Slovanské Noviny

19. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Medzinárodný trestný súd je zaprášený klenot, ktorý v medzinárodnom spoločenstve vytvára teplo, napätie a manufaktúru.

Do jeho tvorby vstúpili rôzne prvky. Ako pri každej medzinárodnej inštitúcii, ktorá čerpá svoju legitimitu z národných štátov a podobne, je veľa jej odporcov, invektívy proti nej sú časté. Približne 124 krajín podpísalo Rímsku chartu z roku 1998, ktorá dáva orgánu jeho autoritu a jurisdikčnú silu, ale nikto nie je taký hlúpy, aby si myslel, že jeho dosah môže byť niekedy všetko, len nie zmiernený politickými úvahami a vlastnými záujmami.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Či už ide o vydanie problematického zatykača na ruského prezidenta Vladimira Putina , pokus o vyšetrovanie údajných amerických vojnových zločinov v Afganistane, alebo o zaneprázdnenie sa niektorými škaredými príkladmi afrického despotizmu, rozsah tohto orgánu je potenciálne rozsiahly.

V súčasnosti prokurátor ICC Karim Khan vyčuchuje možnosť vydania zatykačov na vysokých izraelských predstaviteľov v kontexte vojny v Gaze. Čuch však prišiel s káravým výbuchom z Izraela, ku ktorému sa pripojili rôzni politici v Spojených štátoch, ktorí sa pokúšali šmýkať po tele.

Takéto útoky len podporil americký zákon o ochrane členov služby , nástroj z roku 2002, ktorý zakazuje federálnym, štátnym a miestnym vládam poskytovať ICC akýmkoľvek spôsobom pomoc, pričom oprávňuje prezidenta USA „použiť všetky potrebné a vhodné prostriedky“. dosiahnuť prepustenie“ akejkoľvek „osoby z USA“ alebo „spojencov“ zadržaných alebo uväznených, v mene alebo na žiadosť“ ICC.

V tom, čo je účelné a právne anomálne, sa Washington rozhodol nielen vyhnúť sa podpísaniu Rímskeho štatútu, ale odmietnuť jurisdikciu ICC nad palestínskymi územiami. ICC prosí o iný názor, pričom poukazuje na súhlas s jurisdikciou súdu zo strany „vlády Palestíny“ a jej pristúpenie k Rímskemu štatútu v januári 2015.

Koncom októbra 2023 Izrael oznámil, že nepovolí Khanovi vstúpiť do Izraela, čím naznačil svoj úmysel zmariť, pokiaľ je to možné, jeho vyšetrovacie funkcie. V apríli tohto roku Axios odhalil , že izraelský premiér Benjamin Netanjahu požiadal amerického prezidenta Joea Bidena, aby zabránil ICC vydať zatykače na vysokých izraelských predstaviteľov. Prebieha aj širšie lobistické úsilie Kongresu USA zo strany Netanjahuovej vlády.

1.mája zorganizovala bipartizánska skupina amerických senátorov virtuálne stretnutie s členmi seniorátu z ICC, ktorí sa obávali možnosti, že by zatykače na najvyšší Izrael mohli vydať zo zoznamu žalobcov. Vo výhražnom liste Khanovi od tucta republikánskych senátorov vedených Tomom Cottonom bol prísľub odvety jednoznačný:

“Zamerajte sa na Izrael a my sa zameriame na vás.”

Vydanie takýchto zatykačov by bolo „nelegitímne a bez právneho základu, a ak by sa vykonali, viedli by k vážnym žalobám proti vám a vašej inštitúcii“. Boli by „nielen hrozbou pre suverenitu Izraela, ale aj pre suverenitu Spojených štátov“.

Toto bolo sotva nové a bolo nepravdepodobné, že by to rozfázovalo Khana alebo jeho zamestnancov. V júni 2020 prezident Donald Trump implementoval výkonný príkaz namierený na ICC. Rozkaz povolil blokovanie majetku a uložil rodinám zákaz vstupu do USA v reakcii na snahy súdu vyšetriť údajné spáchanie vojnových zločinov v Afganistane americkým personálom. V septembri toho istého roku boli na základe výkonného nariadenia uvalené cielené sankcie na vtedajšiu prokurátorku ICC Fatou Bensouda a vyššieho predstaviteľa prokuratúry Phakiso Mochochoko.

Od roku 2021 je ICC poverený vyšetrovaním údajných vojnových zločinov spáchaných izraelskými obrannými silami a palestínskymi militantmi siahajúcimi až do vojny medzi Izraelom a Hamasom v roku 2014.

„Na začiatku môjho mandátu v júni 2021,“ hovorí Khan , „prvýkrát som ustanovil špecializovaný tím na napredovanie vo vyšetrovaní v súvislosti so situáciou v štáte Palestína.

Jej poslaním je zhromažďovať, uchovávať a analyzovať „informácie a komunikácie od kľúčových zainteresovaných strán vo vzťahu k relevantným incidentom“.

V novembri 2023 úrad prokurátora dostal odporúčanie z Južnej Afriky, Bangladéša, Bolívie, Komor a Džibuti, aby vyšetril „situáciu v štáte Palestína“. Postúpenie žiada prokurátora, aby „dôsledne vyšetril zločiny pod jurisdikciou súdu, ktoré boli údajne spáchané“ z rôznych dôvodov, vrátane, okrem iného, ​​nezákonného privlastňovania si a ničenia súkromného a verejného majetku, násilného presunu Palestínčanov, nezákonného prevodu izraelského majetku. obyvateľov na okupované palestínske územie a diskriminačný systém rovnajúci sa apartheidu.

Veľkolepo brutálna izraelská kampaň v Gaze po útokoch Hamasu zo 7. októbra tiež oživila záujem o využitie jurisdikcie ICC na vyšetrovanie obvinení z genocídy, zločinov proti ľudskosti a príslušných vojnových zločinov. Pozoruhodným úlovkom, ktorý určite ohrozoval zamýšľané ciele, bola požiadavka, aby sa našli vinníci a páchatelia boli vylúčení a braní na zodpovednosť. Juhoafrická republika konkrétne požiadala, aby prokurátor „vyšetril situáciu s cieľom určiť, či by zo spáchania takýchto zločinov mala byť obvinená jedna alebo viacero konkrétnych osôb“.

Predstavitelia ICC 3. mája otvorene vyčítali snahu o sfalšovanie a úpravu akýchkoľvek názorov orgánu na jeho činnosť. ICC podľa Khana privítal „otvorenú komunikáciu“ s vládnymi predstaviteľmi a mimovládnymi subjektmi a do diskusií sa zapojí len dovtedy, kým budú „v súlade s jeho mandátom podľa Rímskeho štatútu konať nezávisle a nestranne“.

Ako pokračoval vo vysvetľovaní vo svojom vyhlásení, Khan argumentoval:

„Nezávislosť a nestrannosť sú narušené… keď jednotlivci hrozia odvetou… ak úrad pri plnení svojho mandátu rozhodne o vyšetrovaniach alebo prípadoch spadajúcich do jeho jurisdikcie“. Žiadal, aby „okamžite prestali všetky pokusy brániť, zastrašovať alebo nevhodne ovplyvňovať jeho predstaviteľov“.

Netanjahu predtým sľúbil , že pod jeho vedením „Izrael nikdy neprijme žiadny pokus ICC podkopať jeho prirodzené právo na sebaobranu“. Akúkoľvek „hrozbu zmocnenia sa vojakov a predstaviteľov jedinej demokracie na Blízkom východe a jediného židovského štátu na svete“ považoval za „poburujúce“. Izraelský premiér, ktorý zasiahol sily svetla bojujúce so silami temnoty – čo je jeho obľúbená téma – pokračoval tvrdením, že takéto činy „vytvoria nebezpečný precedens, ktorý ohrozuje vojakov a predstaviteľov všetkých demokracií bojujúcich proti divokému terorizmu a svojvoľnej agresii“.

Činnosti ICC majú ďaleko od ohrozovania demokracií akejkoľvek príchute, ale môžu slúžiť opačnému účelu, keďže jednotlivci vo vysokých funkciách sú zodpovední za závažné zločiny v medzinárodnom práve. Pritom môže v nemalej miere prispieť k úsiliu poraziť beztrestnosť a vyvrátiť brutálne a často bezcitné tvrdenia o sebaobrane.

Binoy Kampmark

Dr. Binoy Kampmark bol štipendistom Commonwealthu na Selwyn College v Cambridge. V súčasnosti prednáša na Univerzite RMIT. Je vedeckým pracovníkom Centra pre výskum globalizácie (CRG).

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d