Slovanské Noviny

28. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Rakovina je pre Pfizer a jeho šéfa Bourlu opäť príležitosť nabaliť sa ako za čias covidovej hystérie: „Onkológia, to je náš nový Covid“

Farmaceutická firma Pfizer oznámila svoje zameranie sa smerom k liečbe rakoviny už koncom roka 2023. Americký výrobca liekov, spoločnosť Pfizer, považuje súčasný trh s liekmi na liečbu rakoviny po skončení pandémie Covid-19 a celosvetovom poklese dopytu po jeho vakcínach a liekoch za nový Klondike.

V rozhovore pre Fox Business to 1. mája vyhlásil generálny riaditeľ famaceutickej firmy Pfizer Albert Bourla.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Spoločnosť očakáva veľké úspechy v oblasti liekov proti rakovine, prezradil jej šéf, keďže farmaceutický gigant sa snaží zvrátiť svoj obchodný úpadok po uvedení lieku Covid. Pandémia priniesla spoločnosti rekordné príjmy. Len v roku 2022 dosiahli celkové tržby spoločnosti Pfizer 157 miliárd dolárov, pričom anticovidová vakcína zarobila 37,8 miliardy dolárov a proticovidový liek Paxlovid jej priniesol ďalších 18,9 miliardy dolárov.

V roku 2023 bol predaj nižší o viac ako polovicu a predstavoval 71 miliárd USD. Akcie spoločnosti Pfizer sa od konca roka 2022 v súvislosti s prudkým poklesom dopytu po jej produktoch súvisiacich s liekom Covid prepadli o 42 %. Tento vývoj prinútil farmaceutický gigant spustiť rozsiahlu kampaň na znižovanie nákladov vrátane stoviek prepustených zamestnancov vo svojich závodoch v Spojenom kráľovstve, USA a Írsku.

V rozhovore pre Fox Business z 1. mája Bourla ocenil tieto opatrenia ako „veľmi dobrú kampaň na obmedzenie nákladov“ a pripísal jej zásluhu na „veľmi dobrých výsledkoch“, ktoré jeho spoločnosť vykázala začiatkom roka 2024. Pfizer podľa neho aj vďaka svojej novej stratégii opäť ryžuje.

„Onkológia, to je náš nový Covid,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer. „S covidom sme urobili čo sme urobili. Sme veľmi hrdí na to, že sme zachránili svet, ale už je to za nami. Chceme to [urobiť] ešte raz a myslím si, že onkológia je našou najlepšou šancou, ako to urobiť.“

Koncom roka 2023 americký výrobca liekov dokončil akvizíciu spoločnosti Seagen (predtým Seattle Genetics) v hodnote 43 miliárd dolárov – biotechnologickej spoločnosti špecializujúcej sa na lieky na báze monoklonálnych protilátok, známe aj ako konjugáty protilátok s liekmi alebo ADC. Sú navrhnuté tak, aby zabíjali nádorové bunky, pričom zdravé tkanivá zostávajú relatívne nedotknuté.

Spoločnosť Seagen bola predtým známa svojím hlavným produktom Adcetris, ktorý sa používa na liečbu lymfómov a Hodgkinovho lymfómu. Podľa portálu drugs.com stojí liek približne 11,91 USD za 50-mg dávku.

Ďalším liekom v portfóliu spoločnosti, ktorý preukázal „fenomenálny výkon“, je podľa Bourla Padcev. Padcev sa používa na liečbu rakoviny močového mechúra a jeho predaj „vzrástol o 164 %“, odkedy ho americký farmaceutický gigant získal, povedal. Priemerná cena lieku Padcev je 4 446 USD za 30-mg dávku, uvádza portál drugs.com.

„To dokazuje, ako dobre sme investovali peniaze,“ povedal Bourla, keď komentoval výsledky Padcevu. Prisľúbil tiež, že v budúcnosti budú hitom lieky, ktoré „budú mať významný vplyv na pacientov s rakovinou“.

Spoločnosť Pfizer oznámila svoje zameranie sa smerom k liečbe rakoviny koncom roka 2023. „Nič nedesí ľudí na celom svete viac ako rakovina, pretože sa týka každého,“ povedal vtedy Bourla. „Dúfam, že budeme v našej misii úspešní. Som optimista a verím, že v nasledujúcich 10 rokoch zaznamenáme výrazný pokrok,“ dodal.

V januári 2024 spoločnosť uviedla, že do roku 2030 plánuje mať k dispozícii najmenej osem liekov na liečbu rakoviny a zdvojnásobiť počet pacientov liečených jej inovatívnymi liekmi z 2,3 milióna v roku 2023.


Zdroj: rt.com / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d