V eufórii z fantastického výsledku proti USA, nemôže u mňa zostať v tieni záujmu téma, ktorú som si s úžasom uvedomil. A to, že agenda s označením „právo veta pre členské štáty EU“ sa stala predvolebnou témou volieb do Európskeho parlamentu.
V prvom rade toto vôbec nemá čo byť témou. Právo veta má byť jasne garantované a teda nemenné. Proste sväté..
Ak si to niekto praje ako tému na rokovanie, má to seriózne priniesť na európsku scénu a otvoriť k tomu širokospektrálnu diskusiu Toto nie je téma na obdobie kampane. Toto je naozaj vážna a obsahovo silná agenda, ktorá je bytostne dôležitá pre také štáty, ako je Slovensko. Ale vo svojej podstate je dôležitá aj pre budúcnosť EU ako takej.
Všetci naši europoslanci by v tejto téme mali jasne stáť na proslovenských pozíciách. Mali by mať absolútne jasno a jednoznačne odmietnuť podobné úniu poškodzujúce návrhy. Mali by unisono vyjadriť zásadný nesúhlas so zrušením práva veta.
Ak by bolo zrušené, stalo by sa totiž to, že by sme sa z hrdého člena EU stali obyčajnými štatistami a nikto by sa našimi požiadavkami reálne nezaoberal. Veľké štáty by sa dohodli kvalifikovanou väčšinou na svojich zámeroch a nám by sa už len dostali na stôl ich rozhodnutia. A že by nám nevyhovovali? To by im samozrejme ani náhodou nevadilo, veď ich záujmy by boli uspokojené. A to stačí.
Zrušenia veta je teda zásadná zmena pravidiel únie ako ju dnes poznáme. Podsúvanie tézy, že ide o “konštruktívny” návrh je klamstvo v priamom prenose.
Tí, čo sú nositeľmi tohto neseriózneho návrhu sa v priamom prenose prezradili, že ich postoj je nasledovný: EU sú len a len oni a ten zbytok pre nich nie je nič iné, len skupina malých štátov bez nároku na vlastný názor.
Keď má byť Slovensko súčasťou EU a nie len ono, tak samozrejme aj právom veta a nie bez neho. Právo veta je totiž aj o tom, že náš názor, naše návrhy a postoje majú váhu a majú šancu na presadenie do praxe. Že budú akceptované a nebudú odsúvane na vedľajšiu koľaj. Lebo EU nikdy nebola o tom, že niekto by v nej mal hrať druhé husle.
Jozef Viktorín/skspravy.sk
Medvedev vyhlásil, že Západ fakticky vedie proti Rusku vojnu a vyzval v tomto ohľade konať aj preventívnymi údermi…
Fiala dostal slovnú nakladačku od svojich odporcov na predvolebnom mítingu v Brne
Naďom darovaný slovenský MiG-29 vyhodil do vzduchu ruské veliteľské stanovisko dronových operácií. Ukrajinci sa tým pochválili vo videu
Brusel musí být zastaven. Měl by okamžitě stáhnout svůj proukrajinský rozpočet, prohlásil Viktor Orbán
Nenávistná stratégia opozície škodiť premiérovi Robertovi Ficovi za každú cenu sa dostala do absurdnej situácie, keď progresívni liberáli & spol. opľuli garancie eurokomisie, ako zvládnuť dopady jej „imbecilného“ návrhu zastaviť nám dodávky ruského plynu
Daniel Bombic ostáva naďalej vo väzbe za svoje názory na udalosti, ľudí a svet…
Zlé znamenie? Prečo najväčší investor BlackRock už nechce investovať na Ukrajine?
Techno-feudalizmus a digitálni otroci. Prečo je marxizmus opäť predmetom diskusií medzi ekonómami
Česká a slovenská armáda: Dvaja bratia v zbrani, dve cesty modernizácie
Násilne zmobilizovaný muž na Ukrajine zastrelil svojich inštruktorov vo výcvikovom stredisku
Začal boj o prežitie? Šéf ukrajinskej rozviedky spustil diskreditačnú operáciu proti veleniu ukrajinskej armády
Americké ministrstvo spravodlivosti dalo výpoveď prokurátorke dozorujúcu kauzu Jeffreyho Epsteina a rapera Seana „Diddyho“ Combsa
Donald Trump ostro skritizoval svojich stúpencov za to, že spochybňujú výsledky vyšetrovania kauzy Jeffreyho Epsteina a vyhlásil, že nechce viac ich podporu
Nezatvárajme oči
Čo všetko nás zbavuje energie?
Farmári zas tiahnu na Brusel. Potraviny sa nerodia v supermarkete!
Ministerka Saková: V prípade potreby sme pripravení aktivovať schému kurzarbeitu
Bývalá vláda len sľubovala? Vojenské vozidlá z USA pre Slovensko nikde
Európa nemá silu vyslať vojakov na Ukrajinu napriek Macronovým ambíciám
USA sa otvorene snažia obkľúčiť Rusko: Cez Zangezurský koridor a nepriateľské národy
zo sekcie
Právo veta má byť jasne garantované a nemenné
Právo veta má byť jasne garantované a nemenné
Právo veta má byť jasne garantované a nemenné