Slovanské Noviny

24. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Klondike v neziskovkách! Samá dúha, ale ide vám o kšefty. Slovenský parlament zažil v piatok počas rokovania o odvolaní slovenskej ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej horúce chvíle, píšu české Parlamentní Listy

Prejav podpredsedu strany Smeru-SD Ľuboša Blahu nezvládol opozičný poslanec Jozef Pročko (OĽaNO) a začal po sále pobehovať a vykrikovať vulgarity. „Nech si sadne späť do klietky,“ vyzval revúceho herca Blaha, ktorý predtým spomenul, že opozícia chce dosiahnuť odvolanie Šimkovičovej aj kvôli svojim finančným záujmom. „Vy to tu hráte na všelijaké agendy, ideológie, dúha nedúha, ale v konečnom dôsledku vám ide o kšefty,“ padlo s tým, že podľa neho ide slovenskej opozícii o jej „Klondike v neziskovkách“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Blaha sa hneď na úvod obrátil k poslancom Progresívneho Slovenska s odporúčaním, aby „boli zhovievaví“ a vyjadril obavu, že potom, čo od neho v prejave začujú, „odídu z miestnosti“. „Drahí kolegovia, čím viac pištíte, tým je to lepšie znamenie, že pani ministerka robí svoju prácu veľmi dobre, pretože čistí tú vašu chobotnicu a ja ju v tom plne podporujem,povedal počas prejednávania o odvolaní slovenskej ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej.

Mimoriadnu schôdzu na hlasovanie o vyslovení nedôvery Šimkovičovej iniciovali opoziční poslanci zo strany Sloboda a Solidarita a z Progresívneho Slovenska a podľa mienky Blahu na to majú ideologické či osobné dôvody. „Stretli sa tu dva pohľady na kultúru a spoločenský život na Slovensku: Jeden je ten fanatický progresivistický extrém, ktorý de facto odmieta čokoľvek slovenské a národné… Chcú tu mať niečo cudzie. Oni sa hanbia za Slovensko, za to, že sú Slováci – to je to príšerné, čo my odmietame,“ kritizoval opozíciu, ktorá podľa neho chce Šimkovičovú „odvolať len preto, že chce chrániť národnú kultúru“.

Že opoziční poslanci pozbierali pre odvolanie Šimkovičovej takmer dve stovky tisíc podpisov podľa neho nehrá rolu. „Nemá to úroveň. Pred niekoľkými mesiacmi sme dostali mandát, aby sme vykonali zmeny aj v kultúre. Voľby ste prehrali. Stále si to nedokážete uvedomiť, ale vy ste prehrali voľby,“ povedal Blaha smerom k Progresívnemu Slovensku.

Dôvodom, prečo opozícia na Slovensku chce tamojšiu ministerku odvolať, sú podľa Blahu tiež financie. „Vy to tu hráte na všelijaké agendy, ideológie, dúha nedúha, ale v konečnom dôsledku vám ide o kšefty. O váš biznis. Ste tam všetci nacucnutí vo vašich neziskovkách na zdroje od štátu, máte tam úplný Klondike, a teraz vám ho Martina Šimkovičová zatrhla. Jednoducho vám tie peniaze prestali tiecť a ste nervózny. A preto ju odvolávate, o tom to je,“ mienil.

Na miesto peňazí na LGBT menšiny či boj proti dezinformáciám, pôjdu podľa Blahy milióny na filharmóniu či divadlo a „normálnu národnú kultúru“. „Čo je na tom zlé? Na toto sme dostali mandát,“ povedal a obvinil opozíciu, že jej ide o „kšefty“.

Upozornil, že podľa neho ide o veľkú tému aj v rámci nadchádzajúcich eurovolieb, avšak v tom ho počas rozpravy prerušil poslanec Jozef Pročko (OĽaNo), načo ho Blaha poprosil, aby prestal. „Preboha prestaňte, pán Pročko, veď sa správate ako úplný orangutan,“ vyzval ho.

Zatvárali ste médiá a dnes vykrikujete o slobode slova!

Potom sa do opozície opäť pustil s tvrdením, že podľa neho nedokáže prijať iné názory. „Každý, kto má na Slovensku iný názor, podľa vás šíri dezinformácie, hoaxy, je ruský agent a neviem, čo všetko. Už tým unavujete ľudí… A nie je to len otázka aktuálnej vojny na Ukrajiny, v minulosti to bolo očkovanie – niekto mal iný názor na očkovanie a okamžite bol dezolát… Jednoducho nedokážete prijať iný názor. To je ten problém. A v tom je ten zásadný kultúrny rozdiel medzi nami. 

Máme svoje pevné presvedčenie, sme vlastenci, sme ľavičiari, ale nikdy by sme si nedovolili zavrieť napríklad médiá, ako ste to urobili vy. Nikdy by sme si nedovolili zavrieť opozičné webové stránky, čo ste urobili vy. A dnes vykrikujete o slobode médií,“ uviedol Blaha a odsúdil aj osobné útoky na Šimkovičovú.

/ hlavnydennik.sk / slovanskenoviny.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d