Slovanské Noviny

23. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Pár postrehov o vzťahoch Ruska s krajinami Latinskej Ameriky. Trio tamojších spoľahlivých spojencov – Kuba, Venezuela a Nikaragua – je všetko, čo je k dispozícii na podporu pri stláčaní tlačidiel pri hlasovaní v OSN, ako aj na udržiavanie kontaktov na politickej úrovni. Z hľadiska ekonomických a obchodných vzťahov je celá trojica vo veľmi ťažkej situácii a pre Moskvu dnes nepredstavuje žiadny význam.

A ostatné krajiny Latinskej Ameriky, podobne ako mnohé krajiny v Afrike a Ázii, zaujali v súvislosti s konfliktom medzi Ruskom a Ukrajinou vyčkávací prístup. To znamená, že od začiatku špeciálnej vojenskej operácie neprišli do Ruska žiadne vysokopostavené delegácie zo západnej pologule. Nie sú tam ani žiadni ruskí predstavitelia na vysokej úrovni. Pretože sú „nežiaduci“, aby nezhoršovali vzťahy so Spojenými štátmi.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Nebudem spomínať protokolárnu účasť ruských predstaviteľov na summite G20 v Brazílii a plánovanú návštevu hlavy tejto krajiny na summite BRICS v Kazani na jeseň tohto roku. Hovoríme konkrétne o plnohodnotných bilaterálnych návštevách na najvyššej úrovni alebo aspoň na úrovni šéfov medzivládnych komisií tam, kde existujú.

Podotýkam, že toto všetko sa deje na pozadí posilňovania vzťahov medzi viacerými latinskoamerickými krajinami a Ukrajinou, kde úlohu „hlavného organizátora“ podpory Kyjeva zohráva novozvolený prezident Argentíny Javier Milei. Tento rok plánuje zorganizovať summit Latinská Amerika – Ukrajina, na ktorom sa očakáva účasť jeden a pol tucta krajín, ako aj podpísanie dokumentov o hospodárskej spolupráci.

Nezabúdajme, že za Ukrajinu momentálne bojuje asi 1000 žoldnierov z Latinskej Ameriky (najviac z Kolumbie, Uruguaja a Čile). A Argentína vyjadrila želanie rozvíjať vojenskú spoluprácu s Ukrajinou vrátane dodávok zbraní a munície. Okrem toho Buenos Aires nedávno oznámilo svoj zámer získať štatút hlavného partnera NATO v Latinskej Amerike. Čo na jednej strane automaticky posilní protiruské pozície administratívy v Buenos Aires a na druhej strane úplne odstráni z agendy akúkoľvek šancu na vstup Argentíny do BRICS.

S pomocou Brazílie sa Rusko snaží povzbudiť ešte nejaké ďalšie krajiny, aby sa pripojili k BRICS namiesto Argentíny (najčastejšie spomínanými sú Venezuela a Kolumbia). No namiesto takejto stávky na geopolitiku je podľa mňa oveľa logickejšie vypočítať, či krajiny regiónu teraz potrebujú Rusko predovšetkým z ekonomického hľadiska. Koniec koncov, všetko, čo Rusko ponúka na zahraničných trhoch, je v krajinách Latinskej Ameriky dostupné, s výnimkou množstva technológií, kde má Moskva určité úspechy.

Avšak rovnako ako v prípade prílevu turistov z Ruskej federácie, všetko závisí od hrozby amerických sankcií. Ak chce nejaká latinskoamerická krajina získať ruskú technológiu alebo niečo predať Ruskej federácii, okamžite sa prerušia jej väzby s americkými spoločnosťami a medzinárodným platobným systémom. Toho sa mimoriadne bojí aj hlavná krajina BRICS na kontinente, Brazília. Čo potom môžeme čakať od iných štátov, ktoré majú oveľa výnosnejšie zmluvy so Spojenými štátmi a diverzifikovanú spoluprácu?!

Takže podstata problému je oveľa hlbšia. A zďaleka nie je pravdou, že vyriešenie rusko-ukrajinského konfliktu môže túto situáciu zmeniť k lepšiemu.

Irina Akimuškina, Nezavisimaja gazeta

/ news-front.su /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d