Slovanské Noviny

28. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Podľa správy vláda svoje povinnosti presúvala na samosprávy. Úrad navyše preveruje aj dotácie na prevádzku mobilných odberových miest (MOM) a nákup vakcín.

Portál dodáva, že z výsledkov kontrol NKÚ vyplýva, že štát nemal ani systém krízového riadenia. „Ak by nebolo veľké množstvo dobrovoľníkov, armády, ale aj hygienikov, lekárov či predstaviteľov miestnej samosprávy, tak Slovensko by malo ešte väčšie negatívne dôsledky spôsobené pandémiou, ako v skutočnosti dnes identifikujeme,“ uviedol predseda NKÚ Ľubomír Andrassy.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Štát vraj neurobil nič

„Materiálno-technická podpora bola nulová. Ja si pamätám rúška a podobne, ako sme na kolenách šili, ako sme organizovali výrobu štítov, ako sme do toho dávali zdroje a podobne. Štát cez okresné úrady nedokázal urobiť nič,“ dodal predseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Božik: „Otázka financovania, otázka riadenia, manažmentu, otázka prenosu informácií. To boli tie najväčšie zlyhania, ktoré v iných štátoch išli. Boli sme odkázaní sami na seba.“

Čo na to Matovič?

V čase, kedy na Slovensko udrela pandémia, šéfoval krajine vtedajší premiér Igor Matovič. „Výsledky sa počítajú a hoci Slovensko malo vládu v ktorej nebol žiadny minister, ktorý by predtým bol ministrom, tak sme mali lepšie výsledky ako Maďarsko ako Česká republika,“ cituje jeho slová portál spravy.rtvs.sk.

Vakcíny aj MOM

Najviac peňazí sa podľa NKÚ minulo na nákup vakcín. „Minulý rok nám cez dobu exspirácie prešlo viac ako 3,5 milióna vakcín. Ďalších šesť miliónov sme mali na skladoch, ktoré sme nevedeli použiť. A ďalších viac ako päť miliónov sme darovali do krajín Afriky,“ vyratúva Ľubomír Andrassy.

Preveruje sa aj poskytovanie peňazí na tzv. MOM-ky. „Po tejto kontrole sa aktuálne rozbieha aj nová kontrola v spolupráci so splnomocnencom vlády pre prešetrenie pandémie. Súkromné MOM prepojené v niektorých prípadoch až k vládnym politikom na tom zarábali obrovské peniaze,“ povedal pre server poslanec Erik Kaliňák.

Podobné kontroly sa nevykonávajú len na Slovensku. Aj ďalšie členské štáty chcú v spolupráci s Európskou prokuratúrou docieliť, aby Európska komisia odtajnila zmluvy na nákup vakcín v hodnote vyše 70 miliárd eur.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d