Slovanské Noviny

24. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

„Spoločne bránime zásady spravodlivosti a demokratického svetového poriadku založeného na multipolarite a medzinárodnom práve,“ vyhlásil ruský prezident. Čínsky líder sa so šéfom Kremľa zhodol na potrebe dosiahnuť politické riešenie konfliktu na Ukrajine.

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu pricestoval na dvojdňovú štátnu návštevu Číny, cieľom ktorej je získať podporu zo strany Pekingu a prehĺbiť spoluprácu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Čínsky prezident Si Ťin-pching vo štvrtok na stretnutí ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Pekingu vzťahy Číny s Ruskom označil za prospešné pre mier a prisľúbil upevnenie spolupráce. Informuje agentúra AFP.

Vzťahy medzi Čínou a Ruskom sú podľa Si Ťin-pchinga základným záujmom oboch krajín a takisto vedú k mieru. „Čína je pripravená pracovať s Ruskom s cieľom… podporovať čestnosť a spravodlivosť vo svete,“ uviedol Si vo vyhlásení, ktoré sprostredkovalo čínske ministerstvo zahraničných vecí.

Putin povedal, že vzťahy týchto dvoch krajín sú stabilizujúcim prvkom na medzinárodnej scéne.

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu pricestoval na dvojdňovú štátnu návštevu Číny, cieľom ktorej je získať podporu zo strany Pekingu a prehĺbiť spoluprácu.

Okrem Pekingu plánuje navštíviť aj Charbin, najväčšie mesto a správne stredisko provincie Chej-lung-ťiang na severovýchode Číny. Táto krajina je pre Rusko dôležitým hospodárskym spojencom po tom, ako Západ voči Moskve prijal sankcie z dôvodu vojny na Ukrajine, pripomína AFP.

Ide o Putinovu prvú zahraničnú cestu, odkedy bol v marci opätovne zvolený do úradu prezidenta na piate funkčné obdobie. V predvečer svojej návštevy pre čínske médiá uviedol, že Kremeľ je pripravený rokovať o konflikte na Ukrajine.

„Sme otvorení na dialóg o Ukrajine, takéto rokovania však musia prihliadať na všetky krajiny, ktoré sa na konflikte zúčastňujú,“ povedal Putin pre čínsku tlačovú agentúru Sin-chua, píše AP. Rusko sa podľa Putina usiluje dosiahnuť komplexné a trváce riešenie konfliktu na Ukrajine mierovými prostriedkami.

Ruské sily minulý týždeň začali s ofenzívou v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny a odvtedy oznámili dobytie viacerých obcí. Najmenej 8000 osôb už muselo opustiť svoje domovy.

Rusko a Čína zastávajú podobné postoje ku konfliktu na Ukrajine. Putin v rozhovore pre agentúru Xinhua ocenil Peking za to, že chápe „jeho hlavné príčiny a globálny geopolitický význam“. Čína odmietla obviňovať Rusko z vyvolávania napätia a namiesto toho odsúdila rozširovanie NATO a „mentalitu studenej vojny“ Washingtonu.

Čínsky líder Si Ťin-pching vo štvrtok uviedol, že spolu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom sa zhodli, že je potrebné dosiahnuť politické riešenie konfliktu na Ukrajine.

„Obe strany sa zhodli, že správny smer pre ukrajinskú krízu je politické riešenie,“ uviedol čínsky prezident na spoločnej tlačovej konferencii s Putinom po ich stretnutí v Pekingu.

„Pozícia Číny v tejto záležitosti bola vždy jasná,“ uviedol Si Ťin-pching. Dodal, že táto pozícia zahŕňa rešpektovanie suverenity a územnej celistvosti všetkých krajín, ako aj rešpektovanie odôvodnených bezpečnostných obáv všetkých strán.

Čína vlani predstavila mierový plán pre Ukrajinu, v ktorom načrtla základné princípy pre ukončenie vojny na Ukrajine. Peking však v pláne nešpecifikoval, ako je pripravený sa na oboch stranách konfliktu angažovať, píše agentúra AP.

„Čína dúfa, že do Európy sa čoskoro vráti mier a stabilita a bude v tomto ďalej zohrávať konštruktívnu úlohu,“ dodal čínsky líder.

Moskva je Číne vďačná za jej snahu vyriešiť konflikt na Ukrajine, povedal na tlačovej konferencii šéf Kremľa. Dodal, že svojho čínskeho kolegu bude informovať o situácii na Ukrajine.

Putin zároveň označil rokovania so Si Ťin-pchingom za priateľské a vymenoval oblasti, v ktorých by mohli Rusko a Čína posilniť svoje vzájomné ekonomické vzťahy. Podľa čínskych štátny médií lídri tiež podpísali spoločné vyhlásenie o prehĺbení strategického partnerstva medzi svojimi krajinami.

Úzke väzby medzi Ruskom a Čínou by sa nemali považovať za hrozbu pre žiadnu inú krajinu, povedal Putin.

„Je absolútne nevyhnutné, aby rusko-čínske vzťahy neboli ad hoc kontaktmi a neboli zamerané proti nikomu,“ povedal ruský líder.

„Naša spolupráca vo svetových záležitostiach je jedným z hlavných stabilizačných faktorov na medzinárodnej scéne. Spoločne bránime zásady spravodlivosti a demokratického svetového poriadku založeného na multipolárnej realite a medzinárodnom práve.“

Putinova návšteva prichádza v čase napätia medzi NATO na jednej strane a Ruskom a Čínou na strane druhej, pričom západné vlády obviňujú Moskvu a Peking z agresie a nátlaku.

Viac vo videách:

Blížiaca sa zásadná zmena na planéte

Rusko a Čína nevytvárajú vojenskú alianciu a v spojitosti so vzájomnou vojenskou spoluprácou nič neskrývajú. Uviedol ruský prezident Vladimir Putin na stretnutí s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom vlani v marci. Obaja lídri 21. marca 2023 podpísali dokumenty o strategickej spolupráci.

„Práve teraz dochádza k zmene, akú sme nevideli 100 rokov – a my sme tí, ktorí spoločne riadia túto zmenu,“ povedal vtedy prezident Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pching počas rozlúčky so svojim ruským náprotivkom Vladimirom Putinom, keď ukončil návštevu Kremľa.

Ruský prezident odpovedal: „Súhlasím.“

Zdroj: hnonline.sk (1), (2) / bleskovky.sk / rt.com / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d