Slovanské Noviny

16. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

„Blanárove dôvody nemôžu obstáť. Smer sa opäť prispôsobuje politike USA a zatvára oči pred dlhodobou teroristickou politikou Izraela voči Palestínčanom,“ reaguje doc. Manda. Politologička Brhlíková zase kritizuje, že Kaliňák nemá záujem zrušiť obrannú dohodu s USA a chce len jej úpravu.

„Všetky reči a sľuby Roberta Fica o tom, že Slovensko nebude vojensky, či finančne pomáhať Ukrajine zostali iba sľubmi,“ komentuje Jalal Suleiman hlasovanie nášho premiéra, ktorý v Bruseli povedal áno navýšeniu nášho príspevku do rozpočtu EÚ o približne 400 miliónov eur pre Ukrajinu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Česká ministerka obrany Jana Černochová sa medzitým postarala o škandál, keď v sobotu večer vyzvala na vystúpenie Česka z Organizácie Spojených národov v reakcii na rezolúciu Valného zhromaždenia OSN žiadajúcu okamžité „humanitárne prímerie“ v pásme Gazy.

Valné zhromaždenie OSN prijalo v piatok nezáväznú rezolúciu, ktorá vyzýva na „okamžité, trvalé a udržateľné humanitárne prímerie vedúce k zastaveniu nepriateľských akcií“. Žiada tiež neobmedzený prísun základného tovaru a služieb do Gazy.

Návrh uznesenia predložilo Jordánsko a hlasovali o ňom na mimoriadnom zasadnutí VZ OSN o vojne medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas. Konflikt sa začal pred troma týždňami po rozsiahlom útoku ozbrojencov Hamasu na izraelských civilistov s vyše 1400 obeťami.

Na prijatie rezolúcie bola potrebná dvojtretinová väčšina. Napokon za ňu hlasovalo 120 krajín, 14 členov svetovej organizácie bolo proti a 45 sa zdržali hlasovania.

Návrh uznesenia predložilo Jordánsko a ďalšie arabské krajiny. Napokon za ňu hlasovalo 120 krajín, 14 členov bolo proti a 45 sa zdržalo hlasovania, medzi nimi aj Slovensko. Za uznesenie sa na dvojdňovej debate vyslovili okrem iných zástupcovia Egypta a Kataru, dôrazne proti však boli napríklad Spojené štáty. Okrem Česka a USA hlasovalo proti rezolúcii napríklad aj Rakúsko či Maďarsko.

Generálny tajomník OSN António Guterres v piatok vyhlásil, že Gaza čelí bezprecedentnej lavíne ľudského utrpenia. Je to spôsobené nedostatkom potravín, vody a energií v dôsledku izraelského ostreľovania v reakcii na útoky hnutia Hamas.

Blanár: V rezolúcii OSN k situácii v pásme Gazy chýbali viaceré dôležité body

Minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD) tak zdôvodnil, prečo sa Slovensko v piatok (27. 10.) pri hlasovaní Valného zhromaždenia OSN zdržalo. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

„Za nevyhnutné považujeme dôrazné odsúdenie teroristických útokov Hamasu, právo krajín na obranu v súlade s medzinárodným humanitárnym právom, ako aj okamžité a bezpodmienečné prepustenie všetkých rukojemníkov. S poľutovaním musím konštatovať, že tieto dôležité body v prijatom texte rezolúcie chýbajú,“ spresnil Blanár.

Dodal, že Slovensko veľmi oceňuje snahu členských krajín OSN riešiť naliehavé humanitárne potreby obyvateľov tejto palestínskej enklávy a s viacerými návrhmi schválenej rezolúcie sa plne stotožňuje.

„Pripájame sa zároveň k výzve na poskytnutie rýchlej, bezpečnej a neprerušenej humanitárnej pomoci, čo prispeje k deeskalácii napätia v širšom regióne,“ doplnil.

„Blanárové dôvody ako vysvetlenie nášho zdržania sa hlasovania pri rezolúcii OSN požadujúcej okamžité nastolenie humanitárneho prímeria v Gaze, nemôže v žiadnom smere obstáť,“komentoval hlasovanie Slovenska doc. PhDr.Vladimír Manda, CSc. z Katedry filozofie a politológie FF UKF v Nitre.

„Ak by mala rezolúcia odsúdiť teroristický útok Hamasu, tak by musela súčasne odsúdiť dlhodobú teroristickú politiku Izraela proti Palestínčanom pretože ako už musel zdôrazniť aj Guterres, útok Hamasu nespadol z neba, ale je výsledkom bezohľadnej politiky Izraela proti Palestínčanom. Pokiaľ Blanár hovorí o práve na sebaobranu, tak len doterajšie obete Izraelského „práva“ na obranu niekoľko krát prevyšujú obete teroristického útoku Hamasu a to nespomínam humanitárnu katastrofu v Gaze vyvolanú politikou Izraela. V tejto „novej“ zahraničnej politike Smeru vidím naše staré prispôsobovanie sa politike USA ako zatváranie očí pred dlhodobou teroristickou politikou Izraela voči Palestínčanom,“ vysvetlil doc. Manda s tým, že Blanárov postoj možno chápať aj tak, že nechce ohroziť náš vojenský kontrakt s Izraelom o kúpe protivzdušnej obrany.

Zástupkyňa vedúcej katedry pre odbor Politické vedy z Katedry filozofie a politológie FF UKF v Nitre Mgr. Radoslava Brhlíková, PhD. si v tejto súvislosti v reakcii pre InfoVojnu položila otázku, či je toto naozaj tá suverénna zahraničná politika, ktorú nová vláda sľubovala. „To isté sa týka aj Dohody o obrannej spolupráci s USA (DCA),“ uviedla Brhlíková s tým, že Slovensku by malo ísť nie o jej úpravu, ale o celkové zrušenie.

Minister obrany Robert Kaliňák v piatok po stretnutí s veľvyslancom USA vyhlásil, že obrannú dohodu s USA bude nutné upraviť. 

„Hlasovanie na Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov bolo zamerané na zastavenie zabíjania a zabezpečenie vstupu pomoci civilistom. Text rezolúcie bol navrhnutý na tento účel a nie na stíhanie Izraela či Hamasu. Požadovať aby text obsahoval odsúdenie Hamasu je pokrytecké. I napriek tomu postoju, ani ryba, ani rak, je slovenský postoj lepší ako postoj susedných krajín Česka, Maďarska a Rakúska, ktoré hlasovali proti uzneseniu,“ komentoval slovenské hlasovanie v OSN bývalý podpredseda Komunistickej strany Slovenska pre zahraničnú spoluprácu Ing. Jalal Suleiman, PhD.

V súvislosti s hlasovaním Roberta Fica na zasadnutí Európskej rady v Bruseli však uviedol, že nový slovenský premiér hlasoval presne tak ako by hlasoval bývalý premiér úradníckej vlády Ľudovít Odor. „Všetky jeho reči a sľuby o tom, že Slovensko nebude vojensky, či finančne pomáhať Ukrajine zostali iba sľubmi. Podiel SR na pomoci bude 400 miliónov eur a záväzok, že Ukrajine budeme pomáhať aj vojensky,“ skonštatoval Suleiman.

V Bruseli na samite lídrov Európskej únie sa debatovalo o zmene úniového rozpočtu. Fico informoval, že okrem iných priorít bol na stole aj návrh, aby do roku 2027 išlo z úniových peňazí 50 miliárd eur na Ukrajinu.

Černochová pre rezolúciu o okamžitom prímerí v Gaze vyzvala na vystúpenie Česka z OSN

Česká ministerka obrany Jana Černochová vyzvala v sobotu večer na vystúpenie Česka z Organizácie Spojených národov. Reagovala tak na rezolúciu Valného zhromaždenia OSN žiadajúcu okamžité „humanitárne prímerie“ v pásme Gazy.

„Hanbím sa za OSN. Podľa môjho názoru nemá ČR v organizácii, ktorá fandí teroristom a nerešpektuje základné právo na sebaobranu, čo robiť. Vystúpme,“ vyzvala Černochová v príspevku na sociálnej sieti X.

Zároveň poukázala na to, že palestínske militantné hnutie Hamas zabilo presne pred tromi týždňami pri útoku na Izrael vyše 1400 ľudí. „Na ich počet obyvateľov je to viac obetí, než zavraždila militantná islamistická organizácia Al-Káida 11. septembra 2001,“ napísala ministerka.

Dodala, že Česko bolo jednou zo 14 krajín, ktoré hlasovali proti rezolúcii a „jasne a zrozumiteľne“ sa proti nej postavilo.

„Roky kritizujem OSN, že je paralyzované vlastnými pravidlami, podporuje v rezolúciách antisemitov a musí sa zásadne reformovať. Bohužiaľ, ani vojny na Ukrajine a v Izraeli nezmenili na rozhodovaní a fungovaní OSN vôbec nič,“ napísala Černochová vo svojom ďalšom statuse a dodala, že reformu OSN blokujú diktátori.

Zdroj: info.sk / pravda.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d