Slovanské Noviny

23. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Před vypuknutím války na Ukrajině dodávalo Rusko do Evropy asi 35 procent veškerého plynu. Po utnutí ruských dodávek před dvěma lety lze nyní tvrdit, že Evropa opět závisí na jedné společnosti, a to na norském Equinoru, jak píše Bloomberg. Dodávky zkapalněného plynu z Norska silně ovlivňují pohyb cen této komodity na našem kontinentu.

Norsko nyní zásobuje Evropu plynem z asi 30 procent. Z více než 109 miliard metrů krychlových zemního plynu, které loni Norové do Evropy dodali, byly zhruba dvě třetiny prodány společností Equinor.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Současné postavení Equinoru vyvolává otázky, zda evropští lídři opět nevystavují země riziku tím, že se příliš spoléhají na jediného dodavatele. Ačkoli je Norsko vnímáno jako stálý obchodní partner s dlouhou a konzistentní historií dodávek energie do Evropy, prodloužené výpadky a zvládání problémů s údržbou, ovlivnily cenu plynu a měly dominový efekt na celý kontinent.

I přes slova o co nejrychlejší přechod na zelené energie, bude Evropa na plynu v energetice závislá ještě dlouho. Norský plyn je samozřejmě dražší než ten ruský, proto bylo Norsko po snížení vývozu ruského plynu obviňováno z toho, že z celé situace těží. Navíc Norové vždy prosazovali právě to, že plyn má hrát v zeleném přechodu EU ústřední roli.

Německo ale nyní začíná být směrem k Norům přívětivější. Jako ti, kdo vsadili na ruský plyn, jsou teď Němci za norské dodávky vděční. Německý kancléř Olaf Scholz koncem dubna Norsku dokonce poděkoval za to, že umožnilo jeho zemi stát se nezávislou na ruském plynu „během několika měsíců“ a ocenil jej jako „dokonalého partnera“ pro zajištění dodávek pro Německo a Evropu.

V roce 2022 dosáhl vývoz plynu z Norska rekordních 1,4 bilionu norských korun (2,97 bilionu korun). A letos mohou dodávky dosáhnout rekordu nového, protože Equinor chce ještě zvýšit své kapacity. Norsko tak může být stabilním a dlouhodobým dodavatelem plynu po celá desetiletí. Roste ale význam zkapalněného plynu z USA a Kataru, proto může význam Equinoru a norského plynu nakonec poklesnout.

Překlad: Echo24

/ bloomberg.com /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d