Slovanské Noviny

14. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Plody čerešne a višne sa nazývajú aj sladkým lekárom nie náhodou, ich prospešné vlastnosti sú jednoducho úžasné. Ak pravidelne konzumujete aspoň desať bobúľ čerešní v dopoludňajších a večerných hodinách, trikrát znížite pravdepodobnosť vzniku rôznych ochorení srdca. Je škoda, že sezóna čerešní netrvá dlho, preto je potrebné najesť sa ich „do zásoby“.

V závislosti od farby a chuti sa čerešne a višne líšia v zložení pigmentových látok a percentuálnom pomere cukrov a organických kyselín. V tmavých čerešniach a višniach je viac antokyanov – prírodných červenofialových pigmentov patriacich do skupiny bioflavonoidov – látok s vitamínom P (posilňuje kapilárne steny) s antioxidačnou aktivitou (chráni pred rakovinou, omladzuje). Jednoducho povedané, čím tmavšia je čerešňa, tým je užitočnejšia.

Svetlé čerešne majú však svoje výhody – je menej pravdepodobné, že spôsobia alergie. Ak máte alergie, je dobré si to pamätať.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Prospešné vlastnosti čerešní sa tiež líšia v závislosti na kyslosti bobule – čím kyslejšia, tým užitočnejšia je. Vo všeobecnosti kyslosť niektorým odrodám čerešní a višní pridávajú organické kyseliny, ktoré obsahujú veľké množstvo vitamínov, napríklad vitamíny C (kyselina askorbová), B9 (kyselina listová). Takéto čerešne sú veľmi prospešné pre organizmus. Čím sladšia čerešňa je, tým viac kalórií má, a tým viac plynov sa tvorí v črevnom trakte počas fermentačného procesu.

100 gramov čerešní obsahuje 48 kilokalórií a celý komplex prírodných a životne dôležitých vitamínov – ako sú vitamíny A, B1, B2, C, E, PP, P, tiež železo, draslík, vápnik, horčík, sodík a fosfor.

Čerešne obsahujú pektíny, ktoré odstraňujú tuky z organizmu a prispievajú k úbytku hmotnosti, čo je dôležité najmä pre ľudí, ktorí chcú schudnúť. V kyslých odrodách čerešní a višní je veľa kyseliny jablčnej, ktorá ničí škodlivé formácie na stenách ciev. V každých, ale najmä v žltých čerešniach je veľa beta-karoténu, ktorý je prospešný pre oči a pokožku, ako aj vitamíny C a P, ktoré chránia kardiovaskulárny systém.

Americkí vedci zistili, že látky obsiahnuté v tmavočervených odrodách čerešní a višní neumožňujú tvorbu krvných zrazenín v cievach a zlepšujú stav koronárnych krvných ciev, ktoré zásobujú srdce. Ak pravidelne konzumujete čerešne ráno a večer, chránite svoje srdce pred preťažením. Mimochodom, čerešne a višne je možné zmraziť a vitamíny a prospešné látky v nich sa dokonale zachovajú.

Ľudia, ktorí sú náchylní k nadúvaniu a zápche, by si mali dať na čerešne pozor, pretože čerešne posilňujú peristaltiku a akumuláciu plynov. V prípade diabetes mellitus musí byť konzumácia čerešní obmedzená, pretože obsahujú príliš veľa glukózy: asi 10 gramov glukózy na 100 gramov čerešní, v sladkých odrodách ešte viac.

Bolo vedecky dokázané, že čerešňa má protizápalové a analgetické účinky. Pri každej bolesti – hlava, artritída, chrbtica, kĺby – jedna alebo dve hrsti čerešní eliminujú nepríjemné pocity.

Železo a iné prospešné látky obsiahnuté v čerešniach zlepšujú zloženie krvi. Jedným slovom, čerešňa je skutočná kytica vitamínov a živín, takže počas čerešňovej sezóny by ste nemali zaspať a jesť týchto plodov čo najviac.

zdroj a preklad: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d