Slovanské Noviny

24. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Rusko v apríli medziročne zdvojnásobilo príjmy z ropy. V správe zverejnenej v pondelok agentúrou Bloomberg s odvolaním sa na ruské ministerstvo financií sa zistilo, že Moskva vygenerovala v apríli 2024 viac ako dvojnásobok príjmov z predaja ropy a daní v porovnaní s aprílom 2023, informuje Breitbart News.

Správa naznačila, že časť nárastu bola výsledkom výrazného poklesu hodnoty národnej meny, rubľa, ale k zmene prispel najmä nárast cien ropy a pokračujúcou schopnosťou Ruska predávať ropu mimo Európy spriateleným krajinám ako India a Čína.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Rusko je v súčasnosti pod režimom rozsiahlych sankcií zavedených Spojenými štátmi a veľkou časťou západnej Európy, ktorých cieľom je preriediť vrecká krajiny v dôsledku rozhodnutia z roku 2022 o začatí rozsiahlej invázie proti Ukrajine. Európska únia, ktorá bola v minulosti jedným z najväčších zákazníkov Ruska v oblasti ropy, koncom roka 2022 zastavila dovoz ruskej ropy po mori a krátko nato zastavila aj dovoz rafinovanej ropy. Ľavicová administratíva amerického prezidenta Joea Bidena tiež stála v čele snahy zaviesť cenové stropy na ruskú ropu s cieľom obmedziť zisky.

V reakcii na to Rusko výrazne rozšírilo vývoz do krajín BRICS, najmä do Číny a Indie. Ani Čína, ani India sa nemôžu pochváliť významnými zásobami ropy doma, ale vyvinuli značné kapacity na rafináciu, aby uspokojili dopyt, čo z nich robí dychtivých kupcov ruskej ropy za zníženú cenu.

Správa Bloomberg sa zamerala na príjmy, ktoré ruská vláda vygenerovala v apríli z daní z ropy.

„Výnosy pre ruský rozpočet z daní súvisiacich s ropou minulý mesiac vyskočili na 1,053 bilióna rubľov (11,5 miliardy dolárov) v porovnaní s takmer 497 miliardami rubľov v apríli 2023,“ uvádza sa v správe, „podľa výpočtov Bloombergu na základe údajov ministerstva financií. Celkové príjmy z ropy a zemného plynu sa v apríli podľa údajov medziročne zvýšili takmer o 90 % na 1,23 bilióna rubľov.

Bloomberg predpovedal, že „Rusko v roku 2024 vyberie z daní z ropy a plynu približne 126 miliárd dolárov“.

Zdá sa, že dramatický medziročný nárast príjmov je v súlade s predikciami pred zverejnením štatistík ministerstva financií. Priemyselná stránka OilPrice.com v pondelok pripomenula , že agentúra Reuters predpovedala, že „vyššie ceny ropy v apríli zdvojnásobia ruské príjmy z ropy a plynu v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka“ ešte pred koncom apríla.

Rast cien, ktorý pozorujú viaceré zdroje ropy, je do značnej miery spôsobený tým, že krajiny nakupujú ruskú ropu bez ohľadu na cenový strop G7, ktorý krajinám prikazuje nenakupovať ropu z Ruska za viac ako 60 dolárov za barel. Od polovice apríla údaje o sledovaní cien ukázali, že mnohí kupci strieľali za ruskú ropu odhadom 75 dolárov za barel – a niektoré nadšenejšie strany, ako napríklad India, boli ochotné kúpiť ropu za ešte vyššiu cenu.

Ruský vicepremiér Alexander Novak vo svojich decembrových poznámkach pripísal zásluhy vzťahom krajiny mimo Európy za to, že podporili zisky Moskvy z ropy.

„Predtým sme do Európy dodávali celkovo 40 až 45 percent ropy a ropných produktov. V tomto roku očakávame, že toto číslo nepresiahne štyri až päť percent celkového exportu,“ vysvetlil vtedy Novak. „Čína, ktorej podiel (vývozu ropy) vzrástol na 45-50 percent, a India sa stali našimi hlavnými partnermi v súčasnej situácii.“

Sankcie EÚ sa teda absolútne míňajú účinku na Moskvu a jej zisky. Jediný dopad, ktorý je citeľný, je dopad na Európanov.

Indickí lídri agresívne obhajovali svoje rozhodnutie pokračovať v dovoze ruskej ropy a trvali na tom, že nákup lacnejšej ropy na miestne rafinovanie a predaj do zahraničia je v najlepšom záujme indického ľudu. Správy sa začali objavovať vo februári 2023, že India bohato profituje z predaja rafinovanej pravdepodobne ruskej ropy do Ameriky a Európy, čo podkopáva cieľ západných sankcií.

„Neexistuje žiadny morálny konflikt,“ tvrdil koncom roka 2022 minister pre ropu a zemný plyn Hardeep Singh Puri, ktorý sa pýtal na nákup ruskej ropy. „Nenakupujeme od X alebo Y. Kupujeme čokoľvek, čo je dostupné. Nerobím nákup. Sú to ropné spoločnosti, ktoré nakupujú.“

Tanker, foto: Getty images

V tom istom roku, napadnutý nákupmi, indický minister zahraničných vecí S. Jaishankar obvinil Európu z pokrytectva za nákup ruského zemného plynu.

„Ak India nákupom ruskej ropy financuje vojnu – povedzte mi, potom nákup ruského plynu nefinancuje vojnu?“ pýtal sa počas návštevy na Slovensku. „Vojnu financujú len indické peniaze a ruská ropa prichádzajúca do Indie, a nie ruský plyn prichádzajúci do Európy, nie financovanie? Buďme trochu vyrovnanejší… Európa kupuje ropu, Európa kupuje plyn.“

Indické noviny Hindustan Times v nedeľu informovali , že Rusko sa pripravilo na ďalšie rozšírenie obchodu s Indiou prostredníctvom masívnych investícií do indických akcií a infraštruktúrnych projektov, čím Moskve poskytne väčšiu plynulosť s rupiami.

„Obe strany stále uskutočňujú väčšinu svojich obchodov vo svojich národných menách, pričom niektoré platby za dodávky energie sa uskutočňujú v dirhamoch SAE,“  uviedli Hindustan Times . Vyhýbanie sa doláru obmedzuje vplyv západných sankcií na ich obchod. 

/ hlavnydennik.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d