Slovanské Noviny

24. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ministerka hospodárstva SR Denisa Saková sa dnes vyjadrila: “Samozrejme z politického hľadiska si nevieme predstaviť, že tá technológia by prišla z Ruskej federácie.”.

Na otázku moderátora, či to budú Francúzi, prípadne Američania, sama iniciatívne doplnila Južnú Kóreu. Mimochodom, delegácia zo SR zameraná na obchodnú spoluprácu so Južnou Kóreou sa práve dnes nachádza v Soule (link TU). Pravdepodobne pôjde teda o rozdiskutovanie novšieho typu reaktora APR-1400.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ten je známy najmä tým, že je vernou kópiou reaktora System-80 od spoločnosti Westinghouse. Od roku 2022 beží vo veci údajnej kórejskej “krádeže” súdny spor.

3x hádajte, odkiaľ bude pochádzať palivo a ako budú vyzerať palivové články. A hlavne, koľko bude stáť prevádzka takejto štátnej jadrovej elektrárne. Napoviem. Americké je to ruské, len 4x drahšie, lebo prešlo cez 20 rúk. Ak prejde cez 21, bude ešte drahšie. Ako je to s gadolíniom, ktoré predlžuje kampaň palivových tyčí niekoľkonásobne, neviem presne. Ale venoval sa tomu Science (TU). Akiste pani ministerka už postrehla, že Maďari berú hen od tých sankcionovaných. Z politického hľadiska…

A že Afriku a.k.a. palivo, už nemajú pod patronátom Francúzi, ale tí sankcionovaní, ktorých meno sa nevyslovuje. Z politického hľadiska…

Koľkože dováža SŠA toho sankcionovaného paliva, aby ho potom mohlo predať drahšie cez 21 rúk? 70 percent? Plus mínus? Akiste to nie je z politického hľadiska…

A pripomienka ministerky, že má štátna jadrovka chrániť ceny elektriny pre spotrebiteľov? V štáte, ktorý je čistým exportérom už dnes? Ktorý má nízku výrobnú cenu elektriny vo všeobecnosti? Kde je dnes po umelo vytvorenej kríze v energetike zrejmé, že problémom sú distribučky a nákupy elektriny na burze náchylnej na špekulácie a manipuláciu? V štáte, ktorý dotuje šialené nápady zelených pomätencov v Nemecku?

Viete, koho je treba chrániť v budúcnosti pre prípad opakovania energetických kríz? Malých a stredných podnikateľov. Hlavne nájomcov nebytových priestorov. Toto si, prosím, uvedomte. Nejde prioritne o plošné dotácie, ktoré sa zneužívajú na vyhrievanie bazénov. Ani o adresnú pomoc spotrebiteľom. Ide o udržanie zamestnania pre tých spotrebiteľov, na ktorých dotáciu už teraz nemáte peniaze.

Nehovorím, že nápadu ministerky nerozumiem a že je apriori zlý, ale je komunikovaný rovnako prvoplánovo, ako predčasom daň na sladené nápoje, ktorá v nedomyslenej verzii postihla aj proteínové nápoje pre športovcov a bolo to treba následne riešiť.

Ak sa štát ide pre jadrovku rozhodnúť, fajn. V budúcnosti bude prebytok energie bezpochyby strategický (avšak výlučne za podmienky, že bude stíhať prenosová sústava). Ale nech sa to komunikuje, ako sa patrí. Napríklad takto: Zelená Európa v samodeštruktívnom ošiali zošalela a my sme sa rozhodli na tom zarobiť.

Zdá sa však, že je politicky rozhodnuté. Snáď ten projekt nebude kopírovať staré zvyky zo stavania iných blokov, nebude živiť roky sieť dépéhačkárov a nepredraží stavbu aspoň o 300 percent.

Mimochodom, odkiaľ budeme mať zdroje na stavbu? O to viac, ak toto panské huncútsvo realizované v dobe ekonomického úpadku má byť výsostne štátne? Nebodaj z plánu obnovy? Či to bude ako pri diaľniciach a pôjdeme na štátne dlhopisy? A tak mi mimochodom napadlo, že je tu taká neštátna banka, ktorá sa zaoberá takmer výlučne obchodovaním s cyperskými dlhopismi. Nekuje sa niečo týmto smerom? Taká schéma sa vyrobiť veru dá. Ak sa bude otvárať legislatíva k možnosti investovania bežných ľudí do štátnych dlhopisov, lobing pošepká potrebu zakotvenia správcu. Uvidíme. Čas ukáže. Čoskoro.

AUTOR: Peter Weis

/ akw.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d