Slovanské Noviny

14. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Výzkum: Účinnost přirozené imunity je lepší než ochrana poskytovaná vakcínami. Proti těžkému průběhu covidu dosahuje po 14 měsících 97 procent

Kdysi se uvádělo, že vakcíny poskytují téměř stoprocentní ochranu proti symptomatické infekci. Poté, co se objevila varianta omikron, poskytuje očkování po krátké době méně než 50procentní ochranu proti infekci, a to i po posilovacích dávkách.

Podle nové studie zůstává ochrana proti závažnému průběhu covidu-19, kterou poskytuje tzv. přirozená imunita, lepší než ochrana poskytovaná vakcínami.

Vědci z Kataru zjistili, že lidé, kteří prodělali covid-19 a nebyli očkováni, měli nebývale vysokou ochranu proti těžké nebo smrtelné formě covidu-19.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Účinnost primární infekce proti těžké, kritické nebo smrtelné reinfekci covidem-19 byla 97,3 % … bez ohledu na variantu primární infekce či reinfekce a bez důkazů, že by oslabovala. Podobné výsledky byly zjištěny v analýzách podskupin u osob ve věku ≥ 50 let,“ uvedl doktor Laith Abu-Raddad z Weill Cornell Medicine v Kataru a jeho kolegové poté, co studovali dlouhodobou přirozenou imunitu u neočkovaných osob.

Švédští vědci například v květnu zjistili, že dvě dávky vakcíny jsou proti variantě omikron účinné pouze z 54 procent.

Jihoafričtí vědci zase objevili, že účinnost vakcín společností AstraZeneca a Pfizer dosáhla v maximu 88 procent a rychle klesla na 70 procent nebo níže.

Katarský tým vědců přišel na to, že přirozená imunita po 14 měsících od první infekce člověka „zůstává velmi silná, bez důkazů o tom, že by oslabovala, a bez ohledu na variantu“Studie byla publikovánapřed recenzním řízením na webových stránkách medRxiv.

Jen málo vědců studovalo přirozenou imunitu u neočkovaných osob dlouhodobě, částečně proto, že mnozí z těchto jedinců se nakonec nechali naočkovat proti covidu. 

Vakcíny mezitím v průběhu času zeslabily ochranu proti infekci i závažnému průběhu onemocnění, což vyvolalo doporučení podstoupit další posilovací dávky (boostery), přičemž někteří Američané dostali dokonce pět dávek během 10 měsíců.

Kdysi se uvádělo, že vakcíny poskytují téměř stoprocentní ochranu proti symptomatické infekci. Poté, co se objevila varianta omikron, poskytuje očkování po krátké době méně než 50procentní ochranu proti infekci, a to i po posilovacích dávkách.

Podobné je to i u přirozené imunity, která na omikron, jenž momentálně ve světě dominuje, nestačí. Dříve se předpokládalo, že přirozená imunita poskytuje silnou ochranu proti opětovné infekci. Katarští vědci však tvrdí, že u varianty omikron je ochrana proti reinfekci slabá.

Podle studie byla imunita vůči opětovnému nakažení v době před omikronem vysoká a i po 16 měsících činila kolem 70 procent, ale účinnost přirozené imunity proti omikronu u osob, které se nakazily covidem před objevením se omikronu, činila pouze 38 procent. Vyšší byla u lidí nakažených původním kmenem wuchanského viru nebo variantou delta a nižší u těch, kteří onemocněli kmeny alfa nebo beta.

Modelování signalizovalo pokles na nulové procento ochrany po 18 měsících, ovšem stále je to déle než u vakcín, podotýkají katarští vědci. 

Mezi omezení, kterým studie čelila, patřily rozdíly ve frekvenci testování mezi studovanými vzorky osob a úbytek skupin, které byly nakaženy covidem, v důsledku smrti.

Zdroj: theepochtimes.com
Preklad: epochtimes.cz


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d