Slovanské Noviny

8. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

V určitom okamihu si každý z nás začne vážiť ticho. Je to príjemne útulné a mimoriadne efektívne. Dáva nám inšpiráciu a vzdeláva myseľ, telo a dušu. Medzitým šialenstvo hlučného sveta ovplyvňuje metabolizmus, inhibuje oxidačné procesy, spôsobuje podráždenie a agresivitu.

Výskumy ukazujú, že hluk má silný fyzický vplyv na náš mozog, zvyšuje hladinu stresových hormónov. Zvuk sa prenáša do mozgu ako elektrický signál cez uši. Dokonca aj keď spíme, tieto zvukové vlny spôsobujú, že telo reaguje a aktivuje amygdalu, časť mozgu spojenú s pamäťou a emóciami, čo vedie k uvoľňovaniu stresových hormónov. Hluk je spájaný s vysokým krvným tlakom, srdcovými chorobami, stratou spánku. Nadmerný hluk sa môže stať dráždivým pre fyzické zmysly a dnes sa čoraz viac ľudí považuje za veľmi citlivých a neschopných fungovať v chaotickom a hlučnom prostredí.

Mozog rozpozná ticho a reaguje naň.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Mozog rozpozná ticho a reaguje naň veľmi silne. Štúdia regeneratívneho biológa Imke Kirste z Duke University zistila, že dve hodiny ticha denne spôsobili vývoj buniek v hipokampe, oblasti mozgu spojenej s tvorbou pamäti, zahŕňajúcej zmysly. Keď ste v tichu, mozog dokáže „obnoviť“ niektoré zo svojich kognitívnych schopností.
Neustále spracovávame obrovské množstvo informácií. Štúdie ukázali, že veľká časť záťaže dopadá na našu prefrontálnu kôru – časť mozgu zodpovednú za rozhodovanie, riešenie problémov a ďalšie.

Keď trávime čas osamote v tichu, náš mozog sa dokáže uvoľniť a nechať túto časť mozgu odpočívať. Vedci zistili, že ticho pomáha novým bunkám diferencovať sa na neuróny a integrovať sa do systému, a keď sa dostaneme do ticha, náš mozog lepšie spracováva informácie. Dokážeme analyzovať svoje životy a dať ich do perspektívy, čo je životne dôležité pre duševnú pohodu.

Ticho odbúrava stres a napätie.

Zatiaľ čo hluk vytvára stres, ticho zmierňuje stres a napätie v mozgu aj v tele. Ticho dopĺňa a vyživuje naše kognitívne zdroje. Hlukom strácame koncentráciu, kognitívne schopnosti a znižuje motiváciu a mozgové funkcie (čo potvrdzujú aj výskumy). Štúdie však ukazujú, že čas strávený v tichu dokáže zázračne obnoviť to, čo sa stratilo v dôsledku nadmerného hluku. Starovekí duchovní majstri to vždy vedeli; ticho lieči, ticho nás vťahuje hlboko do seba a ticho uvádza do rovnováhy telo a myseľ. Teraz to veda potvrdzuje.

Liečivé účinky prírody a ticha sú známe už dlho, ale teraz môžeme k zdraviu a pohode pridať výživu pre náš mozog.

Jednoduchý, no prastarý zážitok ticha je liečivým balzamom, ktorý nevyhnutne potrebujeme.

Slovanské Noviny

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d