Slovanské Noviny

4. októbra 2023

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: V Bratislave sa konal občiansky matičný protest proti nekultúrnym progresívno-liberálnym zvráteným aktivitám na kultúrnej pôde Divadla P. O. Hviezdoslava.

LGBT extrémisti sa ho snažili narušiť vulgárnymi pokrikmi a skákali do policajtov, ktorí ich upozorňovali na zákonnosť protestu a progresivistickej spodiny sa pýtali, či obscénne gestá so vztýčenými prostredníkmi voči účastníkom protestu sú znakom slušnosti.

Progresívna vláda „mrzkej lúzy“ v Bratislave pod vedením primátora Matúša Valla zmenila Divadlo Pavla Orságha Hviezdoslava na protislovenskú kultúrnu frontu propagujúcu extrémistickú LGBT agendu a zločinecký neonacistický režim na Ukrajine. Matica Slovenská v reakcii na to zorganizovala v stredu 6. septembra 2023 pred mestským divadlom protest.

Divadlo P. O. Hviezdoslava v Bratislave v rámci novej divadelnej sezóny 2023/2024 šokovalo slovenskú verejnosť, keď svojím marketingovým posolstvom progresivistickej ideológie v podobe vlajok Ukrajiny a LGBT extrémistov prerazilo nové dno.

V utorok 29. augusta zverejnilo DPOH na svojich sociálnych sieťach príspevok o vizuálnej kampani k novej divadelnej sezóne. „Vitráže, ktoré sú mementom minulých režimov, teraz začínajú rozprávať nový príbeh. Príbeh povstania proti strašiakom minulosti, ktorí sa pokúšajú zatemniť našu budúcnosť. V novom vizuáli sa skrývajú súčasné odkazy, nájdete ich všetky?“ píše sa okrem iného v príspevku.

Vitráž, ktorá je súčasťou novej vizuálnej kampane sprostredkovanej agentúrou Slovak and Friends, zobrazuje mladých ľudí. Dvaja z nich sedia na káve, ďalší idú v sprievode s dúhovou, antifašistickou a ukrajinskou vlajkou. Jedna z postáv drží hlavu sochy Pavla Országha Hviezdoslava.

Pobúrená verejnosť má plné zuby zvrátenej progresivistickej ideológie manifstujúcou vlajkami Ukrajiny a LGBT

Umelecký plagát pre reklamnú kampaň rozbúril na Slovensku tiché kultúrne vody. Matica slovenská kvôli vitráži bratislavského mestského divadla P. O. Hviezdoslava (DPOH) zorganizovala pred prázdnou budovou protest. Zamestnanci divadla dostali príkaz zostať dnes doma.

“Grafika nezobrazuje, komu divadlo patrí. Metaforicky prináša to, aké témy sa v divadle spracovávajú a že stojíme na strane minorít, ktoré sú majoritou skutočne považované za ľudí druhej kategórie,“ skonštatovala riaditeľka DPOH Valéria Schulczová. Ostatné tvrdenia dôrazne odmieta.

Motívom kampane DPOH je umelecká technika vitráž známa z minulých budovateľských období. Zobrazení sú na nej mladí ľudia, niektorí majú v rukách ukrajinskú, antifašistickú a dúhovú vlajku. Jeden drží v rukách odseknutú hlavu Hviezdoslava. Kampaň vyvolala pozitívne i negatívne reakcie. Nesúhlasí s ňou Matica slovenská, ktorá pred divadlo zvolala protest.

Róbert Slovák, riaditeľ marketingovej agentúry Slovak & Friends, ktorá za ilustráciou stojí, pre denník Pravda vysvetlil, že dnešný protest vníma “ako najväčšiu aktivitu Matice v oblasti kultúry za ostatné roky”. Dodal, že to je podľa neho “veľká škoda”. Je presvedčený, že keby nebolo pred voľbami, reklamná kampaň divadla by nespôsobila obdobný ošiaľ.

“Spomínam si na to, ako Kotleba zastavil divadelné predstavenie keď bol župan a to nebolo pred voľbami,” spresnil. Zdôraznil, že vizuál novej sezóny je určený pre ľudí, ktorých zaujímajú témy zobrazené na našej reklame.

Nie pre ľudí, ktorí nedokážu rozlíšiť Štúra od Hviezdoslava či monsteru od marihuany,”podotkol. Narážal na to, že keď sa objavila prvá kritika vitráže, bustu P.O. Hviezdoslava si kritici pomýlili s bustou Ľudovíta Štúra.

Zdôraznil, že na rozdiel od niektorých, čo na ich kampaň reagujú, je ochotný tolerovať iné názory a hodnoty a viesť dialóg.

“Na rozdiel od nich sa nikomu nevyhrážam stavaním k múru, ani nikoho zo Slovenska nevyháňam, ako niektorí mňa. Ale necítim sa pod tlakom. Slovensko je moja vlasť, tu som doma a je domovom aj pre ľudí s inou orientáciou, iných národností či vierovyznaní,” ozrejmil Slovák.

Uzavrel, že do podobnej kampane by išiel znova, aj potom, aký ohlas vyvolala. “Len by som sa lepšie pripravil na urážky a vyhrážky, ktoré som nečakal,” doplnil.

Hlavné mesto v reakcii pre TASR označilo vizuál za vtipný a provokatívny. Podotýka, že divadlo poskytuje priestor mladým tvorcom a je otvorené pre invenčné umelecké projekty.

„Plagát pre novú divadelnú sezónu parafrázuje Alexyho pôvodné vitráže v budove DPOH, využíva bustu P. O. Hviezdoslava z divadelného foyeru a nesie ďalšie odkazy na divadelný priestor, na našu minulosť aj súčasnosť,“ skonštatoval hovorca Bratislavy Peter Bubla s tým, že divadlu želajú úspešnú sezónu a veria, že aj tento vizuál priláka nových divákov.

Protest občanov pred DPOH

Matica slovenská protestuje proti aktuálnej reklamnej kampani bratislavského Divadla P. O. Hviezdoslava (DPOH) na novú divadelnú sezónu, ktorá hrubo dehonestuje jedného z najvýraznejších predsedov MS Pavla Országha Hviezdoslava. V stredu 6. septembra 2023 o 17.00 hod. pred divadlom DPOH zvolala občiansky matičný protest proti nekultúrnym aktivitám, ktoré sa dejú práve na kultúrnej pôde Divadla P. O. Hviezdoslava.

Na Laurinskej ulici v Starom Meste sa po piatej hodine večer zišlo zhruba päťsto priaznivcov Matice. Medzi nimi nechýbali poslanci Dušan Jarjabek (Smer), Tomáš Taraba (SNS, Život), Romana Tabák (SNS) či predseda hnutia Republika Milan Uhrík, informuje denník Pravda.

Predseda Matice, Marián Gešper vyhlásil, že bojujú proti kultúrnej dekadencii a nemôžu viac mlčať. Zdôraznil, že mestské divadlo hrubo dehonestuje Hviezdoslava, ako jedného z najvýznamnejších slovenských básnikov a najvýraznejších predsedov samotnej inštitúcie. Kreativita kampane v podobe odseknutej hlavy Hviezdoslava je podľa neho neospravedlniteľná.

„Matica slovenská sa vždy postaví za Slovenskú štátnosť a za slovenskú kultúru. Vo veľmi zlej a ťažkej dobe žijú naši občania, ale aj svet. Možno v inej dobe by to nevyvolalo taký rozruch. Matica slovenská pochopila, že toto je posledná kvapka. Je to veľmi dehonestujúce, anti-kultúrne a anti-umelecké. Na danom plagáte bola vlajka cudzieho štátu, dúhová vlajka a iné. Pýtam sa, prečo tam nie je slovenská varianta, Slovenský znak atď. Toto prekračuje hranice ľudskosti, toto divadlo je platené z našich daní…“

Vo chvíli, keď sa protest začal a ozvala sa slovenská hymna, z vedľajšej ulice sa prihlásila kontrademoštrácia. Zopár ľudí s dúhovými a ukrajinskými vlajkami pustilo na znak nesúhlasu hudbu z bicykla. Dúhové a ukrajinské vlajky viali aj z okien Slovenského národného stediska pre ľudské práva.

Netrvalo dlho a agresívna časť protestujúcich reproduktor obkľúčila, píše proukrajinský denník Pravda. Ako ďalej informuje, padli facky, vyhrážky a počas snahy o zničenie bicykla zakročila polícia. Po 45 minútach sa demonštrácia pokojne rozpustila a politici si s účastníkmi spravili pár fotografií.

Reakcie zúčastnených:

Vyjadrenie predsedu Matice Slovenskej pre TV Pravda:

Celá kauza má samozrejme hlbší význam. Tento protest nie je proti menšinám, tento protest je proti tomu ako sa povýšenecký správajú a je to proti slovenskej histórií.

Protest prišli podporiť aj viacerí členovia Národnej rady. „S pánom predsedom Matice slovenskej Mariánom Gešperom a vedením MS, protestujeme spolu s množstvom ľudí proti urážkam progresívnych liberálov na adresu literárneho velikána P.O. Hviezdoslava, ktorý bol predsedom aj Matice slovenskej. Je povinnosťou nás všetkých postaviť sa za slovenskú kuktúru a naše krásne Slovensko. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli v hojnom počte a nenechali sme sa vyprovokovať ani výtržníkmi,“ uviedol Tomáš Taraba na sociálnej sieti.

Viac vo videu:

Anketa na proteste v Bratislave:

Na dnešný riadne ohlásený protest Matice slovenskej pred Mestským divadlom DPOH v Bratislave prišli provokatéri s hlasnou hudbou a dúhovými vlajkami. Polícia mala čo robiť aby nedošlo k fyzickým potýčkam.

Viac vo videu:


Zdroj: YouTube / InfoVojna / pravda.sk / ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d blogerom sa páči toto: