Slovanské Noviny

23. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v nedeľu na sociálnych sieťach uviedli, že v máji roku 1961 bol Američan Alan Shepard prvým človekom vo vesmíre. Ľudia sa teraz smejú, že „géniovia z NASA“ zabudli, že prvým človekom vo vesmíre bol sovietsky kozmonaut Jurij Gagarin. „Alebo je za tým snaha prepisovať históriu?“ pýtajú sa. Informáciu priniesli Parlamentní listy.

NASA zverejnila cez víkend príspevok o plánovanom lete na Medzinárodnú vesmírnu stanicu a pri tej príležitosti pripomenula, že v roku 1961 letel na prvú misiu do vesmíru Američan Alan Shephard.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Dnes nás delí iba deň od štartu skúšobného letu posádky Boeingu NASA na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Táto misia bude prvou misiou kozmickej lode Starliner spoločnosti Boeing s posádkou,“ informovala NASA.

„Pred 63 rokmi sa Alan Shepard zapísal do histórie, keď ako pilot misie Mercury-Redstone 3 odštartoval do vesmíru. Išlo o vôbec prvý let do vesmíru s posádkou,“ pokračuje príspevok NASA na sieti X a pripomína Shepardov let okolo krajiny z 5. mája 1961.

V skutočnosti bol prvým človekom vo vesmíre sovietsky kozmonaut Jurij Gagarin, ktorý o niekoľko týždňov predbehol americkú misiu. Gagarin odštartoval 12. apríla 1961 v lodi Vostok-1 z kozmodrómu Bajkonur a po 108 minútach preletu nad zemou úspešne pristál.

Na nepravdivosť príspevku NASA zareagovali mnohí používatelia, a to aj v rámci komunitnej funkcie overovania faktov, ktorú spustil majiteľ siete X Elon Musk ako spôsob boja proti nepravdivým a zavádzajúcim informáciám.

„Mercury-Redstone 3 bol prvý let *USA* s posádkou do vesmíru, ktorého aktérom bol Alan Shepard. Vôbec prvým letom s posádkou do vesmíru bol Vostok-1 s Jurijom Gagarinom,“ spresňuje informačná tabuľka siete X pod príspevkom NASA.

A čudujú sa aj mnohí komentujúci.

„A čo na to Jurij Gagarin?“ pýta sa jeden z nich.

Ďalší sa pýtajú, či ide o neschopnosť, alebo snahu prepisovať históriu. „Zase sa snažíte prepísať históriu, alebo ide len o zlého stážistu, ktorý bol prijatý na základe pravidiel inklúzie namiesto zásluh?“ pýtajú sa ľudia.

/ hlavnydennik.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d