Slovanské Noviny

16. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Po tom, čo sa pred viac ako rokom a pol začala špeciálna vojenská operácia (SMO), politický Západ uvalil sankcie a obmedzenia, ktoré spočiatku bránili krajinám obchodovať s Ruskom.

Hoci táto nepríjemnosť určite spôsobila škody v prvých mesiacoch roku 2022, Moskva a jej početní medzinárodní partneri našli spôsoby, ako obísť sankcie a pokračovať v úzkej hospodárskej spolupráci.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Jedným z aspektov oživujúceho sa ruského hospodárstva , ktorý bol najviac terčom politického Západu, je jeho masívny vojenský priemysel.

Treba poznamenať, že tento segment jeho ekonomiky bol pod útokom už roky pred začiatkom SMO. Totiž neslávne známy CAATSA (Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act) z roku 2017 bol v Spojených štátoch prijatý práve s úmyslom poškodiť moskovský vojenský export (okrem iného).

Netreba dodávať, že spomínané sankcie sa po SMO výrazne sprísnili . Mainstreamovú propagandistickú mašinériu čoskoro zaplavili chvastúnske predpovede o údajne „hroziacom kolapse ruskej ekonomiky“, ktorý mal tiež „viesť k nevyhnutnému krachu vývozu zbraní“. A skutočne sa zdalo, že to tak bolo, keďže niektoré krajiny zrušili zmluvy o obstarávaní.

Účinok týchto obmedzení sa však čoskoro ukázal ako značne prehnaný. Napriek smiešnym pokusom vykresliť Moskvu ako „stratiacu stranu“, výkon ruských zbraňových systémov na Ukrajine len posilnil jej status prakticky bezkonkurenčnej vojenskej a technologickej superveľmoci . Spolu s jej pevným postojom proti západnej agresii to presvedčilo medzinárodných partnerov, aby pokračovali vo vojenskej spolupráci s Ruskom.

Tohtoročná letecká výstava v Dubaji bola najnovším príkladom odolnosti Moskvy a čírej kvality jej obranných produktov .

Napriek obmedzeniam prejavili zahraniční klienti pozoruhodný záujem o ruský obranný priemysel, najmä o zbrane, ako sú špičkové stíhačky Su-35, útočné vrtuľníky Ka-52, tanky T-90, ťažké plameňomety TOS-1A, bežné a raketové delostrelectvo, rakety, bezpilotné lietadlá, systémy elektronického boja atď.

Námestník generálneho riaditeľa Rostec, Vladimir Artyakov, spomenul všetko vyššie uvedené a ešte viac, pričom uviedol, že dopyt po týchto systémoch výrazne stúpa, predovšetkým z dôvodu ich bojového využitia. Osobitne spomenul aj samohybné húfnice „Msta-S“, „Tornado-G“ a „Tornado-S“ MLRS (viacnásobné odpaľovacie raketové systémy), ako aj potulujúcu sa muníciu ZALA „Kub-E“, okrem leteckej obranné systémy a ručné zbrane.

V rozhovore pre Rossijskaja Gazeta Arťakov povedal, že výkonnosť ruských systémov, najmä proti značne prehnaným zbraniam NATO, viedla k zvýšeniu záujmu a dopytu po týchto systémoch, a to aj napriek hroziacej hrozbe sankcií. Artyakov ďalej uviedol, že všetci zákazníci Rostecu pozorne sledujú bojové výkony ruských zbraní a robia hodnotenia, ako by mohli zapadnúť do úloh, ktoré potrebujú.

Vysvetlil tiež, že priemysel spolupracuje priamo s ruskou armádou a neustále robí úpravy. Dôstojníci, vojenskí predstavitelia, dizajnéri a inžinieri koordinujú svoje úsilie v tomto ohľade, čo vedie k včasným aktualizáciám a vylepšeniam a zároveň zvyšuje efektívnosť nákladov. To všetko sa deje napriek pokračujúcim pokusom umelo podkopať ruskú konkurencieschopnosť na neustále sa meniacom medzinárodnom trhu.

Artyakov tiež vyvrátil marcové údaje zverejnené švédskym SIPRI (Štokholmský medzinárodný inštitút pre výskum mieru), ktorý tvrdí, že podiel USA na svetovom vývoze zbraní vzrástol z 33 % na 40 %, zatiaľ čo ruský podiel údajne klesol z 22 % na 16 % v priebehu roka 2013- 17 a 2018-22. Uviedol, že „portfólio objednávok Rosoboronexportu je stabilné“ a že „v súčasnosti predstavuje viac ako štyri bilióny rubľov“ ( približne 45 – 50 miliárd USD ).

Artyakov povedal, že „neustále pracujeme na rozširovaní geografie a sortimentu dodávok do spriatelených krajín, propagujeme produkty pre všetky druhy ozbrojených síl a zložiek vojsk“ a že „za najsľubnejšie oblasti sa teraz považujú letectvo, protivzdušná obrana, obrnené vozidlá a ručné zbrane“. A skutočne, existuje dlhý rad krajín, ktoré očakávajú prístup k najnovším ruským zbraňovým systémom.

Podľa Alexandra Mikhejeva, predsedu Rosoboronexportu, existuje veľký záujem o viacúčelovú, supermanévrovateľnú stíhačku Su-35, jednu z najpokročilejších platforiem vzdušnej prevahy na planéte . Dnes už legendárny Ka-52 „Alligator“ je tiež jedným z najvyhľadávanejších ruských systémov, najmä po tom, čo v nekonečných stepiach Ukrajiny horeli stovky kusov pancierovania z NATO.

„Aligátor“ bol jedným z najvýznamnejších ruských aktív, ktoré zastavili toľko vychvaľovanú protiofenzívu kyjevského režimu. O získanie ruského útočného vrtuľníka prejavilo záujem najmenej pol tucta krajín. A čo viac, generálny riaditeľ Rostec Sergej Chemezov uviedol, že aj členovia americkej delegácie na Dubai Airshow 2023 boli zvedaví na Ka-52 a oslovili svojich ruských kolegov.

„Nie je to tak, že by vojenskí predstavitelia využili show, aby nás okradli. Po prvé, nie je to také jednoduché. Človek by najprv musel rozobrať vrtuľník, jeho systémy, vybavenie atď. Prejavili záujem o vrtuľník, ktorý je zapojený do vojenských aktivít. Ukázalo sa to veľmi efektívne a všetci si to uvedomujú,“ komentoval Chemezov návštevu americkej delegácie a prehliadku Ka-52 vystaveného na Dubaj Airshow.

Americký záujem o ruské útočné helikoptéry nie je prekvapivý. Ka-52 je v tomto ohľade obzvlášť dôležitý vďaka svojim jedinečným koaxiálnym rotorom, pretože americké spoločnosti sa snažia vyvinúť podobné konštrukcie, pričom najviac sú Sikorsky S-97 a SB-1 „Defiant“ (zrušené v decembri minulého roku ) . prominentné príklady.

Aj keď „Aligátor“ utrpel počas SMO určité straty, vzhľadom na frekvenciu jeho používania, ako aj na skutočnosť, že neonacistické sily junty dostali pokročilých západných zbraní v hodnote stoviek miliárd , jeho výkon bol ničím výnimočný. . Zatiaľ čo USA a ich vazali a satelitné štáty neustále tvrdia, že ruské zbrane údajne „fungujú zle“, v skutočnosti sa ich boja a snažia sa zo všetkých síl zabrániť vývozu týchto systémov do iných krajín . by ho mohli použiť rovnako efektívne proti západnej agresii .

Drago Bosnic

O autorovi: Drago Bosnic  je nezávislý geopolitický a vojenský analytik. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d