Slovanské Noviny

11. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Tento rok uplynie presne 50 rokov od nadviazania väzieb medzi Spojenými štátmi a Čínskou ľudovou republikou. Americký prezident Richard Nixon navštívil Čínu v roku 1972 a inicioval bezprecedentné ochladenie vzťahov, vôbec prvé medzi komunistickou mocnosťou a poprednou kapitalistickou mocnosťou. 

 Bol to veľmi neobvyklý jav, najmä keď (prvá) studená vojna práve v tom čase dosahovala svoj zenit. Hoci samotný Mao Ce-tung a Nixon vydláždili cestu k vytvoreniu tohto vzťahu, až po prevzatí moci Tengom Siao-pchingom sa moderný čínsko-americký vzťah rozrástol a v mnohých ohľadoch formoval ekonomickú a geopolitickú realitu našej doby .

V tom čase sa Čína stále spamätávala z posledných 200 rokov úpadku, ktorý pravdepodobne najmocnejšiu krajinu v histórii ľudstva posunul na pokraj kolapsu. Nasledovalo to, čo možno opísať len ako polokoloniálny status, ktorý vyvrcholil v 30. a 40. rokoch 20. storočia, keď Japonsko využilo slabosť Číny na obsadenie veľkých častí čínskej pôdy, pričom často zaberalo oblasti najvyššieho hospodárskeho významu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Tento chaos sa skončil až vznikom ČĽR v roku 1949, pričom rozsiahla a kľúčová pomoc prišla zo ZSSR. V 80. rokoch sa Čína stala dostatočne stabilnou, no stále sa ani zďaleka nepribližovala k svojmu plnému potenciálu. Teng Siao-pching sa takmer výlučne zameral na ekonomiku, uvedomujúc si, že je to nevyhnutné pre úplné zotavenie Číny a návrat k postaveniu veľmoci.

Čína, najľudnatejšia krajina sveta, ponúkala najväčšiu pracovnú silu na planéte, ktorá bola (na americké pomery) aj lacná, čo z nej robí ideálnu voľbu pre outsourcing celých sektorov americkej ekonomiky, najmä jej priemyselnej výroby. Hoci čínsko-americký vzťah prešiel v 90. rokoch vážnou krízou, ekonomická spolupráca prekvitala a v nezmenšenej miere pokračovala aj v roku 2000. V posledných rokoch však tento vzťah zaťažila geopolitická rivalita, najmä zo strany USA, ktoré sa začali agresívnejšie miešať do vnútorných záležitostí Číny, najmä do otázky Taiwanu .

Peking si uvedomuje obrovské riziká akéhokoľvek druhu spolupráce s útočnou talasokraciou na ústupe, najmä vo svetle sankcií proti Rusku vrátane nezákonného zmrazenia ruských devízových rezerv, a preto aktívne hľadá alternatívy.

Platí to najmä v súvislosti s čínskou držbou amerického dlhu, ktorý sa už viac ako desať rokov pohybuje okolo 1 bilióna dolárov. Aby sa predišlo problémom, ktorým Rusko čelilo po tom, čo bolo nútené intervenovať na Ukrajine,

Čína znížila držbu štátnych dlhopisov USA z 1,003 bilióna dolárov v apríli na 980,8 miliardy dolárov v máji, čo je najnižšia hodnota od roku 2010.

USA sa musia vyrovnať s vysokou infláciou ako aj napäté bilaterálne vzťahy s Čínou v oblasti obchodu, technológií a Ruska, Peking sa rozhodol začať zhadzovať svoj podiel amerického dlhu.

„Je to v podstate záležitosť čínsko-amerických vzťahov,“ povedal Tan Yaling, šéf Čínskeho inštitútu pre výskum forexových investícií so sídlom v Pekingu, a dodal: „Veľký podiel v minulosti bol spôsobený dobrými bilaterálnymi vzťahmi, ale teraz Čína potrebuje aby sa predišlo riziku možného konfliktu so Spojenými štátmi.

Zníženie už šiesty mesiac po sebe prišlo v čase, keď čínski akademici a politické kruhy viedli vášnivé diskusie o dedolarizácii uprostred strategickej rivality v USA, vrátane technologického obmedzenia a hrozby oddelenia, uviedol South China Morning Post .

Bývalý poradca centrálnej banky Yu Yongding v máji na fóre v Pekingu povedal, že Čína by mala upraviť svoje portfólio zámorských aktív, pričom výslovne vyzvala na zníženie držby amerických štátnych dlhopisov, odvolávajúc sa na nízke výnosy a rastúce obavy o ich bezpečnosť, najmä v súvislosti s nezákonným zmrazením Ruských aktív.

Podľa údajov Štátnej správy devízových kurzov Čína už desaťročia pracuje na diverzifikácii svojich devízových aktív, pričom podiel USD klesol z približne 70 % v roku 1995 na 58 % v roku 2015.

Súčasná držba amerických štátnych dlhopisov Číny sa znížila o približne 25 % z vrcholu 1,32 bilióna dolárov (november 2013) a 10,4 % od nástupu Joea Bidena do úradu.

Americké štátne dlhopisy teraz predstavujú 31,4 % čínskych devízových rezerv v hodnote 3,07 bilióna dolárov, čo je najnižší podiel za posledných takmer 15 rokov.

Podľa Tana sa Čína s veľkou pravdepodobnosťou sústredí na nákup zlata, ďalšiu implementáciu projektov v rámci svojej iniciatívy Belt and Road Initiative a riešenie domácich problémov uprostred rastúcich rizík globálnej recesie. Medzi októbrom 2018 a novembrom 2019 zvýšila Čínska ľudová banka (PBOC) svoje zásoby zlata o 105,75 metrických ton, čím sa celkový počet zvýšil na 1 948.

Krátkodobé problémy, vrátane prudkého zvýšenia sadzieb a plánovaného zníženia súvahy Federálnym rezervným systémom USA, tiež zavážili pri rozhodnutí znížiť držbu štátnych dlhopisov USA, uviedol analytik.

Japonsko, ktoré zaujalo miesto Číny ako najväčšieho držiteľa amerického dlhu, tiež koncom mája znížilo svoj podiel o takmer 6 miliárd dolárov. Teraz predstavuje približne 1,2 bilióna dolárov, čo je najnižšia hodnota od januára 2020.

Spojené kráľovstvo, Švajčiarsko a Belgicko oznámili čisté nákupy v máji, pričom Londýn bol na konci júna tretím najväčším držiteľom amerických štátnych dlhopisov s hodnotou 634 miliárd USD po pridaní 21,3 USD. miliardy.

Ako najväčšia produkčná ekonomika na svete bude Čína pokračovať v prispôsobovaní menovej politiky domácim potrebám, pričom bude zohľadňovať vonkajšie faktory, keďže politici v Pekingu pozorne sledujú kroky americkej centrálnej banky. Guvernér čínskej centrálnej banky Yi Gang na víkendovom stretnutí G20 povedal, že PBOC poskytne silnejšiu podporu národnej ekonomike.

Drago Bosnic 

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d