Slovanské Noviny

24. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Maďarsko zvýši výdavky na obranu, ak vojna na Ukrajine bude pokračovať aj budúci rok. V štátnom rozhlase Kossuth Rádió to podľa webu echo24.cz povedal maďarský premiér Viktor Orbán. Vlani Maďarsko vydalo na obranu vyše 2,4 percenta, teda viac ako dve percentá stanovené dohodou štátov NATO.

„Ak sa vojna (na Ukrajine) pretiahne do roku 2025, potom úroveň výdavkov na armádu z rokov 2023 až 2024 nebude dostatočná a bude treba ju zvýšiť,“ povedal Viktor Orbán a dodal, že vláda potom bude mať menej prostriedkov na iné účely.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Maďarsko (nielen) pre vojnu na Ukrajine ekonomicky krváca

Agentúra Reuters pripomína, že Orbán, ktorý je pri moci od roku 2010, má od čias pandémie covidu-19 problémy so zvládaním rozpočtového deficitu, ktorý za posledné štyri roky dosiahol v priemere skoro sedem percent HDP, čo je výrazne nad priemerom EÚ. Orbánova vláda minulý mesiac oznámila, že kvôli znižovaniu rozpočtového deficitu na stanovených 4,5 percenta HDP odloží investície zodpovedajúce jednému percentu výkonu ekonomiky. Podľa analytikov ide o krok správnym smerom, ale treba robiť viac, čo sa dá očakávať až po júnových voľbách do Európskeho parlamentu a miestnych voľbách, ktoré sa budú konať v Maďarsku v tom istom termíne.

Desivé konštatovanie

„Kvôli vojne na Ukrajine platíme vojnovú daň v oblasti obchodu a hospodárskeho rastu,“ povedal Viktor Orbán. „Obrátiť maďarskú ekonomiku k rastu sa po veľmi náročnom minulom roku počas tohto roka podarí. Avšak keby sme neboli vo vojnovom prostredí, hospodársky rast by nebol 2,5 percenta, ale dvojnásobok,“ dodal predseda vlády Maďarska.

Kto to zaplatí?

Vojna na Ukrajine priviedla krajiny na východnom krídle NATO k výraznému navýšeniu výdavkov na obranu. Na čele je Poľsko, ktoré medzi rokmi 2014 a 2023 objem peňazí určených pre armádu zdvojnásobilo na 3,9 percenta.

Česko vlani na tento účel vyčlenilo 1,5 percenta, teda menej ako požaduje NATO. Poslanecká snemovňa ale pred rokom schválila zákon, podľa ktorého bude Česko vynakladať každoročne najmenej dve percentá HDP na obranu.

Viktor Orbán zdôraznil, že Maďarsko vstúpilo do EÚ, pretože Európa znamenala mier a prosperitu. „Teraz sa však nachádzame v hospodárskej kríze a namiesto mieru európski lídri ťahajú kontinent do vojny,“ uviedol.

/ hlavnydennik.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d