Slovanské Noviny

23. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ukrajinští muži utíkají ze své vlasti před mobilizací. Nový zákon ohledně branné povinnosti podepsal prezident Volodymyr Zelenskyj v polovině dubna. Jen za poslední týden zadrželi na slovensko-ukrajinské hranici pět desítek mužů z válkou zmítané země.

Za snahu vyhnout se konfliktu zaplatilo od začátku ruské invaze životem již 30 Ukrajinců. Za ilegální převod přes hranice jsou uprchlíci ochotni platit tisíce dolarů.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ukrajinců, kteří se snaží odejít za hranice a vyhnout se mobilizaci, přibývá. Vypovídá o tom nejen situace na hranici Slovenska s Ukrajinou. Zatímco před rokem ve stejnou dobu zadrželi policisté jednotky osob, nyní se jedná až o desítky lidí.

„V uplynulém týdnu jsme na hranicích zaznamenali 26 případů neoprávněného překročení na území Slovenska. Policisté přivedli na služebnu dohromady 45 osob,“ informovala mluvčí Ředitelství pohraniční a cizinecké policie Sobrance Agnesa Kopernická.

Ukrajinci se snaží dostat i do Polska nebo Rumunska. Dva muže v neoprenu například převážel v autě ukrajinský důchodce. Ti se při kontrole přiznali, že chtěli přeplavat řeku do Rumunska. Cesta přes hranice je měla vyjít na 3 000 dolarů.

Šestice dalších mužů z Ukrajiny údajně zaplatila dokonce 48 tisíc dolarů, aby prchla ze země, kde jim hrozí mobilizace. Za snahu vyhnout se branné povinnosti ale někteří zaplatili dokonce i životem. Při pokusu o nelegální překročení ukrajinských hranic zemřelo od února 2022 už 30 ukrajinských mužů.

Ukrajinská administrativa se snaží přinutit k návratu i ty muže, kteří už v zahraničí jsou. Přestala jim poskytovat konzulární služby, což v minulých týdnech vyvolalo chaos před ukrajinskou konzulární službou v polské Varšavě.

„Po zaplacení nám poslali pozvánku, abychom si přišli pro pas, ale teď vše odmítají. Systém prý přestal fungovat,“ stěžoval si Andrej, který žije delší dobu v Polsku. Bez cestovního dokumentu ale v zemi pobývat nemůže. Právě Polsko a také Litva už slíbily Ukrajině součinnost. Nejspíše tak dojde ke zpřísnění kontroly legálnosti pobytu Ukrajinců na území států.

/ CNN Prima /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d