advokáta Petra Kubinu pre denník SME. Iba pripomeniem, že aj Bernard Slobodník vypovedá ako svedok v mnohých kauzách.

Dva metre

Aj uznesenie vo veci Ľudovíta Makóa celkom nepochybne v budúcnosti ešte len bude/môže byť predmetom dokazovania v iných aktuálne prebiehajúcich kauzách, v ktorých vystupuje v pozícii spolupracujúceho obvineného respektíve svedka.

Teda aj zverejnenie tohto uznesenia mohlo predbehnúť a zrejme aj predbehlo dokazovanie v iných aktuálne prebiehajúcich trestných konaniach. No aj napriek tomu je uznesenie v anonymizovanej podobe zverejnené na webovej stránke generálnej prokuratúry!

Nie je teda jasné, prečo prokurátor Michal Šúrek odmietol poskytnúť informácie obdobného charakteru, ktoré sa týkajú Bernarda Slobodníka z iného trestného konania. Podľa môjho názoru ide o absolútnu svojvôľu, dva metre, neprimeranú ochranu a privilegovanie vyvoleného kajúcníka.

Ako rozhodujú súdy o infozákone?

Právnymi argumentmi, ktoré som napísala do odvolania proti rozhodnutiu o odmietnutí sprístupniť požadované informácie, nebudem čitateľov zaťažovať.

Jedno však ešte musím uviesť. Nemôže existovať prekážka pre nesprístupnenie informácií, ktoré som žiadala a to aj s poukazom na skoršie rozhodnutia Najvyššieho súdu SR v súvislosti s poskytovaním informácií podľa infozákona.

Vyberám z jedného rozsudku: „..po právoplatnom skončení veci však už poskytnutím informácie z takto skončeného konania nemôže k zásahu do nezávislosti súdnictva v zásade dôjsť, nakoľko účel, na ktorom je založený § 11 ods. 1 písm. d) Zákon o slobode informácií (zachovanie autority a nestrannosti súdnej moci) touto právoplatnosťou zanikol. Z tohto dôvodu v takomto štádiu konania bude práve naopak nesprístupnenie informácií  predstavovať výnimku, ktorej prípadnú existenciu bude povinná osoba povinná vo vzťahu ku konkrétnemu verejnému záujmu riadne preukázať a zároveň presvedčivo odôvodniť.“

Autor: Júlia Mikolášiková – novinárka známa pod pseudonymom „Piraňa“

Zdroj: blog.sme.sk


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

 • Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Ako tajomne znie tento Hostinského text: Slovo úprimnô znie i k tebe, ľudu slovenský! Svet ťa haní, že v baniach kopeš, na poli mozolíš, na dvore dobytok...
 • AUDIO: Čo je Slovanstvo ? Čo s ním v posledných storočiach  parazitickí agresori robili ?

  AUDIO: Čo je Slovanstvo ? Čo s ním v posledných storočiach  parazitickí agresori robili ?

  Všetkými možnými spôsobmi sa pokúšali vymazať minulosť našich veľkých predkov, našich rodičov. Pokúšali sa vymazať nás a naše duše. Napriek všetkým technológiám a všetkému úsiliu tých, ktorí...
 • RA

  RA

  „RA“- Sme tvorení a živení Prvopočiatočnou Inteligentnou Tvorivou a Láskyplnou Silou, ktorú pokojne môžeme vnímať ako Život samotný. Alebo Silu Život udržujúcu. Ak sa s týmto vedomím...
 • SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  Nikto a nič nemôže s nami urobiť, bez nášho Súhlasu. Súhlas môže byť vedomý, aj nevedomý. Súhlasiť môžete s radosťou a dobrovoľne, ale aj pod tlakom a...
 • My všetci sme jeden celok.

  My všetci sme jeden celok.

  Všetci vieme, že existujú hodnoty materiálne a hodnoty nebeské. Nebeské hodnoty sa nedajú kúpiť. To je nemožné. Ale paraziti vymysleli ako ich predať. Ako predať Svedomie, ako...
 • História rytierskeho Rádu Hospitalierov Svätého Jána Jeruzalemského, Rodoského, Maltézskeho. Časť 2.

  História rytierskeho Rádu Hospitalierov Svätého Jána Jeruzalemského, Rodoského, Maltézskeho. Časť 2.

  Vplyv križiackych výprav na Bratstvo sv. Jána. V októbri 1096 v malom francúzskom mestečku Clermont rímsky pápež vyzval všetkých veriacich kresťanov v Európe, aby išli do ťaženia...
 • Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Starú vieronauku Slovenskú tvoria tri pranázory Slovenov:1. Pranázor na SVET2. Pranázor na BOŽSTVO3. Pranázor na ČLOVEKA Štruktúra náuky odzrkadľuje realitu bytia z pohľadu Človeka.1. Pranázor na svet...
 • Človek, Tvorca a dnešná doba

  Človek, Tvorca a dnešná doba

  Človek. Keby človek vedel, kto je, žil by svoj život úplne inak. No nevie. Žije v nevedomosti, bez vedomia toho, kto je. Žije sám za seba, bohužiaľ...
 • Vytratenie a návrat Starej Vieronauky Slovenskej

  Vytratenie a návrat Starej Vieronauky Slovenskej

  STARÁ VIERONAUKA SLOVENSKÁ sa dočasne úplne vytratila z nášho duchovného a kultúrneho dedičstva. Nezanikla. Len sa vytratila. Nebolo totiž možné začať ju pokrytecky svojvoľne interpretovať, úmyselne a...
 • … vtedy bol vytvorený Rád Hospitaliérov.

  … vtedy bol vytvorený Rád Hospitaliérov.

  Toto je dôležité vedieť. Objavilo sa tu Rímske právo. Prečo… Pretože, keď je deň Svaroga, máme mier (MIR), keď je noc Svaroga je RIM, A keď je...
 • Obrátenie k RODu.

  Obrátenie k RODu.

  “Sláva Rodu” sú slová, ktoré veľmi často používam. Sláva RODu. So Slávou RODu to všetko ide. S LÁVOU RODu, chápete, čo myslím, LÁVA. S LÁVOU. Keď s...
 • MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  V našej národnej duchovnej tradícii sa od nepamäti pripisoval Slovu osobitý význam, ako pre život jedinca, tak aj pre život národa. Tento vzťah k Slovu pramení u...
 • Večne Živý Strom

  Večne Živý Strom

  Medzi Tatrami a Dunajom vyrástol jeden veličizný strom. Korene jeho ťahajú sa na tri strany žulami Karpatov. Víly a Rusalky kropievali ho každý deň, no nebolo mu to dosť...
 • Vnútro Človeka

  Vnútro Človeka

  Každý človek sa niekedy nachádza pod ťarchou krivdy. Krivda na krivde preložená krivdou. Proste taká fáza života sa spustila z nejakého dôvodu v živote človeka. A človek...
 • Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Tri kľúče otvárajú nám svätyňu vieronauky starobylých Slovenov. Prvým kľúčom vstupujeme do chrámu, kde na sklepení, na stĺpoch, oblokoch, po stenách a dverách zobrazenú vidíš celú oblohu nebeskú...
 • ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  Aby sme pochopili koncepciu jednotného riadenia sveta, na základe existujúcich pravidiel (tovarovo – peňažných a tovarovo – ekonomických vzťahov medzi subjektami a územiami), je potrebné poznamenať, že...
 • Globalisti a My – Človekovia

  Globalisti a My – Človekovia

  Človekom je možné manipulovať pomocou klamstva. To je známy fakt. Známy je hlavne tým, ktorí vytvorili tento inštrument manipulácie. Na tom je postavený celý systém. Tento systém...
 • O uvedomení Slov

  O uvedomení Slov

  Tak málo ľudí si dnes uvedomuje, čo spôsobuje svojimi rečami. Svojimi Slovami.A možno si to v súčasnosti nevie uvedomiť nikto. Sme vytrhnutí z tohto Poznania. Tára sa...
 • Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Masovokomunikačné prostriedky je systém riadenia. Informačného riadenia. Prostredníctvom vplývania na vedomie. Je to nástroj na Programovanie Vedomia, podsúvaním informácií a dogiem, s ktorými nás všetkých konfrontujú. Nástroj...
 • Právo, Národ a Moc.

  Právo, Národ a Moc.

  Aby sme sa mohli ubrániť tomu, čo sa deje, treba sa pozrieť na korene, na samú podstatu otázky, prečo chodíme s niečími obrazmi v hlavách. Treba preveriť...
 • Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Rád Hospitaliérov je najznámejší a najslávnejší z duchovných a rytierskych Rádov. Jeho celý názov je: Suverénny vojenský rád Hospitaliérov sv. Jána Jeruzalemského z Rodosu a Malty. To,...
 • 10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  Filozof, vedec, psychológ, politický aktivista, bojovník proti svetovému násiliu – Noam Avram Chomsky – zostavil zoznam 10 metód manipulácie ľudského vedomia, ktoré používajú politici, úrady a médiá celého sveta, v...
 • ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  Zákon Slobodnej vôle je základný a najdôležitejší Zákon Vesmíru a nikto nemá právo ho porušiť. Na tomto Zákone stojí celý Systém spolunažívania v našom Svete. Podľa tohto zákona má každý...
 • VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  TRUST-y sú vlastne výrobnými (emisnými) cyklami mien. Keď sa niekoho aktíva využijú na zabezpečenie (krytie) nejakej peňažnej emisie v rámci celosvetovej peňažnej súvahy. Napríklad všetci Američania su...
{"speed":"1200","height":"400","pause":"3000"}

%d blogerom sa páči toto: