Slovanské Noviny

23. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ruské letecké a kozmické sily použili proti ukrajinským ozbrojeným silám supervýkonnú vysoko výbušnú bombu so zemetrasným účinkom. Ukrajina tvrdí, že Rusko použilo takéto zbrane po prvý raz.

Ruské vzdušné sily (VKS) zaútočili na vojenské zariadenie ukrajinských ozbrojených síl (AFU) v Charkovskej oblasti vysoko výbušnou bombou. Informovala o tom charkovská polícia.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Je známe, že zásah zasiahol muničný sklad ukrajinských ozbrojených síl v obci Monachinovka v Kupjanskom okrese. Z lietadla bola zhodená bomba s hmotnosťou jeden a pol tony.

Ukrajina tvrdí, že Rusko použilo takéto zbrane po prvý raz

Publikácia Strana.ua zdôraznila, že na cieľ bola zhodená vysoko výbušná bomba FAB-1500 s univerzálnym plánovacím a korekčným modulom (UMPC), ktorý mení voľne padajúcu muníciu na kĺzajúcu. Bomba „efektu zemetrasenia“ nesie 670 kilogramov výbušnín.

Foto: Vitalij Timkiv / RIA Novosti

Šéf charkovského vyšetrovacieho oddelenia Sergej Bolvinov opísal moment útoku. Zásah na vojenský sklad by sa podľa neho naozaj dal prirovnať k zemetraseniu. Naznačil, že to bolo prvýkrát, čo Rusko použilo takéto zbrane.

„Všetko naokolo sa triaslo, ako keby začalo zemetrasenie. Celá ulica bola zničená jedným úderom. Toto je prvýkrát, čo boli proti nám použité zbrane takej sily,“ povedal Bolvinov.

Čo sú vysokovýbušné bomby?

Najvýkonnejšou muníciou s UMPC zostáva bomba FAB-1500 M54 – 1550-kilogramová munícia, ktorá obsahuje viac ako 670 kilogramov trhaviny. Pre porovnanie, raketa Iskander nesie bojovú hlavicu s hmotnosťou 480 kilogramov. FAB-1500 má polomer poškodenia takmer 500 metrov. Okrem toho je schopný ničiť bunkre v hĺbke až 20 metrov a preraziť železobetón až do troch metrov.

Hlavnými nosičmi bômb s UMPC boli frontové bombardéry Su-24M a stíhacie bombardéry Su-34 . Spočiatku mohol Su-34 niesť dva kĺzavé FAB-500M62, ale neskôr upravené lietadlá začali byť vyzbrojené štyrmi muníciou rovnakého kalibru.

Foto: Alexey Mayshev / RIA Novosti

Bomby s UMPC sú lacnejšie ako riadené strely s porovnateľnou presnosťou. Bomba tiež na rozdiel od rakety nemá motor a palivo, čo jej umožňuje obsahovať viac výbušného materiálu.

V marci sa zistilo, že ruský podnik, ktorý vyrába letecké zbrane, zdvojnásobil výrobu bômb FAB-1500 a začal sériovú výrobu FAB-3000. Koncom roka 2023 generálny riaditeľ štátnej korporácie Rostec Sergej Chemezov oznámil, že Rusko pracuje na vylepšenej verzii UMPC, ktorá by zvýšila rozsah použitia inteligentných bômb.

/ hlavnydennik.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d