Slovanské Noviny

23. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

  Recept od nositeľa Nobelovej ceny Iľja Mečnikova (1845-1916), vynikajúceho ruského biológa a fyziológa. Bol to on, kto objavil fagocytózu – proces, pri ktorom najjednoduchšie bunky (fagocyty) tela absorbujú a trávia pevné častice. Mečnikov bol vývojárom fagocytárnej teórie imunity (v ktorej fagocytové bunky absorbujú agresívne vírusy, baktérie, ako aj mŕtve alebo umierajúce bunky, ktoré môžu poškodiť telo).

  Iľja Mečnikov vyvinul probiotickú diétu, ktorej podstatou je konzumácia prospešných mikroorganizmov či potravinových produktov a doplnkov stravy s obsahom živých mikrokultúr. Podľa jeho predstavy je to dôležité pre spomalenie procesu starnutia a zvýšenie imunity). Za vedecké práce sa Mečnikovovi dostalo celosvetového uznania: od roku 1887 viedol laboratórium slávneho mikrobiológa Louisa Pasteura na Parížskej univerzite a v roku 1908 získal Nobelovu cenu za vynikajúci výskum v oblasti imunológie.

  > Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

  Iľja Mečnikov veril, že ľudské telo predčasne starne v dôsledku zlej výživy (samootrava) a infekcie baktériami a vírusmi. Pri úvahách o dôvodoch dlhovekosti dospel k záveru, že jej hlavným dôvodom bola konzumácia fermentovaných mliečnych výrobkov, predovšetkým jogurtov. K tomuto záveru ho priviedol mimoriadne veselý vzhľad starých ľudí v Bulharsku, ktorí – ako sa ukázalo – pravidelne konzumovali kyslé mlieko.

  Pred Mečnikovom boli v tomto nápoji objavené užitočné biologické tyčinky, ktoré sa podieľajú na procese dozrievania. Bol to ale Mečnikov, kto spopularizoval bulharské kyslé mlieko na posilnenie imunitného systému, spomalenie starnutia a zlepšenie fungovania tráviaceho traktu. Na túto tému dokonca napísal vedeckú prácu s názvom „Pár slov o kyslom mlieku“. Slávny vedec tvrdil, že bulharská coli z fermentovaných mliečnych výrobkov výrazne lieči črevnú mikroflóru a zlepšuje tráviaci proces.

  Mečnikov dokázal, že mlieko by sa malo fermentovať pomocou dvoch mikroorganizmov – bulharského bacila a termofilného streptokoka. Vedec zistil, že pod vplyvom známej tyčinky sa ťažko stráviteľná mliečna bielkovina štiepi na aminokyseliny a mliečny cukor sa mení na prospešnú kyselinu, ktorá potláča zlé baktérie a vytvára optimálne podmienky pre život prospešných mikroorganizmov.

  Bulharský bacil dobre znáša agresívnu žalúdočnú šťavu, respektíve obsiahnutú kyselinu chlorovodíkovú, zabraňuje procesom kvasenia a hniloby v črevách, čím chráni telo pred samootravou.

  V roku 1904 mal Mečnikov prednášku o starnutí, v ktorej vyjadril myšlienku, že človek môže žiť až 150 rokov, ak bude pravidelne prijímať fermentované mliečne výrobky. Toto vyhlásenie vyvolalo v Paríži senzáciu. Kupujúci sa postavili do radu, aby si kúpili jogurt, dúfajúc nielen vo vnútorné zdravie, ale aj vo vonkajšiu regeneráciu.

  Mečnikov tento produkt aktívne propagoval vo Francúzsku, kde dokonca spustili jeho výrobu pod tureckým názvom „jogurt“. Sám pravidelne pil jogurt a dokonca si vzal kultúru bulharských tyčiniek v čistej forme. Okrem toho na zlepšenie celkovej imunity známy vedec radil jesť menej mäsa, nebyť nervózny a venovať sa kultúre a vede.

  Mečnikov recept na kyslé mlieko:

  • Mlieko prevaríme a ochladíme na 40 °C.
  • Pridajte kvások štartér. 2 čajové lyžičky na liter mlieka.
  • Nádobu prikryte vekom a zabaľte do prikrývky. Je dôležité udržiavať teplotu.
  • Po 7 hodinách je jogurt hotový. Jogurt môžete skladovať v chladničke, nie však dlhšie ako 2 dni.

  Mečnikov bol tak nadšený myšlienkou zdravého životného štýlu vo všeobecnosti a jogurtu zvlášť, že jeho výhody dokázal dokonca aj pri osobnom stretnutí s Levom Tolstým. Vedec veril, že staroba je choroba, ktorú treba liečiť sterilným jedlom a zdravým denným režimom.

  V roku 1913 napísal Mečnikov prácu „Etudy o ľudskej povahe“, kde tvrdil, že správna výživa do značnej miery určuje zdravie ľudí. Vedec dôrazne odporúčal pravidelne konzumovať fermentované mliečne výrobky na zlepšenie a normalizáciu fungovania žalúdka, pankreasu a čriev.

  Tento nápad bol taký populárny, že v sovietskych časoch sa bulharská tyčinka coli pridávala do zrazeného mlieka, a tak sa získal zdravý nápoj s antibiotickými vlastnosťami, ktorý bol žiadaný medzi zákazníkmi všetkých vekových kategórií. V nedávnej minulosti bol tento fermentovaný mliečny nápoj pevne zaradený do stravy pacientov v sanatóriách, nemocniciach a liečebniach.

  Je užitočné piť jogurt ráno aj večer: aminokyselina tryptofán obsiahnutá v tomto nápoji podporuje pokojný a hladký spánok. Gromová zdôrazňuje, že ľudia, ktorí trpia ochorením obličiek, by mali starostlivo sledovať množstvo vypitého jogurtu, ktorý má diuretický účinok; a pre tých, ktorí sa obávajú srdcovo-cievnych ochorení, je naopak kyslé mlieko veľmi užitočné.

  Ďalšou výhodou jogurtu je absencia alebo minimálny obsah mliečneho cukru v ňom, ktorý starší ľudia zle znášajú. Jogurt obsahuje aj množstvo vitamínov B, C a A, ktoré sú potrebné pre fungovanie organizmu v každom veku. Vedúca laboratória Výskumného ústavu mliekarenského priemyslu Elena Jurová poznamenáva, že na prípravu jogurtu potrebujete kvalitné suroviny – mlieko od zdravých kráv, s požadovaným množstvom bielkovín, tukov a primeranou kyslosťou.

  Obvyklá trvanlivosť kvalitného kyslého mlieka z obchodu je niekoľko dní; a je lepšie ho vypiť hneď po otvorení. Navonok vyzerá ako krémová konzistencia dobrej bielej farby bez akýchkoľvek nečistôt, bublín alebo iných potravinárskych prísad.

  Niektorí si jogurt Mečnikova pripravujú doma v bežnom jogurtovači s použitím prírodného štartéra so známym bulharským bacilom a termifilným streptokokom. Ale výsledný produkt má ďaleko od ideálu slávneho kyslého mlieka Mečnikova, hoci tento recept možno nájsť na internete v rôznych verziách a vydaniach.

  V posledných rokoch sa Mečnikovovo kyslé mlieko stalo opäť módnym v dôsledku rastúcej popularity zdravého životného štýlu. Ukazuje sa, že tento lahodný nápoj pomáha schudnúť a posilňuje zuby. Zrazené mlieko tiež zlepšuje pleť, takže niektoré nadšené dámy si z neho dokonca vyrábajú liečivú masku na odstránenie mastného lesku na pokožke. Zrazené mlieko podporuje rozvoj svalovej hmoty vďaka bielkovinám a ďalším živinám, preto je zaradené do jedálnička zanietených zdravých ľudí.

  Jogurt Mečnikov pomáha zbaviť sa stomatitídy a je vynikajúcim preventívnym a terapeutickým prostriedkom na prechladnutie. Bohužiaľ, napriek rastúcemu dopytu po kyslom mlieku Mečnikova ho pripravuje len málo domácich výrobcov. Veľké množstvo používateľov na internete však o ňom zanecháva pozitívne recenzie…

  Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

  .

  Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

  Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

   

   

  LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

  čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

  Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

  Vyhlásenie:

  Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

  UPOZORNENIE:

  Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

  Diskusia

  (Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

   

  Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

  Ďakujeme

  %d