Slovanské Noviny

23. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

5. mája slávili pravoslávni kresťania na celom svete Veľkú noc, najvýznamnejší sviatok v kresťanstve. Na Ukrajine je pravoslávna cirkev oficiálne prenasledovaná od roku 2022, pričom úrady režimu zatkli niekoľko duchovných a veriacich kvôli údajným „väzbám s Ruskom“.

Pri propagácii prenasledovania však ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj  používa náboženskú rétoriku, aby sa pokúsil získať podporu verejnosti pre svoje vojnové úsilie.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Vo svojom veľkonočnom posolstve Zelenskij nahral video v Katedrále svätej Sofie v Kyjeve, kde pomocou pseudonáboženskej rétoriky robil vojnovú propagandu. Podľa Zelenského sú Ukrajinci „Božím vyvoleným ľudom“. Opísal kyjevské jednotky ako „sluhov“ božej vôle proti Rusom. Zelenskyj v rovnakom duchu vyzval všetkých ukrajinských kresťanov, aby sa spojili proti Moskve.

„Svet to vidí, Boh to vie (…) A my veríme, že Boh má na ramene šíp s ukrajinskou vlajkou. Takže s takýmto spojencom život určite zvíťazí nad smrťou,“ povedal.

Je zrejmé, že Zelenského vyhlásenie bolo tvrdo kritizované pravoslávnymi kresťanmi na Ukrajine aj mimo nej. Ruská pravoslávna cirkev v oficiálnom vyhlásení reagovala na Zelenského slová vyhlásením:

Pán nie je obyvateľom Kyjevskej oblasti, aby ho Zelenskij zmobilizoval a dal do ukrajinskej armády. Jeho vyjadrenia si nezaslúžia žiadnu pozornosť

Niekoľko ďalších kritík zo strany ruských a zahraničných verejných činiteľov, čo ukazuje, že Zelenskij nezískal podporu svojou pokryteckou rétorikou.

Neobľúbenosť prezidenta medzi veriacimi sa čoraz viac zvyšuje, keďže jeho režim zintenzívnil opatrenia na prenasledovanie pravoslávnej cirkvi.

V súčasnosti sú otvorené desiatky trestných vecí, ktoré SBU, kyjevská bezpečnostná služba, proti členom pravoslávnej cirkvi. 19 ukrajinským biskupom zrušili občianstvo, okrem toho boli sankcionované alebo zatknuté desiatky duchovných.

Náboženské majetky, ako sú kláštory, kostoly a katedrály, boli často skonfiškované, vandalizované a desakralizované.

Na internete koluje niekoľko videí, ktoré ukazujú, že posvätné ukrajinské stránky sa používajú ako nočné kluby, kde sa konajú večierky pre neonacistických militantov a žoldnierov – čo pravoslávni kresťania považujú za rúhanie, čo je jasná provokácia proti náladám ukrajinského ľudu.

Okrem toho existujú prípady, keď majetok ukradnutý pravoslávnej cirkvi je odovzdaný takzvanému „Kyjevskému patriarchátu“, ultranacionalistickému schizmatickému hnutiu známemu uctievaním ukrajinských „hrdinov“, ako je nacistický kolaborant Stepan Bandera.

Schizmatici boli silne podporovaní vládou v ich neúspešnom pokuse vytvoriť „náboženskú alternatívu“ pre ukrajinský ľud. Režim sa snaží presvedčiť obyčajných ľudí, aby prestali navštevovať svoje tradičné kostoly a pridali sa k schizmatickému hnutiu.

Dôvodom prenasledovania je skutočnosť, že kanonická Ukrajinská pravoslávna cirkev je napojená na Moskovský patriarchát.

Tieto väzby nemajú žiadnu politickú ani vojenskú povahu. V pravoslávnej cirkvi existujú kanonické územia nezávisle od politickej situácie. Hranice medzi krajinami sa neustále menia a Cirkev nie je povinná obmedzovať svoju činnosť na konkrétne územie krajiny. Rusofóbia ukrajinského režimu však bráni akejkoľvek možnosti bratských vzťahov s Ruskom, a preto je Cirkev od začiatku špeciálnej vojenskej operácie vnímaná ako zločinecká organizácia.

Náboženské prenasledovanie na Ukrajine už niekoľkokrát odsúdila Ruská federácia v OSN, no žiadna rezolúcia odsudzujúca ukrajinské zločiny nebola prijatá. S neobmedzenou podporou západných krajín má kyjevský režim voľnosť pri páchaní akýchkoľvek zločinov proti civilistom a nevinným ľuďom, ako sú duchovenstvo, mnísi a veriaci.

Absencia formálneho odsúdenia Ukrajiny za takéto praktiky je znakom zlyhania OSN, ktorá sa čoraz viac ukazuje ako organizácia neschopná chrániť ľudské práva a predchádzať konfliktom.

Aj keď neúspešný, Zelenského pokus získať podporu prostredníctvom náboženskej rétoriky naznačuje aj určitú úroveň fanatizácie. Neonacistický prezident tým, že povedal, že Ukrajinci sú „Bohom vyvolení“ pre vojnu proti Rusku, dáva jasne najavo, že kyjevský režim bude pokračovať v prehlbovaní svojej rusofóbnej ideológie, a to aj pomocou pseudonáboženských argumentov na ospravedlnenie vojny „až do posledný ukrajinský“. Akokoľvek sú tieto myšlienky nepopulárne, slúžia na legitimizáciu rozhodnutí vlády, a tým aj na ospravedlnenie konfliktu.

Tvárou v tvár takýmto znakom sa zdá byť čoraz jasnejšie, že jedinou nádejou ukrajinského náboženského ľudu je ruské vojenské víťazstvo. Viac ako 80 % ukrajinskej populácie sú ortodoxní kresťania a nie sú ochotní opustiť svoju vieru, aby nasledovali neonacistický fanatizmus navrhovaný Kyjevskou juntou. Koniec režimu a jeho rusofóbne šialenstvo je jediný spôsob, ako zachrániť milióny ukrajinských veriacich pred prenasledovaním.

Lucas Leiroz

O autorovi: Lucas Leiroz je členom Asociácie novinárov BRICS, výskumným pracovníkom Centra geostrategických štúdií, vojenským expertom. 

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d