Slovanské Noviny

16. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Medzi prvé jarné liečivé bylinky patrí aj Podbeľ liečivý (Tussilago farfara), ktorý už možno niekde rozkvitol.

Podbeľ liečivý

Charakteristika

Podbeľ je trváca bylina, ktorá kvitne zväčša ako prvá zo všetkých liečivých rastlín. Na dlhých dužinatých podzemkoch má dva druhy púčikov, kvetné a listové. Z kvetných púčikov vyrastajú na jar priame šupinaté stvoly zakončené úborom zlatožltých kvetov. V jednom úbore býva až do 300 kvietkov. Samičie kvietky na obvode majú semenník zakončený dvoma bliznami, vláskovitý kalich a jazykovitú korunu. Samčie kvety v terči sú rúrkovité s tyčinkami. Kvety sa v noci a za nepriaznivého počasia zatvárajú. Po odkvitnutí vyrastajú z listových púčikov na podzemku listové ružice. Listová čepeľ je srdcovitá, dlaňovito laločnatá, na rube plstnatá a v priemere môže mať až 20 cm. Plody sú valcovité nažky s chocholcom.

Výskyt

Rastie od nížin až do podhoria ako burina, často na obnažených ílovitých pôdach, rumoviskách, násypoch a v priekopách. Podbeľ je nielen liečivá, ale aj medonosná rastlina. Preto sa odporúča rozmnožovať ho semenami aj na vhodných miestach v prírode. Kvitne od marca do apríla.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Zber a úprava

Zberajú sa kvety v marci a apríli, zriedka aj podzemok. Kvety sa zberajú čerstvé, najlepšie za slnečného dňa, keď sú otvorené. Sušia sa rýchlo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C, aby semená počas sušenia nedozreli. Listy sa zberajú celé od konca mája do júna. Takisto sa sušia rýchlo pri teplote do 35 °C. Rozložia sa lícnou stranou nadol, aby plstnatá spodná strana čepele rýchlejšie uschla.

Liečivé vlastnosti

Podbeľ je veľmi známa a v súčasnosti využívaná liečivá rastlina, ktorá sa používa vnútorne aj zvonka. Je súčasťou viacerých farmaceutický pripravovaných čajov. Využíva sa najmä pri chorobách dýchacích ciest, na zahlienené priedušky a pľúca, pri tráviacich ťažkostiach, upravuje látkový metabolizmus, na ťažko sa hojace rany, ekzémy, opuchliny, bolestivé reumatické miesta, pri zápale žíl a konečníka, na kloktanie pri paradentóze.

Príprava

Zápar alebo čaj sa pripraví z 1 lyžice drogy a pol litra vody. Nechá sa lúhovať asi 10 minút a osladí sa me­dom. V čaji sa odporúča kombinovať kvet podbeľa s vňaťou dúšky materinej, kvetom slezu, prípadne kve­tom divozela, listom skorocelu a koreňom ibiša. Čerstvá šťava z listov sa používa na vredy a rany. Zmiešaná s mliekom a medom sa užíva aj vnútorne. Čerstvé listy sa priložia lícnou stranou na bolestivé miesto a prichytia sa obväzom.

Zaujímavosť

Rastlina obsahuje pyrolizidínové alkaloidy, napriek ich nepatrnému obsahu v listoch ju nie je vhodné dlhodobo používať a prekračovať odporučené dávky. Kvet podbeľa sa poznáva ľahko podľa tvaru aj času kvitnutia. Listy však možno ľahko zameniť s deväťsilom alebo lopúchom. Liečivé účinky podbeľa boli známe už dávno v minulosti.

Zdroj: HERBÁR

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d