Slovanské Noviny

15. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

„Vynálezca nefunkčnej atómovej zbrane“ by mal odstúpiť. Ako sme sa zo svetového premianta stali odstrašujúcim príkladom s najväčším denným prírastkom úmrtí na Covid?

Premiér Igor Matovič sa po januárovom neúspešnom celoplošnom testovaní skrýva. A je zrejmé prečo. Ako premiér SR je totiž priamo zodpovedný za to, že Slovensko je dnes v počte denných úmrtí na milión obyvateľov, najhoršie na celom svete. A pravdepodobne k tomu „dopomohla“ aj jeho „atómová zbraň“ v podobe celoplošného testovania

Igor Matovič
Kam zmizol premiér?

Jeho trojtýždňová absencia na tlačovkách môže vo verejnosti vyvolávať údiv. Matovičova absencia na tlačovkách je zrejme vyvolaná nezvládnutou koronakrízou, nefunkčnou „atómovou zbraňou“ v podobe celoplošného testovania a najnovšou štatistikou, ktorá ukazuje, že Slovensko je v dennom počte úmrtí na Covid v prepočte na milión obyvateľov na tom najhoršie na celom svete.

Poďme ale po poriadku. Ako sa zo svetového premianta stalo Slovensko odstrašujúcim príkladom?

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <
Populista Matovič

Na začiatok si ešte povedzme známy fakt. Igor Matovič je bez preháňania jedným z top populistov na slovenskej politickej scéne. A vôbec to nie je myslené hanlivo. Každý politik ak sa chce presadiť, musí byť do určitej miery populista a musí ovládať marketingové nástroje. Igor Matovič je však v tomto geniálnym majstrom.

Mohli sme sa o tom presvedčiť počas jeho opozičných čias, keď svojimi teatrálnymi vystúpeniami na tlačovkách, v parlamente či v uliciach vzbudzoval pozornosť celého Slovenska.

Pred parlamentnými voľbami 2020 sa jeho populiticko-marketingové nadanie prejavilo naplno. Mnohí odborníci a politológovia sa zhodujú, že práve jeho predvolebné video z Cypru, kde ukazoval Penťácke schránky a video natočené pred „Počiatkovou vilou“ vo Francúzku zapríčinili Matovičovo výrazné víťazstvo v parlamentných voľbách 2020.

Aj keď takéto prvoplánové hlasovanie vo voľbách za OĽaNO na čele s Matovičom len kvôli pár videjkám poukazuje na smutnú realitu nie veľmi dostatočnej intelektuálnej výbavy niektorých slovenských občanov, ak by sme žili v normálnej dobe, populista Matovič ako premiér by nebol až tak veľký problém.

Najväčší populista sa dostal k moci v najnevhodnejšej chvíli

Problém nastáva až vtedy, keď sa najväčší populista dostane k moci v čase veľkej krízy. A presne to sa stalo na Slovensku. Matovič sa k moci dostal presne v čase kedy na Slovensku vypukla koronavírusová kríza.

Zo začiatku sa konanie Matovičovej vlády dalo ešte pochopiť. Bol tu nový vírus, o ktorom sme vedeli len veľmi málo. Matovičovci nadviazali na Pellegriniho opatrenia, ktoré ešte sprísnili.

Ako „správny populista“ si Matovič dal za cieľ, že zo Slovenska urobí „svetového premianta“. Chcel, aby Slovensko bolo krajinou s najmenšími počtami nakazených a zomrelých a tým chcel získať u slovenského obyvateľstva popularitu a uznanie.

Čo sa mu zo začiatku aj darilo. Skutočne na Slovensku začiatkom jari pribúdali len jednotky nakazených denne a dlhú dobu sme nemali dokonca žiadne úmrtia.

Matovičova prvá chyba – „dusenie ľudí“ sa mu nevyplatilo

Matovič však urobil svoju prvú veľkú chybu, keď neodhadol mieru a dĺžku obmedzení, akú sú ľudia ešte ochotní strpieť. Napriek nízkym číslam nakazených sme na Slovensku mali prísne obmedzenia, ktoré už ľudí začali unavovať a nevideli v nich zmysel.

Matovičova popularita sa preto v dôsledku tohto nezmyselného „dusenia ľudí“ začala prepadať. Matovič to neskôr pochopil, a tak v lete prišlo výrazné uvoľňovanie obmedzení a život sa dostal takmer do normálu.

Nedostatočná príprava na druhú vlnu

Druhou zásadnou chybou Matovičovej vlády bolo to, že sa dostatočne počas leta nepripravovala na druhú jesennú vlnu koronavírusu, na ktorú v tom čase upozorňovali viacerí odborníci.

Matovičovcom sa vyčíta najmä to, že neposilnili tzv. trasovanie, respektíve neposilňovali kapacity zamestnancov regionálnych úradov verejného zdravotníctva, ktorí by v jesennej druhej vlne kontaktovali a poslali do izolácie ľudí, ktorí boli priamo v kontakte s infikovanými.

Veľkou chybou vraj bolo aj to, že neboli hneď od začiatku druhej vlny uzavreté hranice, respektíve neboli aspoň zavedené nejaké obmedzenia, napríklad negatívny PCR test, alebo karanténa.

Ale tou najväčšou chybou, ako sa dnes už ozývajú viacerí odborníci, bolo zrejme zanedbanie skorej, ambulantnej liečby postihnutých kovidom. Tí sú dodnes ponechávaní napospas, a slovenské zdravotníctvo sa im venuje, až keď je veľmi zle. Vtedy už v mnohých prípadoch nevedia smrť odvrátiť. Tí, čo sa chcú sami zachrániť, sa zasa k účinnému lieku ako ivermektín zasa nevedia dostať.

Prvé celoplošné testovanie

Matovič si po fiasku s letnou svadbou v Oľano  kde sa zabával bez rúška, či neúspešnom líškaním sa nevestám ale uvedomoval, že ak si chce prinavrátiť svoju popularitu, musí vymyslieť niečo megalomanské, za čo by ho ľudia obdivovali. Jeho populisticko-marketingový inštinkt sa prejavil naplno, keď prišiel s experimentom, ktorý nemal vo svete obdobu – celoplošné testovanie.

Uvedomoval si tiež, že ak jeho PR-projekt nemá stroskotať, musí na testovanie dotiahnuť čo najviac ľudí. A inak ako nátlakom a porušovaním ľudských práv a slobôd to nešlo. Preto aj ľudia, ktorí sa nechceli zúčastniť na jeho marketingovej akcii, si to veľmi rýchlo rozmysleli, po tom, čo im hrozila strata príjmu, či obmedzenie voľného pohybu.

Predpokladal (nevieme, kto ho o tom presvedčil – žeby Krčméry?), že pretestovaním všetkých obyvateľov Slovenska krivka denných prípadov infikovaných výrazne klesne. A to aj napriek tomu, že mnohí odborníci upozorňovali na obrovskú chybovosť a nepresnosť antigénových testov.

A tiež predpokladal, že ak sa mu takýmto spôsobom podarí „vyhubiť hnusobu“, ľudia ho budú velebiť a odpustia mu aj to, že v podstate na tie testy šli „dobrovoľne- nasilu.“

Nuž nevydalo. Matovičov celoplošný experiment na prelome októbra a novembra nevyšiel. „Atómová zbraň“ (ako to premiér nazval) hnusobu nevyhubila, no zdalo sa, že situáciu aspoň na pár dní až týždňov stabilizovala. Aj keď čísla novonakazených v tom období prestali rásť, doteraz nie je zhoda na tom, či to bolo spôsobené celoplošným testovaním, alebo skôr vtedajším miernym lockdownom.

Ale nebola to žiadna sláva. Príklad si nevzali ani žiadne iné krajiny. Nikde na svete sa dodnes nekonalo celonárodné testovanie slovenského typu. Výsledky nášho experimentu ich zrejme nepresvedčili. Zbytočne veľa vyhodených peňazí a takmer žiadny efekt.

V decembri vláda zaspala

Od decembra nám začali opäť prudko stúpať čísla novonakazených, no vláda akoby zaspala na vavrínoch. Jediné riešenie, ktoré premiér ponúkol bolo ďalšie celoplošné testovanie, na ktoré však nemal dostatok antigénových testov kvôli ministrovi hospodárstva, ktorý mal testy nakúpiť no dlhý čas sa mu ich nedarilo zaobstarať.

Matovič dokonca preto Sulíka verejne obvinil za smrť 4 300 ľudí. Čísla si zrejme vycucal z prsta, no ak bol skutočne presvedčený, že Sulík zlyháva, Matovič ako premiér mohol kľudne Sulíkovi zobrať kompetenciu a nákup testov mohol dať na starosť niekomu inému. Premiér to však neurobil, a tak za svojich domnelých 4 300 mŕtvych môže sám.

Odborníci: Lockdown prišiel neskoro

Mnohí odborníci ďalej vyčítali vláde, že tvrdý lockdown nebol zavedený už dávno pred Vianocami, ale teste pred, respektíve skutočne tvrdý lockdown až od začiatku nového roka.

Najprv sa zdalo, že januárový lockdown príliš nezaberá. Postupne sa však situácia začala pomaly meniť a čísla šli mierne nadol.

Druhé celoplošné testovanie sa skončilo fiaskom

Následne prišlo Matovičovo „vysnívané“ celoplošné testovanie. Cieľ bol jasný. Krivka nakazených mala byť zrazená výrazne smerom nadol. Opak sa však ukázal pravdou. Po celoplošnom testovaní čísla nielenže neklesali, ale dokonca začali mierne stúpať. Okrem novonakazených nám neklesá ani počet hospitalizovaných ľudí v nemocniciach a v počte úmrtí v prepočte na obyvateľov je na tom Slovensko momentálne najhoršie na svete.

Matovičovo celoplošné testovanie sa teda skončilo fiaskom a on to dobre vie. Preto sa teraz už tri týždne schováva pred verejnosťou. Nerobí žiadne tlačovky a schováva sa pred novinármi, aby náhodou nedostal nepríjemné otázky ohľadom zlyhania jeho „atómovej zbrane.“

Matovičov jarný sen o tom, že Slovensko bude jeho zásluhou svetovým premiantom a príkladom pre celý svet sa totálne rozplynul. Matovičovou zásluhou sme sa stali odpudivým príkladom. To je pre populistu, akým je Matovič, tvrdá rana. Prakticky na všetko, čo siahol mu nevyšlo.

Hovorme už aj o trestnoprávnej zodpovednosti

V iných krajinách ministri a premiéri odstupujú zo svojich funkcií už aj za „malé prehrešky“ ako plagiátorstvo, nenosenie rúška, či porušenie vlastných nariadení. Na Slovensku je to však úplne inak.

Nad plagiátorstvom Matoviča, jeho nenosením rúška na svadbe, či papalášskym výnimkám vládnych predstaviteľov sa už nikto ani nepozastavuje, no Matovičova posadnutosť celoplošnými testovaniami, ktorá nás zrejme priviedla k súčasnému nelichotivému svetovému prvenstvu, to je už silná káva.

Tu už by sme nemali hovoriť len o vyvodení politickej zodpovednosti vo forme okamžitého odstúpenia z postu premiéra. Tu už je potrebné hovoriť otvorene o zodpovednosti trestnoprávnej.

Vedci varovali pred šírením nákazy na celoplošnom testovaní

Matovič sa totiž nemôže vyhovárať, že o dopadoch svojej testovacej „úchylky“ nevedel. Za prvé sa už o tom mohol presvedčiť počas prvého celoplošného testovania na prelome októbra a novembra, že tadiaľ cesta nevedie. A za ďalšie, úplne odignoroval upozornenia odborníkov, ktorí pred januárovým celoplošným testovaním varovali, že sa ľudia v dlhých radoch pred testovacími miestnosťami môžu nakaziť výrazne infekčnejšou britskou mutáciou koronavírusu.

Matovič neodstúpi. Jediným riešením je referendum?

Hlavným vinníkom súčasnej situácie je teda jednoznačne premiér Igor Matovič. No netreba zabúdať ani na jeho „spolupáchateľov.“ Koaličné strany SaS na čele s Richardom Sulíkom a Sme rodina na čele s Kollárom, januárové celoplošné testovanie taktiež podporili aj napriek spomínaným varovaniam odborníkov.

S veľkou pravdepodobnosťou sa však žiadne vyvodenie politickej zodpovednosti nebude konať. Matovič zrejme hanbu s celoplošným fiaskom a vysokými počtami úmrtí prejde mlčaním, prípadne sa vyhovorí, že za to môže prezidentka a opozícia a keď už niekto z vlády, tak Sulík.

Jediným spôsobom ako vyvodiť zodpovednosť voči súčasnej vláde, ktorá absolútne koronakrízu nezvládla, je pravdepodobne len referendum. Všetko majú v rukách občania.

Samuel Gdovin

zdroj: hlavné správy

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí. 

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar

https://slovanskenoviny.sk/chcete-podporit-tvorbu-slovanskych-novin/

ďakujeme

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d