Slovanské Noviny

23. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Finanční podpora Billa Gatese je již dlouhodobě pro fungování některých aktivit WHO klíčová, připomíná ve svém článku publicista, analytik a vysokoškolský pedagog Radovan Dluhý.

Zpráva Světové zdravotnické organizace za minulý rok ukazuje, že až pětinu celkových příspěvků získala od organizací spojenými s Billem Gatesem. Navíc její rozpočet zaznamenal schodek 770 milionů dolarů.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Příjmy Světové zdravotnické organizace (WHO) dosáhly v roce 2023 3,34 miliard dolarů. Naopak, výdaje loni činily celkem 4,11 miliard dolarů, nejvíce v historii této organizace.


Příjmy a výdaje WHO v letech 2018–2023. V milionech amerických dolarů. (report WHO)

WHO tedy zaznamenala rozpočtový schodek ve výši 770 milionů dolarů.

Pro zajímavost, třetinu výdajů (tj. $ 1,7 mld.) utratila organizace za cestovné a mzdové náklady svých zaměstnanců.

Pět donátorů přispělo v roce 2023 na polovinu rozpočtu WHO

Mezi pět největších donátorů patřily Spojené státy (15 %), Nadace Billa a Melindy Gatesových (356 milionů dolarů, tj. 11 %), Mezinárodní organizace Gavi Alliance (260 milionů dolarů, tj. 8 %), Německo (8 %) a Velká Británie (7 %).

Evropská komise přispěla do rozpočtu WHO šesti procenty a například Čína dvěma. Mezi finančními dárci se objevily také farmaceutické firmy jako Sanofi, Seqirus, GSK plc a další.

Jelikož organizace Gavi Alliance (GA) je Gatesovou sesterskou organizací, kterou v roce 1999 založil s cílem propagovat globální očkování a nadále ji průběžně finančně podporoval, téměř 20 % všech příspěvků do rozpočtu WHO tedy nese společného jmenovatele „Gates.“

Většina peněz Gatese jde na globální očkování

Finanční podpora Gatese je již dlouhodobě pro fungování některých aktivit WHO klíčová. Ve „dvouletce“ 2018–2019 přispěla Nadace Billa a Melindy Gatesových 530 miliony dolary do celkového rozpočtu WHO v hodnotě 4,42 mld. dolarů. Příspěvek mezinárodní organizace Gavi Alliance ve stejném období činil 370 milionů dolarů.

Top 10 přispěvatelů WHO v roce 2023. V milionech amerických dolarů. (report WHO)

Naprostá většina příspěvků nadace Gatesových a Gavi Alliance jsou vázané na specifické projekty spojené s globální vakcinací. WHO nesmí tedy tyto finance použít pro jiné účely. Projekty zaměřené například na očkování proti dětské obrně jsou tak tradičně dobře zajištěny.

Vázanost velké části příjmů WHO na konkrétní cíle a programy dárců je pro rozpočet WHO typická.

Dobrovolné příspěvky velmi často směřují na specifické projekty

V roce 2023 82 % příjmů WHO se skládalo z takzvaných dobrovolných příspěvků (angl.: Voluntary Contributions, VC). Ty jsou ale z naprosté většiny vázané na specifické cíle. VC jsou tedy velmi nepružné.

WHO přitom dlouhodobě apeluje na dárce, aby zvážili financování ve formě dobrovolných flexibilních příspěvků.

Povinné příspěvky (angl.: Assessed Contributions, AC) z členských zemí tvořily v roce 2023 15 % příjmů WHO. AC jsou určeny primárně na zajištění položek, které jsou podstatné pro chod organizace a zajišťují obecné programy WHO.

Autor: Radovan Dluhý – po Sametové revoluci se přestěhoval do USA, kde získal vysokoškolské vzdělání. Koordinoval rozvojové projekty v Ekvádoru a Mexiku a působil jako konzultant OSN ve Vídni. V Justiční akademii vedl projekt zefektivnění české justice a od roku 2008 přednáší na katedře rozvojových a environmentálních studií Univerzity Palackého v Olomouci.


Zdroj: epochtimes.cz

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d