Slovanské Noviny

28. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Situácia na svetových trhoch praje zlacňovaniu mliečnych produktov. Najviac z potravinových položiek oproti marcu zdraželi cukor, med, čokoláda a cukrovinky. Znižovanie nákladov poľnohospodárov dáva šancu, že potraviny by už nemuseli zdražieť. Celková inflácia sa odznením bázického efektu v ďalších mesiacoch ešte môže posunúť smerom nahor.

Rekordné zdražovanie jedla nám robilo vrásky najmä v prvej polovici minulého roka, už na jeseň však bolo dvojciferné tempo potravinovej inflácie minulosťou. Aktuálne sa rast cien potravín oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka v apríli zastavil prvýkrát od mája 2021.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Jedlo a nealkoholické nápoje, na ktoré Slováci míňajú štvrtinu svojich rodinných rozpočtov, v medzimesačnom porovnaní dokonca zlacneli o 0,3 percenta, čo je už druhý pokles za sebou.

Tým sa však dobré správy, ktoré vyplývajú z nových údajov Štatistického úradu, nekončia. Už druhý mesiac za sebou totiž lacnejú aj základné potraviny ako mlieko, syry a vajcia, ktorých cena oproti marcu klesla o 1,3 percenta.

Mliečne produkty vo svete

„Ceny v Európe sú synchronizované. Jedlé oleje, maslo či mliečne produkty lacnejú naprieč celou Európou a je to spôsobené poklesom cien relevantných agrokomodít a poľnohospodárskych produktov na svetových trhoch,“ konštatujú analytici NBS Michal Marenčák a Rastislav Čársky.

Pokles cien vo svete potvrdzuje aj Index cien mliečnych výrobkov FAO, ktorý dosiahol v apríli priemernú hodnotu 123,7 bodu, čo predstavuje mierny pokles o 0,3 bodu a 0,3 percenta oproti marcu. Najviac sa prepadli medzinárodné ceny sušeného odstredeného mlieka, pod čo sa podpísal predovšetkým slabý dovozný dopyt po spotových dodávkach pri vysokej exportnej dostupnosti najmä v západnej Európe.

Poľnohospodári a potravinári zásadne odmietajú zavedenie dane zo sladených nápojov

Znížili sa aj svetové ceny syrov, čo bolo najmä odrazom posilnenia amerického dolára. Naopak, svetové ceny masla rástli v dôsledku stabilného dovozného dopytu a o niečo nižších zásob v západnej Európe. Odo dna sa mierne odrazili aj ceny sušeného plnotučného mlieka v dôsledku zvýšeného dopytu po strednodobých zásobách a sezónne klesajúcej produkcie mlieka v Oceánii.

„Na druhej strane údaje Štatistického úradu ukázali, že v apríli oproti marcu citeľnejšie zdraželi tovary v kategórii cukor , džem, med, čokoláda a cukrovinky, a to o 2,4 percenta, čo môže byť reakciou na rast burzových cien kakaa,“ hovorí analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

Ceny cukru na burze

Dobrou správou však je, že na svetových trhoch lacnie iná sladká komodita. Index cien cukru FAO dosiahol v apríli priemernú hodnotu 127,5 bodu, čo je o 5,9 bodu a 4,4 percenta menej ako v marci. Ide o druhé mesačné zníženie za sebou a súvisí prevažne s lepšími vyhliadkami globálnych dodávok, najmä v dôsledku väčších ako pôvodne očakávaných výstupov v Indii a Thajsku.

Jogurtové nápoje, šumivé tablety či proteíny. Čo všetko dostane výnimku z novej dane?

Okrem toho lepšie zrážky v Brazílii koncom marca a začiatkom apríla po dlhšom období suchého počasia zmiernili obavy týkajúce sa vyhliadok nedávno začatej úrody a rovnako prispeli k medzimesačnému poklesu cien. K ich zníženiu pomohlo tiež oslabenie brazílskeho realu oproti americkému doláru. Pokles svetových cien, naopak, obmedzila drahšia ropa a etanol.

Podľa analytikov NBS je tiež dobrá šanca, že by ceny potravín už nemuseli rásť a existuje na to hneď niekoľko dôvodov. „Náklady poľnohospodárov v EÚ začali klesať a odráža to 10-percentný medziročný pokles farmárskych a veľkoobchodných cien. Rovnako ceny hnojív, ako významný náklad v poľnohospodárskej výrobe, medziročne klesli o 40 percent,“ priblížili Marenčák a Čársky.

Dodávajú, že výrazne sa zmiernil aj rast výrobných cien potravín a nižšie náklady sa prenášajú do spotrebiteľských cien. Takzvané momentum inflácie potravín, teda pohľad na trojmesačnú, sezónne očistenú infláciu v eurozóne, sa znížilo z dvojciferných úrovní na takmer jedno percento. Spomaľuje sa aj na Slovensku a vzhľadom na doterajší výrazný nárast potravinárskych cien existuje priestor na pokračujúcu stabilizáciu.

Čo sa však týka celkovej inflácie , podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka sa priestor na ďalšie zvoľňovanie dynamiky medziročného rastu cien v nasledujúcich mesiacoch už stenčuje a zatiaľ sa nepredpokladá, že by medziročná inflácia mohla klesnúť pod dve percentá. V apríli sa pritom k tejto hranici dostala najbližšie za posledné tri roky, keď spadla až na 2,1 percenta.

Ceny cukru sa prudko otočili. Slovenskí obchodníci hlásia: Z tovaru sa stáva ťahák tejto sezóny

„Už v máji očakávame, že by sa 14-mesačné nepretržité zvoľňovanie medziročnej inflácie mohlo zastaviť a tempo sa opäť, hoci len nepatrne, opätovne zrýchli. Na rozdiel od úvodu roka už totiž počas neskorej jari a leta prestane na medziročnú infláciu pôsobiť priaznivý bázicky efekt,“ vysvetlil Koršňák.

Tiež očakáva, že ďalšie zvoľňovanie inflácie budú brzdiť aj rastúce mzdy, ktoré sa premietnu najmä do cien služieb, ako aj zotavujúca sa spotreba. „V nasledujúcich mesiacoch preto očakávame opätovné jemné zrýchľovanie inflácie. Trojpercentnú hranicu by však už tento rok prekročiť nemala a pohybovať sa bude skôr v pásme okolo 2,5 percenta,“ doplnil Koršňák.

Autor: Martin Laczko

Zdroj: hnonline.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d