Slovanské Noviny

14. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Vedci z laboratória Berkeley Lab dokazujú zložitý vzťah medzi rastlinami a pôdnymi mikróbmi. Vedci zistili, že rastliny v procese vývoja vytvárajú svoj vlastný koreňový mikrobióm, v rámci ktorého uprednostňujú svoje mikróby, ktoré konzumujú veľmi špecifické metabolity. Štúdia pomohla vedcom určiť spôsoby zvýšenia pôdneho mikrobiómu s cieľom zlepšenia ukladania CO2 a zvýšenia produktivity rastlín.

Mikróby v pôde zlepšujú schopnosť rastlín absorbovať živiny a odolávať suchu, chorobám a škodcom. Sprostredkovávajú konverziu uhlíka v pôde, ovplyvňujú množstvo uhlíka uloženého v pôde, alebo sa uvoľňujú do atmosféry vo forme oxidu uhličitého. Aktuálnosť týchto vlastností pre poľnohospodárstvo a klímu je v súčasnosti dôležitá ako nikdy predtým.

Iba 1 gram pôdy obsahuje desaťtisíce mikrobiálnych druhov. Vedci už dlho vedia, že rastliny ovplyvňujú zloženie pôdneho mikrobiómu v oblasti okolo koreňov formou chemických látok – metabolitov. Vedecká štúdia vedcov z fakulty Berkeley Lab a Kalifornskej univerzity v Berkeley ukázala, že rastliny vedome uprednostňovali, alebo potláčali rovnaké typy baktérií v priebehu času v koreňovej zóne a vytvárali určitú formu synchronizácie medzi vývojom rastlín a mikróbov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Vedci študovali vzorky koreňov tráv Avena odobraté v prírode. Pri použití hydroponických inštalácií v JGI boli rastliny ponorené v rôznych vývojových štádiách do vody, za účelom stimulácie a uvoľnenia metabolitov a následne boli uskutočnené merania s použitím hmotnostnej spektometrie. Následne sa kultivované pôdne mikróby živili koktailom koreňových metabolitov a vedci zisťovali, aké mikróby preferujú niektoré metabolity.

Bolo zistené, že mikróby žijúce v oblasti koreňov rastlín uprednostňovali stravu bohatšiu na organické kyseliny ako iné mikróby žijúce v pôde.

„Na začiatku rastového cyklu produkujú rastliny veľa cukrov – „cukríkov“, ktoré lákajú veľa mikróbov. V procese dozrievania uvoľňujú rastliny rozmanitejšiu zmes metabolitov vrátane fenolových kyselín. Zistili sme, že práve tie mikróby, ktoré sa stávajú bohatšími v ryzosfére využívajú tieto armomatické metabolity,“ hovoria autori štúdie.

Vedci opisujú tieto fenolové kyseliny ako veľmi špecifické zlúčeniny uvoľňované rastlinami počas ich vývoja. Fenolové kyseliny sú často spojené s ochranou rastlín, alebo komunikáciou medzi rastlinami a mikróbmi. Rastliny môžu uvoľňovať metabolity ako sú fenolové kyseliny za účelom kontrolovať určité druhy mikróbov žijúcich okolo koreňového systému rastlín.

Riadením života určitých mikróbov, ktoré môžu žiť okolo koreňov, tým, že rastliny stimulujú ich zásobovanie živinami, sa rastliny môžu chrániť od menej pre nich priaznivých patogénov. Táto symbióza môže byť narušená človekom, ktorý podľa svojich predstáv aplikuje do pôdy rôzne chemické látky.

zdroj a preklad: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d