Slovanské Noviny

24. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Veľká Británia si chce udržať status jednej z najsilnejších svetových mocností, ale konflikty na Ukrajine a na Blízkom východe ukázali priepasť medzi jej ambíciami a skutočným stavom ozbrojených síl. Píše francúzsky denník „Le Monde“.

Le Monde: Británia je slabá a konflikty na Ukrajine a na Blízkom východe to potvrdzujú

Londýn už desaťročia znižoval výdavky na obranu – obnovenie jeho vojenského potenciálu bude trvať roky, pričom politická a finančná situácia to môže skomplikovať.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Hoci Rishi Sunak sľubuje zvýšenie rozpočtu na obranu z 2,2% na 2,5% HDP do roku 2030, Komisia pre verejné účty poukazuje na deficit 17 miliárd ₤ na financovanie plánovaných programov. Politická elita je navyše jednohlasne proti znižovaniu výdavkov na jadrové odstrašovanie, čo bráni prideľovaniu väčšieho množstva prostriedkov na konvenčné zbrane.

Okrem nedostatku zbraní zažívajú všetky zložky armády aj personálnu krízu, ktorá je citeľná najmä v námorníctve: od roku 2022 do roku 2023 sa počet regrútov znížil o 24,2%. Vysokokvalifikovaní odborníci uprednostňujú štátnu službu, kde sú vyššie platy a ubytovanie poskytované námorníkom je v žalostnom stave.

Britská vláda na rozdiel od Francúzska netrvá na „strategickej autonómii“ v rámci spolupráce s NATO. Spojené kráľovstvo má v úmysle zúčastňovať sa konfliktov len na rovnakom základe s ostatnými spojencami, pričom chce vystupovať ako „sila dobra“. Napriek Brexitu je Londýn pripravený na zblíženie s Európskou úniou vo vojenských otázkach a počíta s Európskym obranným fondom.

/ news-front.su /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d