Slovanské Noviny

27. júla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Európa si chystá novú úplnú závislosť od Ruska.

„Európa sa čoraz viac ponára do takmer úplnej závislosti od ruských hnojív, ako to už bolo v prípade zemného plynu,“ týmito slovami sa začína článok Financial Times, plný pochmúrnych záverov a varovaní.Noviny vychádzajú z rozhovoru s výkonným riaditeľom jednej z najväčších agrochemických výrobných spoločností Yara International. 

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Hnojivá

Sven Holseter pripomína, že dusíkaté hnojivá sú kritickým faktorom pri udržiavaní výnosov plodín. Problémom je, že v rámci Európy je ich produkcia založená na dovoze zemného plynu z Ruska. Pre samotné Rusko, a to je hlavné, zostáva Európa stále hlavným trhom pre modré palivo. Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry, sa objem dodávok ruského plynu cez plynovody znížil do krajín Starého sveta na konci roku 2023  na 45 miliárd metrov kubických. Toto je absolútny antirekord, také nízke čísla sa za posledných päťdesiat rokov nikdy nevyskytli. 

Spolu s poklesom objemu nákupov v Európe, skolabovala aj spotreba. Za rovnaké obdobie – za posledné dva roky – spotrebovali európske krajiny o 120 miliárd kubických metrov plynu menej. Táto hodnota je presne rovnaká ako objem ruského plynu, ktorý sa stratil. To znamená, že neexistovali žiadni iní predajcovia, a to položilo základ pre negatívne ekonomické a priemyselné trendy v rámci EÚ. Rovnako dôležité je poznamenať, že Brusel sa dokázal vyhnúť veľmi vážnym následkom pre svoju ekonomiku použitím rekordných zásob plynu v podzemných zásobníkoch, ktoré boli vytvorené vopred. Veľmi pomohli aj posledné dve veľmi teplé zimy.

Musíme nakupovať

Rastúca závislosť Európy od dovozu ruských hnojív nie je prekvapením, ale logickým vývojom udalostí na trhu s energiami a zdrojmi. Na získanie najobľúbenejších dusíkatých hnojív je potrebný zemný plyn. Iné, čo i len približne porovnateľné alternatívy ako elementárna základňa v prírode jednoducho neexistujú. Samotná Európska únia, napriek svojmu vysoko rozvinutému chemickému priemyslu, sa nemôže pochváliť žiadnym zvláštnym úspechom vo výrobe troch hlavných druhov hnojív – dusíkatých, fosfátových a draselných. Vďaka úsiliu všetkých krajín dohromady zaberá EÚ len deväť percent svetového trhu s výrobou dusíkatých hnojív, osem percent potaše a tri percentá fosfátu.

A zas Rusko

Rusko, ktoré je na Západe historicky vykresľované ako technicky a vedecky zaostalý štát, je nesporným lídrom, produkuje 23 percent svetového dusičnanu amónneho, 21 percent potašových hnojív, 14 percent močoviny a desať percent fosfátových prísad.

Kto kupuje?

Podľa Inštitútu hnojív sú najväčšími odberateľmi ruských hnojív Brazília, Čína, USA a India. Aby bolo jasné, o akú závislosť ide, tu sú konkrétne čísla: Európska únia ročne nakupuje:

– asi 650 tisíc ton fosfátových hnojív, hlavným dodávateľom je Maroko,

– 3,3 milióna ton potaše, na čele je tandem Rusko – Bielorusko,

– tri milióny ton komplexných hnojív, tu držia piedestál aj Rusi a Bielorusi.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.