Slovanské Noviny

23. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Na Ukrajinu už prichádza nový balík amerických zbraní, oznámil šéf diplomacie USA Blinken počas neohlásenej návštevy Kyjeva

Americký Kongres pred niekoľkými týždňami schválil nový balík pomoci pre Ukrajinu v hodnote 61 miliárd dolárov, ktorému však predchádzali niekoľkomesačné rokovania a nezhody.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken na utorkovom stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Kyjeve vyhlásil, že na Ukrajinu už začal prichádzať nový balík amerických zbraní a ďalšie dodávky sú na ceste.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Blinken dodal, že prichádzajúca pomoc pre Kyjev bude mať veľký význam v boji proti pokračujúcej ruskej agresii. Ubezpečil zároveň ukrajinského prezidenta, že USA sú pripravené pomôcť Kyjevu, aby sa časom „postavil na vlastné nohy ekonomicky, vojensky a demokraticky“.

Zelenskyj ocenil „kľúčovú“ pomoc od Spojených štátov a zdôraznil najväčší deficit krajiny – protivzdušnú obranu. Ukrajinský prezident Blinkenovi povedal, že jeho krajina potrebuje dve batérie protivzdušnej obrany pre mesto Charkov na severovýchode krajiny, ktoré je vystavené ruským náletom.

Blinken pricestoval do Kyjeva v utorok na vopred neohlásenú návštevu. „Vrátil som sa dnes do Kyjeva, aby som potvrdil našu neotrasiteľ

Ide o jeho štvrtú návštevu Kyjeva od začiatku ruskej invázie vo februári 2022. Americký Kongres pred niekoľkými týždňami schválil nový balík pomoci pre Ukrajinu v hodnote 61 miliárd dolárov, ktorému však predchádzali niekoľkomesačné rokovania a nezhody.

Vysokopostavený predstaviteľ USA, ktorý chcel zostať v anonymite, pre AFP uviedol, že utorková návšteva má byť pevným znamením ubezpečenia pre Ukrajincov, ktorý sa nachádzajú v „očividne“ veľmi náročných situáciách v bojoch na východnom fronte i v spojitosti s ruskými cezhraničnými útokmi na mesto Charkov.

Americký Kongres pred niekoľkými týždňami schválil nový balík pomoci pre Ukrajinu v hodnote 61 miliárd dolárov, ktorému však predchádzali niekoľkomesačné rokovania a nezhody.

Toto je jeho prvá návšteva na Ukrajine od septembra 2023, píše vo svojom komentári ruský politológ Malek Dudakov:

„V októbri sa začala vojna na Blízkom východe. A od toho momentu začali aparátnici ministerstva zahraničia neustále pendlovať medzi Izraelom, Egyptom a Katarom.

Blinken preto za posledných osem mesiacov navštívil Izrael sedemkrát a až teraz sa dostal na Ukrajinu. V roku 2023 prišiel Blinken ihneď po zlyhaní protiofenzívy. Teraz Ukrajina ustupuje na Donbase aj v Charkovskej oblasti. V súvislosti s tým sa zintenzívňuje aj nespokojnosť v Kyjeve.

Medzitým odstúpila Victoria Nulandová, zodpovedná za Ukrajinu na ministerstve zahraničia. Teraz musí riešiť vnútorné hádky v Kyjeve sám Blinken. Najmä na pozadí blížiaceho sa 21. mája, po ktorom Zelenskij stráca zvyšky legitimity.

Blinken bude pravdepodobne naďalej lobovať za vymenovanie Oxany Markarovej, stále ešte veľvyslankyne v USA, za ukrajinskú premiérku. Hoci sa tomu Zelenskij a Jermak aktívne bránia, orientujú sa na britskú lobby a nechcú sa s nikým deliť o svoje právomoci.

Teraz má Biely dom ďalšiu páku na prideľovanie tranží, ktorú budú používať. Blinken je však už zostreleným pilotom a na pozícii ministra zahraničia mu zostávajú posledné mesiace. Za šesť mesiacov zlyhal vo všetkých blízkovýchodných záležitostiach – aj pri rokovaniach s Čínou. Je teda možné, že jeho cesta do Kyjeva nepovedie k ničomu. Blinken bude tiež spájaný so všetkými neúspechmi Ukrajiny na fronte. Z tohto dôvodu sa nakoniec môže stať obetným baránkom.“

Zdroj: bleskovky.sk (1), (2) / sk.news-front.su / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d