Slovanské Noviny

7. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ako zúri zástupná vojna na Ukrajine, ľudia sú zabíjaní a zranení kazetovými bombami vo väčšom počte ako kdekoľvek inde na svete vrátane Sýrie, uvádza Coalition Cluster Munition Coalition .

Koalícia – čo je sieť mimovládnych organizácií, ktoré podporujú zákaz kontroverzných zbraní – vydala výročnú správu, v ktorej uvádza, že rok 2022 bol celosvetovo najsmrteľnejším rokom v histórii zabíjania kazetových bômb.

Kazetové bomby sa otvárajú vo vzduchu a rozptýlia množstvo malých bômb a submunície cez veľké cieľové oblasti, ktoré často zabíjajú nebojujúcich civilistov celé desaťročia pred uzavretím konfliktov, kde sa používajú zbrane.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Viac ako 120 krajín podpísalo dohovor Organizácie Spojených národov zakazujúci muníciu, ktorá zabíja bez rozdielu. Washington, Kyjev a Moskva však nie sú signatármi.

Kyjev aj Moskva počas vojny strieľali zo zbraní. V júli Biely dom oznámil, že USA poskytnú ukrajinským silám kazetové bomby, aj keď už existovali dôkazy o tom, že Kyjev použil muníciu na zabíjanie civilistov pred a po spustení invázie Kremľa.

Alex Hiniker, nezávislý expert z Fóra pre obchod so zbraňami, sa sťažoval, že on a ďalší výskumníci sú „zmätení skutočnosťou, že [Washington] posiela úplne zastarané zbrane, ktoré väčšina sveta zakázala, pretože neúmerne zabíjajú civilistov.

Podľa správy koalície minulý rok pri týchto bombách na Ukrajine zahynulo viac ako 300 ľudí a viac ako 600 bolo zranených.

V Sýrii, ktorá bola donedávna miestom najviac ročných obetí kazetových bômb, bolo zabitých 15 ľudí a 75 zranených. V Iraku, kde americká armáda použila kazetové bomby počas vojny v Perzskom zálive a invázie v roku 2003 , bolo zabitých 15 ľudí a 25 bolo zranených.

V Jemene, kde Rijád použil kazetové bomby poskytnuté USA na zabíjanie civilistov počas svojej genocídnej vojny proti húsíom v severnom Jemene, minulý rok bombové útoky zabili päť a 90 ľudí zranili. V roku 2022 neboli hlásené žiadne útoky kazetovými bombami ani v Iraku, ani v Jemene.

Primárnymi obeťami nevybuchnutých, takzvaných duds – bômb, ktoré vyzerajú ako kovové gule – sú deti, ktoré ich zdvihnú, aby sa s nimi hrali, nevediac, čo vlastne sú.

Submunícia je tiež často pastiermi a zberačmi kovového šrotu – nie nezvyčajným povojnovým zdrojom príjmov – vysvetľuje Laura Persi, redaktorka výročnej správy koalície.

Počas vojny vo Vietname americké sily zhodili stovky miliónov kazetových bômb na Vietnam, Kambodžu a Laos . Ľudia stále zomierajú v Laose každý rok v dôsledku desiatok miliónov nevybuchnutých munícií, ktoré tu zostali po amerických bombardovacích kampaniach.

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d