Slovanské Noviny

16. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Falošné mäso svet nezachráni. Európsky patentový úrad (EPO) zrušil patent EÚ , ktorý vlastní spoločnosť Impossible Foods, výrobca Impossible Burger.

V USA sa falošné mäsové výrobky Impossible vyrábajú s použitím sójového leghemoglobínu odvodeného z GMO kvasníc, kontroverznej zložky, vďaka ktorej falošné mäso vyzerá, akoby krvácalo, ako nedostatočne tepelne spracované skutočné mäso, a o ktorej sme tvrdili , že jej konzumácia nemusí byť bezpečná.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Po rozhodnutí EPO ďalšia spoločnosť zaoberajúca sa falošným mäsom, Motif FoodWorks, podala na americký úrad pre patenty a ochranné známky súbor nových petícií, ktoré napádajú americké patenty spoločnosti Impossible Foods v súvislosti s používaním hemových proteínov (napríklad tých, ktoré sú prítomné v sójovom leghemoglobíne) alternatívy mäsa, keďže sa podľa Food Navigator USA bráni voči obvineniam spoločnosti Impossible z porušenia patentu.

Falošný mäsový priemysel „prepadák“

Správy o patentových bojoch spoločnosti Impossible prichádzajú po článku agentúry Bloomberg, ktorý popisuje rýchly úpadok priemyslu s falošným mäsom, ktorý označil za „prepadák“. Článok má názov „Falošné mäso malo zachrániť svet. Stal sa z toho len ďalší výstrelok.“

V článku sa uvádza , že nemožné akcie sa v súčasnosti obchodujú za približne 12 dolárov – čo je približne polovica ceny počas posledného kola získavania finančných prostriedkov. A nedávno Bloomberg oznámil , že Impossible sa pripravuje prepustiť približne 20 % svojich zamestnancov po ďalšom kole škrtov v októbri, keď bolo prepustených približne 6 % zamestnancov.

Najnovšie patentové vojny len prispejú k problémom tohto odvetvia.

Nemožné patenty

Spoločnosť Motif FoodWorks uviedla , že mnohé z patentov spoločnosti Impossible sú zrejmé a už sú zverejnené v doterajšom stave technológií, čo znamená, že ich nemožno patentovať. Motif dodal, že rozhodnutie EPO zrušiť patent spoločnosti Impossible „potvrdzuje naše presvedčenie, že patenty spoločnosti Impossible sú neplatné a v prvom rade nikdy nemali byť vydané“.

Spoločnosť Impossible Foods pre Food Navigator USA uviedla, že jej plány uviesť na trh celý rad produktov v EÚ sa nezmenili. Jeho sójový leghemoglobínový produkt „falošná krv“ v súčasnosti hodnotí Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) z hľadiska použitia v EÚ.

Patent zrušený EPO sa nevzťahuje na samotný sójový leghemoglobín. Je to široký patent na potravinové produkty obsahujúce komplexy železa, ako sú proteíny obsahujúce hém, kombinované s molekulami chuťových prekurzorov.

Zvrátená logika

Zdôvodnenie EPO ešte nebolo zverejnené online, ale GMWatch už dlho tvrdí, že vývojári GMO nemôžu patentovým úradom povedať, že ich produkt je nový, nie je zrejmý a má vynaliezavý krok – všetky požiadavky na patentovaný vynález – a predsa to povedať regulačným orgánom a verejnosti, že ten istý produkt je prírodný, napodobňuje prírodu alebo môže vzniknúť v prírode alebo prirodzeným chovom.

Vývojári GMO to nemôžu mať obojstranne; ak je jedno z týchto tvrdení pravdivé, druhé musí byť nepravdivé. Ak je to patentované, nemôže to byť prirodzené, a ak je to prirodzené, nemôže to byť patentované.

Vláda Spojeného kráľovstva v súčasnosti dereguluje podtriedu GMO, o ktorej tvrdí, že mohla vzniknúť prostredníctvom „tradičných procesov“. Predchádzajúce návrhy používali formuláciu „prirodzené procesy“, ale vládne dodatky zmenili „prirodzené“ na „tradičné“.

Je možné, že cieľom zmeny znenia je zabrániť tomu, aby sa vývojári GMO dostali do problémov s patentovými úradmi, či sú ich produkty skutočnými vynálezmi.

Námietka proti patentu EÚ podaná právnickou firmou Reiser & Partner Patentwälte mbB v Nemecku tvrdí, že nárokovaný vynález spoločnosti Impossible nie je nový, chýba mu vynálezcovský krok, dostatočne neopisuje vynález a presahuje rámec pôvodne podanej prihlášky.

Hovorca Impossible Foods však pre Food Navigator USA povedal, že rozhodnutie EPO nebolo prijaté na základe nedostatku novosti a že preskúmanie porovnávalo patent Impossible s jeho vlastným predchádzajúcim vynálezom. Nie je citovaný hovorca, ktorý sa zaoberal údajným nedostatkom invenčného kroku. Impossible sa proti rozhodnutiu EPO odvolá.

Pôvodný zdroj článku – GMWatch – bude tému aktualizovať o zdôvodnení EPO po jeho uverejnení a jeho potenciálnom význame pre GMO, o ktorých sa tvrdí, že sú prirodzené alebo napodobňujúce prírodu.

Claire Robinson

Pôvodný zdroj tohto článku je GMWatch

globalresearch/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d