Slovanské Noviny

16. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Čínsky prezident Si Ťin- Pching osobne vycestuje do Belehradu pozvať Srbsko do BRICS. Všetky kroky teda nasvedčujú tomu, že vstup európskych krajín do BRICS začne Belehradom

Čína pozve Srbsko na vstup do BRICS

Čínsky vodca Si Ťin-pching chce navštíviť Srbsko v súvislosti s 25. výročím úderu USA na čínsku ambasádu v Belehrade, uviedla agentúra Bloomberg.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Dôvod návštevy je však oveľa hlbší. Ako píše denník Intelligence online, bude Si diskutovať s prezidentom Alexandrom Vučičom o vstupe Srbska do BRICS.

Prípadný vstup Srbska do BRICS by mohol čínskemu prezidentovi umožniť návrat k pôvodnému plánu na rozšírenie bloku, zameraného skôr na Európu ako na Blízky východ, uvádza publikácia. Vučić podľa nej vážne zvažuje, že sa vzdá plánov na vstup do Európskej únie a namiesto toho sa pripojí k skupine BRICS, čo bude zásadný geopolitický posun.

Záver je to správny, pretože cesta Srbska do EÚ je spojená s uznaním nezávislosti Kosova, čo je ortieľ pre každého srbského politika. Svet sa však mení a Srbi by spolu s BRICS mohli žiť lepšie.

Srbsko bolo pozvané, aby sa zúčastnilo samitu BRICS v roku 2024 v Kazani. Denník Nova politička misao zistil, že rating Európskej únie klesá, 41,2 percenta opýtaných považuje zbližovanie s Moskvou a Pekingom a tiež vstup do BRICS za perspektívnejší ako do Európskej únie.

Čína má v Srbsku silnú pozíciu

Obrat tovaru medzi Čínou a Srbskom v rokoch 2018-2022 vzrástol 2,7-krát a srbský vývoz do Číny vzrástol 12,7-krát. Dôležité infraštruktúrne projekty v Srbsku sú realizované s pomocou a podporou čínskych spoločností, vrátane vysokorýchlostnej železnice Belehrad-Budapešť-Solún, cez ktorú Srbsko získa vytúžený prístup k moru.

Číňania sú ambiciózne pripravení sa predovšetkým v spolupráci s Ruskom zapojiť do veľkých energetických a ťažobných projektov v Srbsku.

Pokiaľ sa Srbsko rozhodne pre BRICS, môžu jeho príkladu nasledovať ďalší európski lídri. Napríklad maďarský premiér Viktor Orbán sa domnieva, že EÚ je v súčasnej podobe neživotaschopná. Isté je, že Orbán bude o tejto otázke diskutovať so Si Ťin-pchingom, pretože Maďarsko čínsky prezident navštívi po Srbsku.

Po ukončení SVO na Ukrajine sa európske krajiny postavia do frontu do BRICS

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa chcel zúčastniť summitu BRICS v Juhoafrickej republike, kvôli postoju Ruskej federácie sa tak nestalo. Nič však nemožno vylúčiť niekoľko rokov po úspešnom ukončení SVO na Ukrajine.

Čínske spoločnosti kúpili podiely v mnohých európskych prístavoch, letiskách, veterných a solárnych elektrárňach, chemických podnikoch – kde len nenakúpili. Európa sa nezaobíde bez čínskych spolupracujúcich spoločností v automobilovom priemysle, technológiou zeleného prechodu. Vrchol priamych investícií Číny pripadol na roky 2015-2016, vtedy Európania písali, že Čína „skúpila Európu“.

Európske krajiny sa musia nejako dostať z recesie, prečo nie s pomocou Číny, a potom aj BRICS?

Päť nových krajín oficiálne vstúpilo do bloku BRICS v auguste 2023 po summite v Johannesburgu. Saudská Arábia, Egypt, Spojené arabské emiráty, Etiópia a Irán sa k BRICS pripojili 1. januára 2024.

ZDROJ: https://www.pravda.ru/world/2007940-china-serbia

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d